Мета і загальні принципи аудиту
На сучасному етапі розвитку національної економіки відбуваються значні зміни у методах та механізмах господарювання, що зумовлено розширенням і зміцненням недержавних форм власності, розвитком міжнародних зв'язків, побудованих на ринкових засадах. Розвиток в Україні ринкових відносин тісно пов’язаний з розвитком і вдосконаленням фінансово-економічного контролю та аудиту як одного з основоположних елементів ринкової інфраструктури. У світовій практиці міжнародна теорія і практика аудиту формувалися в умовах конкурентної боротьби, що супроводжувалася широкими теоретичними і практичними дослідженнями, результатом яких було вироблення методологічних і методичних концепцій, як проведення аудиту, так і його нормативно-правового регулювання.
У світовій практиці є різні концепції регулювання аудиторської діяльності (рис. 2.1). Перша концепція є характерною для країн континентальної Європи (Німеччина, Франція, Іспанія, Австрія). Друга – для Великої Британії і США. В основу формування цих концепцій покладений принцип градації користувачів аудиторського висновку, що істотно впливає як на організацію аудиту, так і на його методологію.
Рисунок 2.1 – Світові концепції регулювання аудиторської діяльності
Ступінь впливу держави на аудиторську діяльність характеризується певними чинниками:
– розроблення та впровадження національних нормативів аудиту;
– розроблення професійних і етичних норм діяльності аудиторів;
– сертифікація та атестація аудиторів;
– ліцензування аудиторської діяльності;
– здійснення контролю якості аудиторської діяльності і розроблення системи дисциплінарних стягнень за наслідками виявлених порушень;
– формування вимог до створення і регулювання діяльності аудиторських фірм.
У країнах континентальної Європи цілі проведення аудиту орієнтовані переважно на державні органи, які є основними користувачами аудиторської інформації. Отже, визначальною особливістю організації аудиту в цих країнах є його достатньо жорстка централізована регламентація і наявність державного контролю за аудиторською діяльністю.
У США та Великій Британії аудит орієнтований здебільшого на недержавних користувачів – акціонерів, інвесторів, комерційні банки, страхові компанії, інвестиційні фонди. Це передбачає мінімізацію державного регулювання аудиторської діяльності, яке здійснюється, в основному, професійними громадськими аудиторськими організаціями, що мають достатню самостійність у вирішенні питань методології організації і проведення аудиту, підготовки аудиторських кадрів, їх атестації і надання відповідної кваліфікації, а також в організації контролю якості аудиту. Зазначені особливості виявляються у формуванні вищого керівного органу аудиторської діяльності. У країнах, в яких наявний достатньо великий вплив держави на аудиторську діяльність, керівні працівники аудиторської діяльності призначаються державними органами, а в інших – керівні посади є виборними.
В Україні стосовно організації аудиторської діяльності є певна перевага, яка ґрунтується на можливості вивчення і використання міжнародного досвіду організації аудиторської діяльності і її регулювання та адаптації такого досвіду до особливостей розвитку і функціонування національної економіки. Відповідно до цього можна говорити про необхідність наявності в системі регулювання аудиторської діяльності в країні наступних елементів:
– закон про аудиторську діяльність;
– наявність етичних професійних вимог до аудиторів;
– наявність органу управління системою організації аудиторської діяльності;
– методологічне забезпечення аудиторської діяльності (стандарти аудиту);
– організація контролю якості роботи аудиторів;
– система підготовки, атестації та перепідготовки кадрів аудиторської діяльності.
Україна сьогодні належить до країн з превалюванням професійного регулювання аудиторської діяльності. На державному рівні аудиторська діяльність в Україні регулюється законами України “Про аудиторську діяльність” та “Про внесення змін до Закону України “Про аудиторську діяльність”.
Законом визначаються правові основи здійснення аудиторської діяльності на території України, а також принципи організації аудиторської діяльності, обов’язки і відповідальність сторін при наданні аудиторських послуг.
Права аудитора:
– самостійно визначати обсяг там методи перевірки з урахуванням чинного законодавства, стандартів аудиту та умов договору;
– отримувати від замовника всі необхідні документи, що стосуються фінансово-господарської діяльності;
– отримувати від керівництва та працівників підприємства потрібні роз’яснення як в усній, так і письмовій формах;
– перевіряти фактичну наявність на підприємстві матеріальних активів;
– запрошувати до участі в аудиті спеціалістів.
