Специфічна дія ЕМП на біологічні тканини
Дія ЕМП на біологічні тканини може викликати: 1. Зміну структури біологічно активних молекул (білків, ліпідів, нуклеїнових кислот тощо) за рахунок:
а) виділеного тепла і нагріву тканин вище допустимої температури (наприклад, можлива денатурація білків);
б) резонансного поглинання енергії ЕМП (конформацій-ні зміни структури, виникнення вільних радикалів тощо);
в) поляризації (розрив водневих зв'язків, порушення гідрофобних і гідрофільних взаємодій).
Таблиця 3.1
2. Зміну мембранних процесів за рахунок:
а) зміни локальних концентрацій іонів (при об'ємній поляризації);
б) дії зовнішнього ЕП, напруженість якого зрівняна з напруженістю поля мембран, що є причиною порушення роботи іонних насосів, процесів електродифузії.
3. Зміну швидкостей хімічних реакцій (зміна кінетики ферментативних процесів), що в кінцевому результаті призводить до порушення процесів біоенергетики, метаболізму, синтезу біологічно активних молекул та ін.
Виявом специфічної дії ЕМП на БТ є виникнення подразнення, скорочення, секреції, болю, паралічу; можлива загибель внаслідок спотворень біологічно важливих процесів у клітинах і внутрішньоклітинних структурах під дією ЕМП.
На закінчення наведемо сумарні відомості щодо медичних методик, в яких використовуються електричне, магнітне та електромагнітне поля (див. табл. 3.1).
Контрольні запитання та задачі
1. Назвіть основні характеристики електричного і магнітного полів та поясніть їх фізичну суть. Поясніть природу лікувального і вражаючого фактора при електротравмі або фізіотерапії.
2. Що таке поляризація, які види поляризації найбільш важливі при дії ЕМП на БТ? Яким чином виникають у тканинах струми провідності, індукційні струми і струми зміщення, від чого залежить їх величина?
3. Чим обумовлене прогрівання БТ при дії ЕМП і від яких факторів (зовнішніх і внутрішніх) залежить кількість виділеної теплоти?
4. У діапазоні яких частот змінного струму (при незмінних інших характеристиках ЕМП) електротравма найбільш небезпечна для організму?
5. Чому резонансне поглинання енергії ЕМП проявляється в області УВЧ і НВЧ?
6. Поясніть особливості специфічної дії ЕМП на БТ.
7. При яких фізіотерапевтичних методиках спостерігається найбільш ефективний прогрів внутрішніх тканин, що мають: а) добру електропровідність; б) незначну електропровідність, а також, які є діелектриками?
8. У скільки разів зміниться питома тепловіддача для методик діатермії, індуктотермії і УВЧ-терапії відповідно, якщо частота коливань зросла вдвічі, питомий опір зменшився у п'ять разів, амплітуди векторів магнітної індукції і напруженості електричного поля зменшились у два рази?
3.3. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1 "РОБОТА З ФІЗІОТЕРАПЕВТИЧНОЮ АПАРАТУРОЮ"
Мета роботи: вивчити основи взаємодії ЕМП з БТ і набути навички роботи на деяких фізіотерапевтичних апаратах.
Контрольні питання для підготовки до лабораторної роботи
1. Класифікація фізіотерапевтичної електронної медичної апаратури.
2. Тепловий ефект, викликаний ВЧ-струмами провідності та індукційними ВЧ-струмами. Діатермія. Індуктотермія.
3. Поняття про струми зміщення. Механізм прогріву електролітів і діелектриків. Поняття про діелектричні втрати.
4. Спрощена схема УВЧ-апарата (будова, призначення основних блоків, робочий процес апарата).
5. Дарсонвалізація (фізичний зміст методу, природа лікувального фактора, спрощена схема апарата для місцевої дарсонвалізації. Робочий процес).
6. Специфічна дія УВЧ- і НВЧ- полів на біологічні тканини.
Дата добавления: 2015-06-22; просмотров: 1324;