Розрахункове обґрунтування розміщення галузей і виробництв у регіоні
Економічне обґрунтування виробляється на основі різних розрахунків.
1. Виробничо-збутове зонування. Одним з інструментів розміщення продуктивних сил є виділення виробничо-збутових зон - різновид галузевого економічного районування.
Основний метод промислового і сільськогосподарського виробничо-збутового зонування – визначення економічних кордонів рівних виробничо-транспортних витрат по однойменній або взаємозамінній продукції з подальшим коректуванням балансами виробництва і вжитку. Зонування перевезень встановлює найвигідніші зони поширення продукції окремих джерел. Пункти рівновеликої вартості продукції різних джерел утворюють їх грузорозділи, а лінії, що сполучають ці пункти, - кордони оптимальних зон поширення продукції. При цьому в конкретних розрахунках окрім витрат виробництва береться до уваги різна вартість перевезення продукції по видах транспорту, ділянках доріг і напрямах (вантажним і порожнім).
Раціональний радіус перевезення продукції Р розраховується за даними приведених витрат на виробництво її одиниці в даних пунктах (районах) П1 і П2 з врахуванням відстані між ними Д і транспортних витрат 1 ткм при перевезенні продукції в напрямі від першого пункту (району) до другого Т1 і від другого до першого Т2:
(1)
Найбільш просто подібні розрахунки проводяться по продукції добувної промисловості, сільського господарства і один-продуктовим видам продукції оброблювальної промисловості (наприклад, цемент). Результати такого зонування наочно зображаються на картосхемах.
2. Розрахунок ефективності витрат. Ефективність виробництва заздрості від оптимального розміщення підприємств. Окрім виробничих процесів і чинників (продуктивність праці, якість устаткування і ін.). на неї впливають також транспортні витрати, рівень розвитку інфраструктури, щільність населення, географічне розміщення. Ефективність виробництва визначається двома складовими: ефектом виробництва і витратами на його досягнення. Ефект тяжіє до максимально можливому, а витрати до мінімально можливих. Загальна формула ефективності має вигляд:
(2)
де Е - ефективність, Еф - ефект, З - витрати.
Розрізняють ефективність загальну (абсолютну) і порівняльну. Загальна ефективність народногосподарських заходів визначається шляхом відношення отриманого приросту національного доходу до витрачених капіталовкладень. Порівняльна ефективність розраховується при виборі найбільш вигідного варіанту розміщення об'єкту з всіх тих, що є. Витрати складаються з капіталовкладень Д і поточних витрат З (собівартість продукції). Проте при річному розрахунку складати витрати і капіталовкладення не можна, оскільки капіталовкладення окупаються не за один рік. Для того, щоб привести витрати до річної розмірності, використовується коефіцієнт ефективності капіталовкладень Е. Він є зворотною величиною терміну окупності Т, тобто Е=1/Т.
Таким чином, Е означає ту частину капітальних вкладень, яка окупається протягом року. Крім того, існує нормативні терміни окупності ТН. У плановій економіці їх розраховувала держава на підставі рівня суспільної продуктивності праці. У ринковій економіці ТН не регламентується, але існує такий середній рівень окупності капіталовкладень, перевищення якого робить витрати неефективними. Відповідно існує і нормативний показник ефективності ЕН. Для різних галузей економіки він неоднаковий. Таким чином, можна вивести загальну формулу витрат:
Зп = С+k·Ен , (3)
де Зп- - витрати приведені; С - собівартість продукції; k - капіталовкладення; ЕН - нормативний показник ефективності.
Ця формула-формула приведених витрат, де всі витрати зведені до річної розмірності. Приведені витрати є складовою частиною при розрахунку порівняльної економічної ефективності. Порівняльна ефективність розраховується при виборі з декількох варіантів такого, де ефект досягав би найменших витрат. Таким чином, якщо варіанти витрат розглядаються відносно території враховуються транспортні витрати Т1. Тоді, Зп=С+k*ЕН+Т1
(4)
Формула приведених витрат часто використовується при аналізі розміщення виробництва.
