Мал.8.10. Принципова електрична схема тахометра
На автомобілі Камаз до покажчика тахометра підключають електронне реле блокування стартера. При роботі тахометра імпульси э.д. с. у котушках датчика, впливають на елементи реле блокування й реле блокування виключає ланцюг обмотки допоміжного реле стартера, що запобігає випадковому включенню стартера при працюючому двигуні.
6. Експлуатація та основні несправності КВП.
Контрольно-вимірювальні прилади здебільшого не потребують технічного обслуговування до капітального ремонту автомобіля. Проте в процесі експлуатації автомобіля іноді виникають несправності. що спричиняються різними дефектами електричного кола.
Розглянемо найхарактерніші з них.
Обривання чи замикання проводу на корпус автомобіля.Стрілки відхиляються за межі шкал покажчиків температури охолодної рідини, тиску масла (повітря) та рівня пального через обривання чи замикання на корпус автомобіля проводу, який з'єднує датчики І приймачі, У першому випадку в момент увімкнення запалювання стрілки приймачів температури охолодної рідини і тиску масла (повітря) різко відхиляються до краю ліворуч, а стрічка приймача рівня пального — праворуч за поділку П шкали. Після вимкнення кола стрілка приймача приладу, який перевіряють, стає в початкове положення — ліворуч крайньої лівої поділки шкали,
Аби перевірити провід, який з'єднує датчик і несправний приймач, на обривання, потрібно вимкнути коло контрольно-вимірювальних приладів, від'єднати провід від датчика і підімкнути його через послідовно увімкнену лампу потужністю 1...3 Вт на корпус автомобіля. Коли провід обірваний, лампа не горить, і стрілка приймача свого положення не змінює. Обірваний провідник замінюють або запаюють обірване місце та ізолюють.
У випадку замикання проводу на корпус автомобіля в момент увімкнення запалювання стрілки приймачів температури охолодної рідини та тиску масла (повітря) різко відхиляються праворуч за межі шкал, а стрілка покажчика рівня пального — ліворуч до нуля. Для перевірки проводу, який з'єднує датчик, на замикання з корпусом автомобіля необхідно увімкнути коло і від'єднати провід від затискача датчика. Якщо стрілка приймача свого положення не змінить, то провід замкнено на корпус автомобіля. Несправний провід замінюють або ізолюють пошкоджене місце.
Різко коливаються стрілки та неточно показують приймачі контрольно-вимірювальних приладів, як правило, тоді, коли погано закріплено наконечники проводів на затискачах приладів, внаслідок чого в колі виникає ненадійний контакт з великим перехідним опором. Щоб усунути цю несправність, потрібно гвинти чи гайки закріплення наконечників підтягнути, а штекерні з'єднання затиснути щільніше,
Несправності приймача та датчика електричного манометра. У разі обривання спіралі реостата датчика або коли поганий контакт повзунка з нею, стрілка приймача відхиляється ліворуч нульової поділки. Порушення регулювання датчика призводить до неправильних показів приймача. Коли обірвалося коло котушки W1, стрілка приймача відхиляється за максимальну поділку шкали, а котушок W2 і W3 — ліворуч нульової поділки.
Кола котушок приладів обриваються внаслідок того, що струм великої сили, який виникає в разі підвищення напруги генератора або замикання проводу, що з'єднує приймач з датчиком, на корпус автомобіля, розплавляє проводи. Правильність показів покажчика тиску можна перевірити контрольним манометром, під'єднаним до масляної магістралі двигуна або до повітряної магістралі гальмової системи.
Котушки приймачів тиску масла (повітря), рівня пального і температури на обривання перевіряють за допомогою акумуляторної батареї та лампочки потужністю 1 Вт, послідовно увімкненої в коло котушки, що перевіряється. Якщо коло котушки обірване, лампочка не горить. Справність котушок перевіряють також омметром, порівнюючи виміряне значення опору з технічними даними. Якщо котушка обірвана, омметр показує нескінченність.
