ГЕНЕТИЧНИЙ ФОНД ТА НАДБАННЯ ЛЮДСЬКОГО ІНТЕЛЕКТУ

Сукупність видів рослин і тварин Землі становить генетичний фонд. Рослинний світ планети утворює фітосферу (грец. phiton – рослинна сфера), до якої входить приблизно 500 тис. видів рослин. До складу основних груп рослин належить таке число видів:

 

Бактерії Зелені водорості
Синьозелені водорості Інші водорості
Діатомові водорості 1400-1600 Гриби 40 000-50 000
Жовто-зелені водорості Лишайники 20 000
Бурі водорості Мохоподібні 25 000
Червоні водорості Судинні спорові 11 000
1 Профітові водорості Голонасінні
Золотисті водорості Покритонасінні 260 000

До складу фауни входить близько 1,5 млн видів, у тому числі: комах – 1 млн, джгутикових – 8000, інфузорій – 6000, губок – 5000, коралів – 6100, нематод – 10 000, моховаток – 2700, черевоногих молюсків – 9000, двостулкових молюсків – 15 000, ракоподібних – 25 000, павукоподібних – 35 000, риб – 20 000, земноводних і плазунів – 6000, птахів – 8590, ссавців – 4000-4500 та багато інших.

Рослинний і тваринний світ є дзеркалом, в якому відбивається ставлення людини до природи. Всі елементи живої речовини біосфери тісно пов’язані між собою трофічними ланцюгами (мережею). Зміни в природі впливають на життєздатність, екологію та поширення окремих рослин і тварин. Екологічна рівновага в глобальній екосистемі – біосфері забезпечується біологічним розмаїттям. Зникнення будь-якого виду в біогеоценозі руйнує усталені віками зв’язки між окремими видами та іншими компонентами біогеоценозу (мікроорганізмами, комахами тощо). В природі кожний вид організмів відіграє певну і тільки йому властиву роль. Зникнення одного виду автоматично призводить до зникнення багатьох інших, об’єднаних спільним трофічним ланцюгом. Тому слід дбайливо оберігати генетичний фонд нашої планети.

Одним з найголовніших ресурсів людства є його розум. Сумарна маса мозку людства нині становить приблизно 9 млн т. Можливості розуму безмежні і потрібно розумно розпоряджатися цим багатством. Плоди його діяльності слід спрямовувати на служіння людям і користь усій нашій біосфері. Вже нині людське суспільство має величезні здобутки в галузі науки і техніки. Людина змогла розгадати таємниці мікро- і макросвіту, подолати сили гравітації Землі і вирватися в безмежні далі космічного простору. Вона неодноразово побувала на поверхні Місяця, запустила космічні апарати на деякі планети Сонячної системи і до Сонця; навчилася перетворювати хімічні елементи; використовує в господарстві величезні запаси атомної енергії; побудувала автоматично керовані штучні екосистеми, які функціонують і в Космосі.

Досягнення людського інтелекту слід спрямовувати не на війни за життєвий простір, не на підкорення народів, а на забезпечення гармонійного співіснування з біосферою, стійкої динамічної екологічної та біологічної рівноваги, підвищення добробуту людей та оптимальних умов існування природи.

Опрацювавши цей розділ, ви повинні вміти:

1) знати класифікацію природних ресурсів;

2) пояснити сучасні тенденції споживання природних ресурсів;

3) обґрунтувати сучасний стан забезпеченості людського суспільства природними ресурсами;

4) виходячи з тенденцій сучасного споживання природних ресурсів, скласти перспективний прогноз їх споживання в світі; в країні;

5) проаналізувати сучасний стан задоволення потреб населення України в природних ресурсах;

6) скласти перспективний прогноз споживання природних ресурсів в Україні.

 

       
 
 
   

 


Запитання і завдання для самостійної роботи

 

1.Підрахуйте життєву потребу людини в атмосферному повітрі, якщо середня тривалість життя людини становить 63 роки.

2.На спалювання палива в усьому світі витрачається приблизно 10 млрд т кисню. Підрахуйте, скільки палива спалюється щороку в усьому світі, якщо це паливо – кам’яне вугілля.

3.Які енергетичні ресурси ви знаєте?

4.Обґрунтуйте, чому людство планети було змушене подвоювати споживання енергії останнім часом впродовж 10 років, тоді як у недалекому минулому це подвоєння відбувалося впродовж 20 років?

5.Як людство задовольнятиме власні енергетичні потреби в майбутньому?

6.Що називають рудною і нерудною мінеральною сировиною?

7.Дайте визначення «індексу використання резервів» та обчисліть його для викопного палива, залізних руд.

8.Схарактеризуйте ґрунти як природний ресурс.

9.Які типи ґрунтів ви знаєте? Чим визначається їхня якість?

10.Підрахуйте, скільки вуглекислого газу виділяє садова ділянка площею 0,6 га за добу.

11.Схарактеризуйте клімат як природний ресурс.

12.Схарактеризуйте простір для життя як природний ресурс.

13.Нині в Україні проживає 49 млн населення. Яка буде густота населення, якщо кількість населення подвоїться? Скільки буде потрібно викопного палива, якщо його витрати збережуться на сучасному рівні?

14.Які види продовольства споживає населення України?

15.Підрахуйте добові витрати населення України (49 млн чоловік) найважливіших видів продукції, якщо ці витрати збережуться такими, як у 1993 р.

16.Чи може нині Україна задовольнити свої потреби в продуктах харчування ?

17.Схарактеризуйте генетичний фонд та надбання людського інтелекту як природні ресурси.

18.Підрахуйте, яка ділянка лісу потрібна, щоб переробити за допомогою фотосинтезу весь вуглекислий газ, який видихає населення України; населення всієї планети.

19.Яка маса оксиду карбону (IV) перетворюється на зелені рослини, якщо на один моль поглиненого вуглецю витрачається 477,7 кДж енергії?

20.Скільки сонячної енергії поглинає суша?









Дата добавления: 2015-05-26; просмотров: 1433;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.