Ознаки конфліктів
1) конфлікт можливий лише за наявності двох і більше сторін, причому в процесі розвитку конфлікту виникають тенденції до поляризації сторін на суб'єктів, що протистоять один одному.
2) По-друге, необхідною умовою конфлікту є наявність «дефіциту», тобто обмеженої кількості матеріальних чи духовних благ, коли всі бажаючі не можуть задовольнити своєї потреби в них. Дефіцит може бути у вигляді речей, матеріальних чи духовних цінностей, престижних занять, професій, робочих місць та ін.
3) По-третє, конфлікт виникає лише тоді, коли сторони намагаються досягти мети за рахунок одна одної. Досягнення однієї сторони означає невдачу іншої.
4) По-четверте, важливим аспектом конфліктних відносин є влада, бо, лише маючи її, можна контролювати і спрямовувати поведінку іншої сторони.
В процесі переходу суспільства із одного стану в інший (так званий транзит) конфлікт розвивається на всіх рівнях соціальної організації:
- на громадському рівні — це конфлікти, пов'язані з руйнуванням застарілих і формуванням нових суспільних відносин на основі демократії і ринкових відносин;
- на рівні культури — затверджується нова система цінностей, стара ж система (ідей, норм) руйнується, але активно чинить опір;
- на рівні соціально-класової структури — формуються нові соціальні прошарки і групи, однак старі сприймають їх боляче;
- на рівні економічних відносин — виникають нові форми організації роботи підприємств, які відповідають ринковій економіці,але дещо зберігаються тяжіння виробників до плановості і регулю
ючої ролі держави;
- на рівні повсякденного життя — індивіду пропонується самому піклуватися про себе і свою долю; суспільство і держава не гарантують кожному добробут і заможність.
Усе це викликало нові конфлікти, яких раніше не було (відкрита боротьба за владу, престиж); нарешті, в новому соціальному просторі більшість людей похилого віку не знаходять собі місця, а молодь — гідного працевлаштування.
Переплетіння нових видів конфліктів в умовах збереження старих у свідомості людей сприймається як ситуація хаосу і незвичності, втрати розумних орієнтирів. На розуміння того, що конфлікт є природним явищем для ринку і демократії, спрямовано предмет конфліктології.
Природа конфлікту. Питання про природу соціального конфлікту пов'язано з розумінням природи людини, її взаємозв'язку з суспільством і державою. Будь-який конфлікт, оскільки він виникає в суспільстві та існує між людьми, завжди має суспільний характер, тобто є конфліктом соціальним у широкому значенні цього слова. При такому підході конфлікт виступає як зіткнення двох чи більше різноспрямованих сил з метою реалізації їх соціальних інтересів в умовах взаємної протидії. Суб'єктами цих конфліктів можуть бути індивіди, малі і великі групи, соціальні рухи, економічні і політичні угруповання тощо. Одним із різновидів соціального конфлікту в його широкому розумінні є власне соціальний конфлікт або конфлікт в соціальній сфері.
Суперечності взаємовідносин суспільства і людини є постійно актуальними. Європейська традиція лібералізму віддає перевагу вільному вибору особи у вирішенні життєво важливих питань, з якими вона зіткається. Які б не були зовнішні умови, людина сама відповідає перед собою і своїми близькими за досягнення і невдачі, сама досягає тих цілей, які поставила перед собою. Позиція ліберальною світогляду найбільш адекватна реаліям ринкових відносин і тим формам демократії, що тісно пов'язані з розвиненим почуттям особистої гідності, особистої незалежності, вільного вибору та свідомої відповідальності.
Соціал-демократична позиція орієнтується на зовнішні обставини і умови. Для того щоб люди жили заможно, краще, цікавіше, необхідно перетворювати суспільний устрій, зробити суспільні відносини справедливими; щоб про кожну людину піклувалися колектив або держава. Утвердження цієї точки зору приводить до обмеження особистої свободи і відповідальності, формує утриманські настрої як соціальну норму.
Отже, дві позиції проявилися стосовно питання про співвідношення свободи і рівності. Прибічники першої вважають, що коли держава існує від природи, то народ не вільний від її настанов. Але існує нерівність, яку можна пом'якшити за допомогою держави. Прихильники другої позиції — акцентують увагу на рівності, але вона, на їх думку, є не ідеалом, а лише джерелом незлагоди. Укладаючи суспільний договір, люди віддають своє право на свободу державі, обмежують себе законом. Держава — головний арбітр, суддя, який визначає, хто прав, а хто винний у конфлікті. Індивід лише тоді вільний, коли його дії не пов'язані із заподіянням іншим громадянам.