Стан датчиків з'ясовують, вимірюючи їхні опори омметром і порівнюючи здобуті значення із заданими. У датчиках покажчиків тиску масла (повітря) і рівня пального опір вимірюють, коли реостат повністю увімкнено.
Несправності приймача і датчика електричного термометра. Коли початковий опір терморезистора 1 датчика зміниться, покази покажчика будуть неточні. Перегрівшись, що може статися в разі пуску і прогрівання двигуна без рідини в системі охолодження або коли її рівень неприпустимо знижений, датчик виходить з ладу. Обривання в колі котушки W1 приймача спричинює відхилення стрілки ліворуч за межі шкали, а котушок W2 і W3 — праворуч у крайнє положення.
Коло котушок порушується внаслідок розплавлення їхнього провідника, коли напруга генератора підвищується і замикається провід, який з'єднує приймач із датчиком, на корпус автомобіля. Правильність показів покажчика температури можна перевірити контрольним термометром.
Несправності покажчика і датчика вимірювача рівня пального. Коли контакт повзунка із спіраллю реостата її датчика порушується через спрацювання їхніх контактних поверхонь, струм у колі вимірювача переривається, і стрілка приймача різко коливається.
Якщо обірвана спіраль реостата датчика, то стрілка приймача перебуває за поділкою П доти, доки повзунок реостата не дійде до обірваного місця, а після цього вона стає на відповідній поділці шкали.
Коли обірване коло котушки W1, стрілка приймача стає за поділку П шкали, а котушок W2 і W3 — ліворуч поділки 0 шкали.
Правильність показів вимірювача рівня пального на автомобілі можна перевірити, наповнивши чи спорожнивши повний бак.
Несправності сигналізаторів тиску масла і повітря. Якщо замок запалювання ввімкнено, проте двигун не працює, то лампа сигналізатора не горить. Щоб перевірити, чи справні лампи і провід, який її з'єднує з датчиком, провідником замикають затискач датчика на корпус автомобіля. Коли лампа загоряється, то датчик несправнийі і його потрібно замінити. У цьому разі датчик має ту ваду, що в ньому окислилися контакти ввімкнення лампи або зруйнувалася діафрагма З.
Якщо лампа сигналізатора гасне тільки за великої частоти обертання колінчастого вала двигуна, потрібно перевірити тиск у системі змащування двигуна за допомогою манометра і, коли він нормальний, слід замінити датчик сигналізатора.
Несправності сигналізаторів температури охолодної рідини і масла. Коли запалювання увімкнено, то за низької температури рідини в системі охолодження лампа сигналізатора горить. Щоб перевірити датчик, від нього потрібно від'єднати провід і, коли лампа погасне, замінити датчик.
Не працює спідометр (тахометр). Ця несправність виникає, коли обривається трос або коли його кінець виходить із зачеплення внаслідок послаблення кріплення оболонки, затинання в механізмі лічильного вузла спідометра, а в спідометрах і тахометрах із електроприводом — порушення контакту в штекерному з'єднанні проводів, які з'єднують датчик і приймач, і обривання кола живлення обмотки приймача.
У спідометрах і тахометрах із приводом від гнучкого вала стрілка може різко заколиватися внаслідок нерівномірного обертання троса через спрацювання граней його кінців, затиснення троса в місцях кріплення, а також значного його перегинання та поганого змащення. Трос змащують мастилом ЦИАТИМ-201 або ДЗ-158. Спрацьований і деформований трос заміняють.
Неточність показів спідометра і тахометра спричиняють порушення регулювання та утомленість пружин, а також розмагнічення магніту швидкісного вузла. Натяг пружини регулюють, а .магніт підмагнічують,
Щоб з'ясувати, чи справний трос, його необхідно від'єднати від місця кріплення біля коробки передач або двигуна і прокрутити звільнений кінець рукою. Якщо трос обертається, а стрілка не відхиляється від нульової поділки шкали і лічильний вузол у спідометрі не працює, то трос обірваний, і його потрібно замінити. В разі загинання троса чи механізму лічильного вузла трос не обертається, і тоді його перевіряють нарізно з покажчиком.