Можна використовувати ще один так званий змішаний спосіб оцінки ефективності. Він складається з порівняння доходу (об'єму чистої продукції у вартісному вираженні, або прибутку) і приведених витрат на його виробництво.
(5)
де Е - економічна ефективність; Дг - річний дохід підприємства або галузі; С+Ен·К - приведені витрати.
Може бути декілька варіантів. При цьому найбільш ефективними вважають той, який дає можливість отримати найбільший дохід (прибуток) при найменших витратах.
Визначення показників економічної ефективності розміщення виробництва ведеться також з використанням показників рентабельності Р:
або (6)
Де Ц - ціна; C - собівартість одиниці продукції; К-питомі капітальні вкладення на одиницю продукції; Ф - сума основних виробничих фондів і нормативних оборотних коштів.
Показник рентабельності показує відношення прибули від реалізації продукції до капітальних вкладень або основних фондів. З приведених формул вочевидь, що величина рентабельності залежить не лише від розмірів поточних і одноразових витрат, але і від рівня цін на продукцію.
7. Регіонально-економічна діагностика
Регіонально-економічна діагностика - процес вивчення територіальної економічної системи, її структури динаміки, внутрігосподарських і міжгосподарських зв'язків визначення стану функціонування її окремих аспектів і системи загалом.
Об'єктами територіального економічного аналізу є промислове (виробниче) підприємство, район міста, населений пункт адміністративний район, адміністративна область, країна загалом. Територіальний економічний діагноз – це:
- процес дослідження об'єкта;
- стан досліджуваного об'єкта;
- висновки про стан об’єкта
- рекомендації щодо заходів, спрямованих на поліпшення стану об’єкта.
Економічна діагностика потребує відповідних фахівців засобів, логічної послідовності тощо. її загальний алгоритм формують:
- постановка цілі та вибір об'єкта;
- побудова системи індикаторів (критеріїв, показників);
- розроблення якісних і кількісних шкал;збір і оброблення інформації;
- виявлення і класифікація регіональних економічних, соціальних патологій та симптомів;
- обґрунтування причин і систематизація чинників економічних/ соціальних патології;
- узагальнення соціально-економічного стану і рекомендації щодо його оздоровлення.
Якість територіально-економічного діагнозу значною мірою залежить від добору і використання системи індикаторів, які зорієнтовані на певні цілі.
Цілі системи індикаторів:
- пошук і систематизацію патології розвитку територіально-економічної системи;
- виявлення "вузьких місць";
- з'ясування механізму формування виробничих зв'язків;
- встановлення належності об'єкта до певного класу тощо.
Важливе значення у розробленні високоякісного територіально-економічного діагнозу має вибір системи проведення діагностичного дослідження. Залежно від особливостей аналітико-дослідницькнх процедур вирізняють такі види діагнозу в регіональній економічній діагностиці: тестовий; функціональний; моделювання об'єкта; експертна оцінка; ретроспективний.
Регіональний економічний аналіз та оцінку стану системи проводять безконтактним (функціональний і ретроспективний аналіз) і контактним методами (експертна оцінка, тестове опитування, моделювання об'єкта).
Результати територіально-економічної діагностики залежно від цілей, отриманих результатів зводять у єдину схему та використовують за призначенням. Напрямами практичного використання результатів регіональної економічної діагностики можуть бути:
- виявлення закономірностей територіальної концентрації та використання продуктивних сил для комплексного розвитку території, формування агломерацій, промислових вузлів, технополісів, технопарків, урбанізованих зон, вільних економічних зон;
- обґрунтування комплексного економічного й соціального розвитку;
- поєднання інтересів країни та регіону;
- наближення матеріало-, енерго-, водомістких галузей до джерел палива, енергії, води та забезпечення дотримання принципів комплексного, раціонального розміщення виробництва; збалансованості та пропорційності;
- збереження рівноваги між виробничою діяльністю людини та природою.
Територіально-економічна діагностика – дуже складний процес, який вимагає від виконавців глибокого пізнання дії економічних законів, закономірностей розвитку економічних і соціальних процесів, уміння підбирати відповідні методи аналізу, систему критеріїв та показників, узагальнювати економічні та соціальні явища.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 1231;