Суперечка про первинність, пріоритетність суспільного або індивідуального актуальна і досі, але в «чистому вигляді» жодна з цих позиції не проявилась: індивідуалізм доповнюється формами співробітництва, а колектив сприяє розвитку особистості.
Нерівність статусів як основа соціального конфлікту.Соціальний конфлікт у вузькому значенні цього поняття є боротьбою соціальних спільнот з протилежними інтересами за домінування або підвищення іх соціального статусу в такій суспільній системі, де ці статуси розташовані в певній ієрархії. Інтерес як рушійна сила будь-якого соціального конфлікту в цьому разі виступає як прагнення здобути певний статус.
Соціальний статус як основний предмет соціального конфлікту являє собою узагальнений і визнаний суспільством показник того місця, яке певна соціальна спільнота та її представники посідають в даній соціальній системі. Компонентами статуса виступають ті соціальні позиції, що характеризують стан людей в суспільстві на основі певних об'єктивних ознак (рівень доходів, належність до партії, влади, освіта тощо). При цьому слід зазначити, що джерелом конфлікту є не соціальний статус сам по собі, оскільки такий статус має кожен член суспільства. Суперечності виникають на основі нерівності статусів у соціальній системі, яка має ієрархізовану структуру. Вони виникають між тими, хто має вищий статус, і тими, кому доля уготувала нижчий або в кращому разі середній статус. Існування такої суперечності є неминучим хоча б тому, що попит на вищі статуси на багато перевищує можливості суспільства. Отже основною детермінантою соціального конфлікту, що проявляє себе у взаєминах між групами і спільнотами людей, е їх фактична соціальна нерівність, що породжує нерівність у соціальних статусах. Це можна розглядати як загальну передумову існування соціального конфлікту, а також усіх закономірностей, які регулюють його виникнення і розвиток на практиці.
Сутність конфлікту.Що ж таке «конфлікт»? Чи можна йому дати однозначну оцінку? В соціологічній та психологічній літературі існує декілька визначень конфлікту.
Найбільш поширеним у західній літературі є визначення конфлікту, яке запропонував американський вчений Льюіс Козер. Під конфліктом він пропонує розуміти «боротьбу за цінності і претензії на окремий соціальний статус, владу і недостатні для всіх матеріальні блага; боротьбу, в якій цілями конфліктуючих сторін є нейтралізація, заподіяння шкоди або знищення супротивника».
В «Політологічному енциклопедичному словнику», виданому Національною академією наук України в 1997 р., конфлікт визначається як надзвичайне загострення суперечностей сторін, пов'язаних з особливостями їх становища в суспільстві, а відтак, з реальною чи надуманою протилежністю їх інтересів, цілей, цінностей. Відмінним за формою та з політологічним акцентом е твердження, що «конфлікт — засіб взаємодії людей, при якому превалює тенденція протиборства, ворожнечі, руйнування досягнутої єдності, згоди і співробітництва»1.
З наведених визначень бачимо, що незалежно від деякого різноманіття загальним для них є зіткнення двох і більше сторін, розбіжність інтересів і намагань кожної із них досягти успіху в протистоянні.
Психологи розглядають конфлікт як різновид психологічного напруження між двома сторонами, викликаного відкритим антагонізмом, ворожнечею. Культурологи розглядають конфлікт як протидію чи протистояння культур, розквіт і загибель цивілізацій.
Конфлікт — це реальна боротьба між діючими людьми чи групами незалежно від того, які витоки цієї боротьби та засоби, що мобілізують кожну із сторін (англійський соціолог А. Гідденс). Конфлікт і суперечності є проявом найбільш слабкого місця в соціумі, вказують на поділ інтересів між різними групами людей, в тому числі між класами. Але суперечності не завжди спричиняють конфлікт. Для перетворення суперечностей на конфлікт необхідно усвідомити протилежні інтереси, що переростають у дію. З цієї точки зору конфлікт виступає як усвідомлена, обміркована суперечність розбіжних чи протилежних інтересів сторін, готових здійснити певні дії.
