Короткі теоретичні відомості. Транзистор - напівпровідниковий прилад, що складається із двох, близько розміщенних р-п переходів
Транзистор - напівпровідниковий прилад, що складається із двох, близько розміщенних р-п переходів. Тобто - це напівпровідниковий монокристал, в якому створені три області з різними типами про відності.
Мал. 2.59.
Залежно від виконуваних функцій їх називають: емітер (від лат. emittio - випускаю) - область, яка є джерелом вільних носіїв електричного заряду; колектор (від лат. colligo -збираю, з'єдную) - область транзистора, в яку потрапляють вільні носії електричного заряду, випущені емітером. Між емітером і колектором, котрі мають один і той самий тип провідності, знаходиться база (від грец. - основа) - досить тонка область, концентрація вільних носіїв в якій набагато менша, ніж у емітері і колекторі. Якщо транзистор виготовлений так, що база має електронну провідність, то його називають транзистором р-п-р типу(мал. 2.59а), якщо ж база має діркову провідність, то - п-р-п типу(мал. 2.59б).
Транзистор використовують для підсилення сили струму, напруги, потужності, а також для узгодження параметрів у складних електричних схемах. Залежно від призначення, можливі три способи включення транзистора: із спільною базою (мал.2.60а), із спільним емітером (мал. 2.60б) і спільним колектором (мал. 2.60в).
Розглянемо фізичні процеси, які вібуваються в р-п-р-транзисторі, увімкненому за схемою із спільним емітером (мал. 2.61). Прикладемо до емітерного переходу невелику напругу в прямому напрямку, а до колекторного переходу на- багато більшу напругу в зворотному напрямку.
Мал. 2.61.
Такий спосіб увімкнення зменшує контактну різницю потенціалів переходу емітер - база і виникає струм, обумовлений рухом дірок Вільні носії, які при цьому потрапляють в базу, частково рекомбінують, але, завдяки малій товщині бази і низькій концентрації електронів в ній, більшість дірок досягає колекторного переходу внаслідок дифузії. Зворотна напруга, що прикладена до колектора, створює сильне електричне поле - товщина p-n-переходу, вона має досить малі значення (типово 50-60 мкм). Це поле втягує дірки, що є в базі, в колектор, збільшуючи їх швидкість. Таким чином, всі дірки, які досягли колекторного переходу, будуть брати участь в утворенні струму колектора їх концентрацію можна виразити як:
де - концентрація дірок, випущених емітером, - концентрація тих дірок, які рекомбінували в базі, - концентрація вільних носіїв власне в колекторі.
Різниця потенціалів між емітером і колектором у десятки разів більша за різницю потенціалів між емітером і базою. А це означає, що змінами струму бази можна керувати вихідним струмом зміни якого будуть відповідними за формою але значно більшими за величиною.
Мал. 2.62. Мал. 2.63.
Транзистори характеризуються сукупністю вхідних і вихідних статичних характеристик:
1. Вхідні характеристики відображають залежність вхідного струму від вхідної напруги: при const (мал. 2.62).
2. Вихідні характеристики відображають залежність вихідного струму від вихідної напруги при сталому вхідному струмі (мал. 2.63):
при
За цими характеристиками визначають основні параметри транзистора:
1. Вхідний опір при
2. Вихідний опір при
3. Коефіцієнт підсилення струму при const.
Дата добавления: 2015-06-22; просмотров: 734;