Види аудиту та його класифікація
Для правильного розуміння змісту аудиторського контролю, його функцій і перспектив розвитку та використання в системі управління суб’єктами господарської діяльності важлива обґрунтована класифікація. Вивчення вітчизняної і зарубіжної спеціальної економічної літератури з аудиту підтверджує неоднозначність поглядів різних економістів про види аудиту та його класифікацію. Більшість учених, залежно від суб’єкта аудиту окремо виділяють аудит зовнішній і внутрішній.
Зовнішній аудит в Україні здійснюється незалежними сертифікованими аудиторами на договірній основі зі суб’єктами господарської діяльності згідно з Законом України “Про аудиторську діяльність”. Незалежні аудитори (аудиторські фірми) повинні отримати в АПУ відповідний сертифікат аудитора.
Внутрішній аудит здійснюється висококваліфікованими штатними працівниками самого підприємства. Для внутрішніх аудиторів сертифікат необов’язковий.
Зміст зовнішнього і внутрішнього аудиту детально розкрито у багатьох працях як вітчизняних, так і зарубіжних вчених.
Між зовнішнім і внутрішнім аудитом є певний зв'язок і відмінності. Для аудитора, який проводить зовнішній аудит, дуже важливо дослідити роль, що виконує в організації внутрішній аудит з метою зменшення дублювання робіт. Це можливо незалежно від того, чи охоплює внутрішній аудит фінансову систему, чи контролює такі сфери, як управління руху товарно-матеріальних цінностей або фінансовий менеджмент. Крім цього, у МСА 610 “Розгляд роботи внутрішнього аудиту” наголошено на тому, що зовнішній аудитор повинен оцінити внутрішню функцію аудиту так, як вважає за доцільне. Це відповідатиме визначенню суті, часу проведення та обсягу процедур аудиту. Адекватна функція внутрішнього аудиту буде оправданням скорочення процедур, виконаних зовнішнім аудитором, але не може виключати їх.
Отже, зовнішній аудитор певною мірою покладається на результати роботи внутрішнього аудиту. При розв’язанні однакових завдань внутрішні та зовнішні аудитори можуть використовувати ті ж самі прийоми і процедури контролю. Це підтверджує тісний зв'язок між зовнішнім і внутрішнім аудитом.
Однак між цими видами є певні відмінності. Зовнішній аудит відрізняється від внутрішнього метою і завданнями, об’єктом дослідження, видом діяльності, організацією роботи, взаємовідносинами з керівництвом суб’єкта перевірки, кваліфікацією, організацією оплати праці аудиторів, відповідальністю, звітністю тощо.
Мету і завдання зовнішнього аудиту обумовлює договір між аудитором (аудиторською фірмою) і клієнтом, а для внутрішнього аудиту завдання ставить керівництво підприємства. Аналогічно, виходячи із мети і завдання аудиту, визначають об’єкти контролю.
Організація роботи внутрішніх аудиторів і їх функціональні обов’язки визначає керівник підприємства, а для зовнішніх аудиторів – директор аудиторської фірми. У випадку, коли аудитор здійснює діяльність не як юридична особа, він керується тільки чинним законодавством і МСА. Для зовнішнього та внутрішнього аудиту існують певні відмінності у вимогах щодо кваліфікації фахівців. Зовнішній аудитор повинен скласти спеціально створеній комісії АПУ іспити на право отримання сертифіката аудитора. До внутрішніх аудиторів такі вимоги не висуваються. Отже, внутрішнім аудитором може бути працівник із вищою або середньою спеціальною освітою без сертифіката аудитора.
Зовнішній і внутрішній аудит мають також певні відмінності в оплаті праці, відповідальності та звітності.
Зарплатня внутрішніх аудиторів визначається чинною системою оплати праці на підприємстві, а зарплата зовнішніх аудиторів – переважно залежить від обсягу виконаних робіт, хоча багато крупних аудиторських фірм України використовують погодинну форму оплати праці.
Внутрішні аудитори підзвітні й несуть відповідальність перед керівництвом підприємства, де є штатними працівниками. Зовнішні аудитори, насамперед, відповідальні перед клієнтом і третіми особами. Характер і рівень відповідальності зовнішніх аудиторів визначається Законом України “Про аудиторську діяльність” і договором на аудиторську перевірку, укладеним між аудитором (аудиторською фірмою) та клієнтом. Крім матеріальної, зовнішній аудитор може нести й адміністративну відповідальність.
Зовнішній аудитор звітується перед замовником, склавши аудиторський висновок, один з примірників якого у передбачених законом випадках передається в певні контролюючі органи та публікується в пресі. Наприклад, обов'язковому опублікуванню підлягає річна бухгалтерська звітність відкритих акціонерних товариств, яку підтверджує аудитор. Внутрішній аудитор звітується тільки перед своїм керівництвом.