Конфлікт — результат соціального напруження, яке виникло через незадоволення базових потреб людини і соціальних груп, вважає Питирим Сорокін, американець російського походження. Кожний конфлікт, на його думку, характеризується незадоволеною потребою і намаганням знайти засоби для її задоволення. Конфлікт виникає тоді, коли пригнічується один із інстинктів: травний, самозбереження, власницький, кожен з яких може бути причиною революції. Глибокий соціальний конфлікт можна відвернути тоді, вважає П. Сорокін, коли ті, хто утримує владу, визнають потреби різних соціальних прошарків, а також знаходять засоби для їх задоволення або компенсації, підтримуючи соціальну нерівність на рівні соціальної норми. Конфлікт — це результат соціальної нерівності між людьми. Становище людей і рівень соціальних вимог визначаються не довічними інстинктами, а зіставленням з іншими людьми. Конфлікт — це результат розбіжності цілей та інтересів людей (нормативно-цінностний підхід — Е. Дюркгейм, Т. Парсонс). Соціальний конфлікт виникає в тому разі, коли дві чи більше сторін переконані в тому, що цілі їх діяльності несумісні. Ця точка зору є найбільш узагальненою, адже в будь-якому визначенні конфлікту присутнє питання про розбіжність інтересів, цілей, боротьба за життєві ресурси та інше. З огляду на те, що інтереси людей не стабільні, а скоріше рухомі та змінні, запобігання конфліктам можливе при відповідній раціональній політиці і превентивному врахуванні інтересів протилежної сторони.
Що ж саме є предметом і об'єктом конфлікту? Під предметом конфлікту розуміється об'єктивно існуюча або уявлювана проблема, яка є причиною незлагоди між сторонами. Кожна із сторін зацікавлена у вирішенні цієї проблеми на свою користь. Предмет конфлікту — це і є основна суперечність, через яку і заради розв'язання якої суб'єкти вступили в протиборство.
Це може бути проблема поділу влади, оволодіння тими чи іншими цінностями, проблема першості або сумісності.
Пошук шляхів розв'язання конфлікту починається з визначення його предмета, а зробити це часто дуже важко. Багато конфліктів мають таку заплутану і складну передісторію, що спеціаліст-конфлікто-лог мусить, як археолог, піднімати один пласт за іншим. Конфлікт може мати основний предмет, який поділяється на часткові предмети, численні «хворобливі точки». Прикладом цьому є перманентне тривалі сімейні чвари або затягнуті міжнаціональні конфлікти.
Об 'єкт конфлікту — це матеріальні або духовні цінності, до оволодіння чи використання яких прагнуть сторони конфлікту. Об'єктом конфлікту можна вважати будь-який елемент матеріального світу і соціальної реальності, здатний слугувати предметом особистих, групових чи державних інтересів. Щоб стати об'єктом конфлікту, цей елемент повинен знаходитися на перехресті інтересів різних соціальних суб'єктів, які прагнуть до одноособового контролю над ним. Причому зіткнення інтересів має бути усвідомлено сторонами конфлікту, які повинні розуміти їх зміст і сприймати як особисті.
Об'єкт конфлікту — це завжди якийсь дефіцитний ресурс, наприклад, певна посада голови або директора, на яку претендують декілька людей; останній квиток на концерт «зірки» естради; один Чорноморський флот, на який є дві держави — претенденти, тощо. Якщо є можливість компенсації дефіциту ресурсів, то в багатьох випадках можна усунути конфліктну проблему.
Розглянувши об'єкти рядових, типових конфліктів, неважко визначити коло загальних проблем. Справа може бути в об'єктивній «неподільності» об'єкта між двома сторонами, або навпаки, можливості його поділу за згодою сторін. Конфлікт може бути і без наявного об'єкта. Існують «бсзоб'єктні» конфлікти, які не базуються на взаємних прагненнях до контролю над чимось, наприклад, інтелектуальні конфлікти — спори навколо теоретичних питань тощо. Типовим для практики кримінального судочинства є випадок, коли конфлікт виникає через те, що випадковий перехожий робить зауваження хулігану. Тут також немає бажаного об'єкта користування, але один порушує моральні уявлення іншого, через це і виникає конфлікт.
Дата добавления: 2015-05-16; просмотров: 2791;