Обов’язки аудитора:
– належним чином проводити перевірку повноти та вірогідності звітності підприємства;
– повідомляти керівництво підприємства про виявлені помилки та недоліки у веденні бухгалтерського обліку;
– зберігати у таємниці інформацію, отриману під час аудиторської перевірки та не використовувати її в інтересах особистих і третіх осіб;
– не дозволяється проводити аудит на підприємстві, де в керівництві працюють близькі родичі аудитора.
Відповідальність аудитора:
1) за неналежне виконання обов’язків аудитор несе матеріальну відповідальність перед замовником;
2) за неналежне виконання обов’язків АПУ має право застосовувати до аудитора адміністративні санкції.
Відповідно до Закону України “Про аудиторську діяльність”, “аудит – це незалежна перевірка бухгалтерської звітності підприємства, яка проводиться на договірній платній основі”. Аудитором може бути громадянин України, який має кваліфікаційний сертифікат аудитора України, що підтверджує професійну компетентність аудитора і його право на заняття аудиторською діяльністю.
Проведення аудиту згідно з законом є обов’язковим:
– для підтвердження достовірності річної фінансової звітності комерційних банків, недержавних фондів, бірж, компаній незалежно від форми власності і виду діяльності, звітність яких офіційно обнародуватиметься;
– перевірки фінансового стану засновників комерційних банків, підприємств з іноземними інвестиціями, акціонерних товариств, холдингових компаній, інвестиційних фондів, довірчих товариств та інших фінансових посередників;
– порушення питання про визнання суб’єкта господарської діяльності неплатоспроможним або банкрутом;
– проведення приватизації, корпоратизації та інших змін форм власності суб’єктів господарювання.
Суб’єкти господарювання, для яких Законом встановлено обов’язкове проведення аудиту, зобов’язані до 1 грудня поточного року повідомити відповідні податкові органи про укладення договору на проведення аудиторської перевірки.
Відповідальність аудитора згідно з Законом передбачена за недотримання вимог законодавчих і нормативних актів з бухгалтерського обліку й аудиту та якість проведеної перевірки. Аудитор зобов’язаний відшкодувати замовнику матеріальний збиток, заподіяний його діями.
Законом введено також обмеження на проведення аудиторської перевірки на підприємстві, в керівництві якого працюють близькі родичі аудитора. Крім того, аудиторам забороняється безпосередньо займатися підприємницькою діяльністю (торговою, посередницькою і виробничою). Але, на відміну від міжнародних вимог, дозволено право на отримання дивідендів від акцій і доходів від інших корпоративних прав.
Методичне і нормативне керівництво аудиторською діяльністю здійснює Аудиторська палата України (АПУ), повноваження якої визначаються цим Законом і Статутом АПУ. Аудиторська палата створюється і функціонує як незалежна самостійна організація на основі самоврядування і самофінансування, є юридичною особою, веде бухгалтерський облік і складає фінансову звітність.
Функції Аудиторської палати України:
– забезпечує методичне та нормативне керівництво аудиторською діяльністю в Україні;
– проводить сертифікацію суб’єктів на право займатися аудиторською діяльністю;
– розробляє та затверджує програми підготовки аудиторів;
– веде реєстр аудиторських фірм;
– розглядає скарги щодо діяльності аудиторів та аудиторських фірм і застосовує адміністративні санкції.
Аудиторська палата України здійснює сертифікацію суб’єктів. Кваліфікаційний сертифікат є офіційним документом, який засвідчує професійну компетентність аудитора і його право на заняття аудиторською діяльністю на території України. Кваліфікаційні сертифікати є трьох видів: сертифікат серії А (право перевірки діяльності підприємств і господарських організацій) і сертифікат серії Б (право перевірки комерційних банків).
Законом визначено, що аудитором може бути тільки громадянин України, який має вищу економічну або юридичну освіту, не менше трьох років стажу практичної роботи бухгалтером, економістом, ревізором, юристом, фінансистом, асистентом (помічником) аудитора. Підтвердженням компетентності аудитора є сертифікат аудитора України, який видається Аудиторською палатою України після складання кваліфікаційних іспитів з дисциплін: бухгалтерський облік, аудит, право, оподаткування. Строк дії сертифіката – не більше п’яти років. Для подовження його дії слід пройти курси перекваліфікації і скласти іспити.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 1090;