Лекція _____
Тема: Освітлювальні прилади. Вимоги до приладів. Прилади світлової сигналізації.
План
1. Загальні відомості.
2. Фара, підфарники, задній ліхтар.
3. Перемикачі світла, показчики повороту і сигналізатори.
4. Прилади світлової сигналізації.
5. Джерела світла.
6. Основні несправності системи освітлення.
1. Загальні відомості.
Система освітленняпризначена для забезпечення руху автомобіля в темний час доби. У неї входять фари (блок-фари), задні ліхтарі, ліхтарі освітлення заднього номерного знаку, ліхтарі освітлення салону і багажного відділення, лампи освітлення моторного відсіку і речового ящика.
Система світлової сигналізаціїпризначена для попередження інших учасників руху про зміну напряму руху автомобіля (при поворотах і маневруванні), про гальмування автомобіля, а також про його аварійну зупинку. У неї входять передні сигнальні ліхтарі, які можуть бути частиною блок-фар, задні сигнальні ліхтарі, що є частиною задніх ліхтарів, бічні повторювачі сигналів повороту, контрольні лампи в комбінації приладів, електронне реле-переривник і вимикачі. Відбивачі сигнальних ліхтарів повороту мають оранжевий колір, стоп-сигналу — червоний.
Праві і ліві покажчики повороту включаються важелем, розташованим під рульовим колесом. При цьомувсі праві і ліві сигнальні і контрольні лампи горять миготливим в межах 60... 120 разів на хвилину світлом за рахунок спеціального електронного реле-переривника, включеного в електричний ланцюг. Після виходу автомобіля з повороту важіль виключення під рульовим колесом автоматично повертається в початкове положення. Якщо контрольна лампа в комбінації приладів мигатиме з подвоєною частотою, це означає, що не горить одна з сигнальних ламп або несправне реле-переривник.
При вимушеній зупинці на проїжджій частині через несправність автомобіля натисненням спеціальної кнопки включається аварійна сигналізація. В цьому випадку переривистим світлом горітимуть відразу всі сигнальні лампи, покажчиків поворотів, а також сигнальна лампа в комбінації приладів. Аварійна сигналізація включається при будь-якому положенні ключа вимикача запалення, оскільки її ланцюг проходить, минувши цей вимикач.
2. Фара, підфарники, задній ліхтар.
Фари встановлюють в передній частині автомобіля. Фара вантажного автомобіля, як правило, має круглий оптичний елемент з відбивачем параболоїда. Полягає фара з корпусу, рефлектора, розсіювача, патрона, лампи, прокладок, регулювального пристрою і обода (мал. 9).
Корпус штампують із сталі, і всередині до нього на системі пружин кріплять оптичну систему, що складається з рефлектора, скла-розсіювача і патрона з лампою. Рефлектор служить для створення направленого пучка світла і є увігнутим дзеркалом, покритим всередині шаром алюмінію для кращого віддзеркалення світла. У центрі рефлектора є отвір для кріплення патрона з двохнитьовою лампою. Лампа кріпиться за допомогою фланцевого цоколя в патроні так, щоб нитка дальнього світла знаходилася у фокусі рефлектора. Патрон, в більшості випадків, виготовляють з пластмаси, і в ньому є три контактних штиря з пружинами. Для з'єднання з джерелами струму на патрон надягають контактну колодку з дротами.
Для рівномірного розподілу світла на дорозі перед автомобілем служить розсіювач, закриваючий рефлектор зовні. Спеціальне рифлення на склі заломлює проміння світла і рівномірно розподіляє їх по дорозі. Кріпиться розсіювач до рефлектора дужками. Для запобігання попаданню всередину фари вологи, пилу і бруду між розсіювачем і рефлектором укладена прокладка.
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 1198;