Внутрішній аудит в Україні впроваджується досить повільно і не посів ще належного місця в системі управління великих і середніх підприємств. Діючі контрольно-ревізійні служби на багатьох підприємствах не виконують повною мірою всіх функцій, властивих внутрішньому аудиту. Наприклад, ревізійні служби системи споживчої кооперації здебільшого здійснюють лише ревізію й тематичні перевірки.
На наш погляд, у сучасних умовах господарювання на перший план висуваються не стільки збереження, як примноження власності. Це досягається, насамперед, ефективним контролем, раціональним використанням у виробництві матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Отже, функції служби внутрішнього аудиту значно ширші, ніж функції контрольно-ревізійних відділів окремих підприємств і організацій. Тому запровадження в систему управління великих та середніх підприємств різних галузей народного господарства служби внутрішнього аудиту з притаманними йому функціями є об'єктивною необхідністю в умовах ринкових відносин.
Важливе наукове та практичне значення для планування, вибору методики і визначення процедур аудиту має його класифікація за об'єктами контролю. За цією ознакою економісти виділяють аудит річної бухгалтерської звітності, узгодженості та операційний.
Щодо вживання термінів “аудит узгодженості” й “операційний аудит”, то ці назви не цілком відповідають суті та змісту цих видів аудиту. З клієнтом можна узгоджувати процедури перевірки, обсягу робіт, вартість послуг тощо, а не відповідність чинному законодавству. Закон потрібно виконувати, а не узгоджувати. Вважаємо, що доцільніше вживати термін аудиту “на відповідність”.
"Операційний" аудит краще назвати “управлінським”, про що йшлося у попередній темі.
Одним із найважливіших видів аудиторських послуг є аудит фінансової звітності, основною метою і завданням якого є підтвердження бухгалтерської звітності. Обсяг його значною мірою залежить від чинного законодавства.
Із внесенням змін і доповнень до ст. 10 Закону України “Про аудиторську діяльність” кількість підприємств, які повинні щорічно підтвердити аудиторським висновком свою фінансову звітність, значно зменшилася. Згідно із внесеними змінами, обов'язковому аудиту підлягають лише комерційні банки, страхові компанії, фондові біржі, довірчі та відкриті акціонерні товариства.
Переважна кількість підприємств, заснованих у формі товариств з обмеженою відповідальністю, закритих акціонерних товариств, кооперативів тощо можуть проводити аудит фінансової звітності лише за власної ініціативи. Враховуючи економічну кризу, відсутність обігових коштів, більшість цих підприємств досить рідко замовляють аудиторську перевірку.
Основною метою аудиту “на відповідність” є перевірка фінансового стану підприємств, підтвердження достовірності показників звітності та іншої інформації на вимогу законодавства. У процесі аудиту “на відповідність” аудитори керуються положеннями Законів України “Про цінні папери і фондову біржу”, “Про банкрутство” та іншими законодавчими та нормативними актами, а також процедурами і правилами, регламентованими персоналу підприємства вищим керівництвом (адміністрацією).
Закордонна та вітчизняна економічна література окремо розглядає управлінський (операційний) аудит. Визначення і характеристику цього виду аудиту подано в попередній темі. Управлінський (операційний) аудит поділяють на три види: функціональний, організаційний і спеціальний.
Під функціональним аудитом зарубіжні вчені розуміють аудит окремих функцій постачання, виробництва, збуту або функції отримання і витрачання коштів, здійснення грошових розрахунків тощо. У вітчизняній економічній літературі це називають процесами (циклами) господарських операцій.
Організаційний аудит передбачає дослідження певної підсистеми або окремих структурних підрозділів, наприклад, відділу, цеху або дочірньої компанії. Основну увагу спрямовується на виявлення того, наскільки ефективно та продуктивно взаємодіють функції. Для цього виду аудиту особливо важливий план організації і метод координації діяльності.
Спеціальний аудит різноспрямований і визначається потребами адміністрації. До нього можна віднести визначення неефективності функціонування системи електронної обробки даних, дослідження можливості зловживань у тому чи іншому підрозділі підприємства, пропозиції про зниження собівартості продукції (робіт, послуг) тощо.
За функціональними, організаційними та спеціальними ознаками можна класифікувати не тільки управлінський аудит, а й аудит фінансової звітності, процес якого також здійснюється за циклами господарських операцій і виробництва.
У закордонній практиці, крім управлінського, застосовується екологічний аудит. Екологічний аудит – це аналіз рівня відповідності організації вимогам екологічного законодавства. Цей вид аудиту широко використовується в індустріально розвинутих реґіонах України, зокрема в Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій областях.
Отже, розглядаючи класифікацію аудиту за напрямами контролю, доцільно виділити такі види аудиту: фінансової звітності, відповідності, управлінський, екологічний.
