Розкрийте напрями та завдання виробничої фізичної культури.
Виробнича фізична культура- раціонально визначена та методично обґрунтована система оздоровчих, професійно-прикладних фізкультурних заходів, спрямованих на збереження і підвищення здатності людини до трудової діяльності на виробництві.
Виробнича фізична культура має два аспекти впровадження:
• загально-оздоровчий, що реалізується шляхом організації фізкультурної роботи в рамках фізкультурних осередків (колективів фізкультури) за місцем проживання;
• спеціальний, що включає систему фізкультурно-оздоровчих заходів, форми та зміст яких визначаються особливостями впливу на людину умов, характеру й організації праці. Проводяться вони, як правило, на території підприємств, організацій, установ у робочий та позаробочий час.
Виробнича фізична культура визначається як один із елементів наукової організації праці, що дає можливість покращити умови праці та відпочинку робітників і службовців, підвищити культуру праці на виробництві в цілому. Виробнича фізична культура вирішує такі завдання:
• зміцнення здоров'я;
• створення найбільш сприятливих умов для оволодіння професією, підвищення і збереження кваліфікації та професійної працездатності;
• сприяння швидкому відновленню працездатності та зниженню втоми, як у процесі праці, так і після роботи;
• поєднання фізичних вправ з гігієнічними і фізіотерапевтичними процедурами для профілактики несприятливих впливів.
Упровадження виробничої фізичної культури дає значний економічний ефект, що забезпечується:
· підвищенням професійної працездатності завдяки зниженню втоми і підвищенню продуктивності праці, збільшення обсягу продукції, зниженням втрат від браку тощо;
· зниженням загальної та професійної захворюваності,
виробничого травматизму завдяки загальному зміцненню організму
працівників і цілеспрямованій дії фізичних вправ, що враховують
характер трудової діяльності.
Виробнича фізична культура, як система, має такі самостійні напрями:
1) виробнича гімнастика, основними завданнями якої є підвищення працездатності під час роботи за рахунок зниження втоми, прискорення відновлювальних процесів;
2) відновлення після роботи, яке сприяє прискоренню відновлювальних процесів після закінчення робочого дня;
3) профілактичні заходи щодо несприятливих факторів праці, підвищення стійкості організму до їх дії;
4) професійно-прикладна фізична підготовка, яка передбачає розвиток або підтримку певного рівня фізичних і психічних якостей, умінь і навиків. Виробнича гімнастика включає чотири форми занять:
• підготовча гімнастика;
• фізкультпаузи;
• фізкультурні хвилинки;
• мікропаузи.
Підготовча гімнастика - це комплекс фізичних вправ, які готують людину до роботи.
Фізкультпаузи, що вводяться в режим робочого дня для активізації відновлення працездатності, базуються на принципі активного відпочинку. Під час фізкультпаузи виконуються декілька вправ (5-7).
Мікропауза - ще одна мала форма активного відпочинку. У ній використовується, як правило, одна вправа, окремий рух або прийом, які повторюються 4-6 разів упродовж 20-30 с.
Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 2233;