Класифікацію аудиту за ознакою обов'язковості здійснення в економічній літературі розглядають переважно українські вчені. Закордонні ж не надають уваги цій класифікації: у їхніх країнах законодавство стабільніше, й аудит фінансової звітності обов'язковий. У Великобританії, наприклад, він здійснюється згідно з Актом про компанії 1985 р. (із доповненнями 1989 р.), де передбачено обов'язкове підтвердження річної фінансової звітності всіх компаній, у тому числі товариств з обмеженою відповідальністю.
За кількістю об'єктів контролю аудит поділяють на одно-предметний і багатопредметний. Однопредметний – це дослідження питання одного виду (предмета) аудиту. Багатопредметний аудит охоплює широке коло об'єктів контролю.
В Україні проведення зовнішнього аудиту, на відміну від внутрішнього аудиту фінансової звітності, регламентується чинним законодавством і нормативними актами. Тому доцільно класифікувати аудит залежно від обов'язковості укладання договору на договірний і недоговірний.
За формою власності аудиторського органу аудит поділяється на державний, колективний, приватний. В Україні, на відміну від країн Заходу, аудиторський контроль на державному рівні недостатньо розвинутий. Ці функції виконує контрольно-ревізійне управління при Міністерстві фінансів України.
Колективний аудит передбачає діяльність окремих аудиторів через аудиторські фірми, а приватний – коли процес здійснюється окремим фахівцем, який зареєстрований в органах влади як підприємець (не юридична особа).
Беручи до уваги певні традиції наукової класифікації в економічному аналізі, ревізії та контролі, доцільніше розглядати аудит як одноразовий і періодичний. Залежно від часу проведення аудит, варто класифікувати на попередній, оперативний (перманентний), ретроспективний та стратегічний.
Вживання терміну “попередній” правильніше, ніж “запобіжний”, оскільки аудитор не завжди здатний запобігти негативним явищам і фактам, що виникають у господарській діяльності суб'єкта перевірки.
Певний науковий і практичний інтерес викликає класифікація аудиту, залежно від стадій його розвитку, на підтверджувальний, системно-орієнтований та аудит, що ґрунтується на ризику.
Залежно від галузей діяльності, аудит поділяють на загальний, банківський, страхових організацій, бірж, позабюджетних фондів, інвестиційних компаній та ін.
В економічній літературі відсутня класифікація аудиту за видами послуг. Це пояснюється тим, що багато економістів розуміють під цим терміном лише аудит фінансової звітності, а інші види послуг відносять до аудиторської діяльності. Варто дотримуватися думки відомого вченого і практика з аудиту Роберта Монтгомері, який наголошував на тому, що визначення аудиту мусить бути достатньо широким. Отже, беручи до уваги характер аудиторських послуг, його можна класифікувати на аудит фінансової звітності, підтвердження бухгалтерської звітності у зв’язку з приватизацією, випуском цінних паперів, аналіз фінансового стану, консультації з питань ведення бухгалтерського обліку, оподаткування, складання бухгалтерської звітності, розробка бізнес-планів тощо.
На основі розглянутої економічної літератури та практичного досвіду роботи вітчизняних і закордонних аудиторських фірм доцільно розглядати класифікацію аудиту за такими ознаками: суб’єкт аудиту, напрями аудиту, обсяг (масштаб) роботи, охоплення об'єктів контролю, обов'язковість укладання договору, форма власності аудиторського органу, періодичність здійснення, час проведення, стадії розвитку аудиту, галузь діяльності суб'єкта перевірки, характер аудиторських послуг (табл. 1.1):
Таблиця 1.1 – Класифікація аудиту
№ з/п | Ознака класифікації | Види аудиту | |
Суб'єкт аудиту | — зовнішній — внутрішній | ||
Напрями аудиту | — фінансової звітності — на відповідність — управлінський — екологічний | ||
Обов'язковість (регламентація) | — обов'язковий — необов'язковий | ||
Охоплення об'єктів контролю | — однопредметний — багатопредметний | ||
Обов'язковість укладання договору на аудит | — договірний — недоговірний | ||
Форма власності аудиторського органу | — державний — колективний — приватний | ||
Періодичність здійснення | — періодичний — одноразовий | ||
Обсяг роботи | — загальний — локальний | ||
Час проведення | — попередній — оперативний — ретроспективний — стратегічний | ||
Стадії розвитку аудиту | — підтверджувальний — системно-орієнтований — ризико-орієнтований | ||
Галузь діяльності суб'єкта перевірки | — загальний — банківський — страховий — біржовий та ін. | ||
Характер аудиторських послуг | — підтвердження звітності — аналіз фінансового стану — консультації — складання бізнес-плану та ін. |
Запропонована в табл. 1.1 класифікація аудиту має не тільки теоретичне, але й практичне значення. По-перше, вона дає змогу зрозуміти суть окремих видів аудиту та їх використання на практиці. По-друге, допомагає чіткіше визначити об'єкти аудиту. По-третє, науково обґрунтована класифікація має практичне значення для організації аудиту, зокрема для його планування, вибору методики аудиторського контролю та форми і змісту аудиторського висновку.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 4573;