Шокирующая правда о воде и соли. Краплинне зрошення в сучасних умовах господарювання є не тільки способом зрошення, а й основним елементом технології вирощування фрук-тових і овочевих
Краплинне зрошення в сучасних умовах господарювання є не тільки способом зрошення, а й основним елементом технології вирощування фрук-тових і овочевих культур. Під системи краплинного зрошення розроблені спеціальні схеми посадки культур і обробітку ґрунту. Разом з поливною во-дою вносять мінеральні добрива та інші поживні речовини. Застосування си-стем краплинного зрошення дозволяє зменшити енергетичні, матеріальні і затрати праці на одиницю вирощуваної продукції. При незначних затратах води і додаткових затратах на створення технології вирощування можна отримати велику кількість додаткової сільськогосподарської продукції, що приводить до короткого строку окупності капітальних вкладень.
Одним із позитивних факторів застосування систем краплинного зро-шення є використання невеликих зрошуваних ділянок, що потребує відносно невеликих загальних капітальних вкладень і вирішення проблеми з реалізації вирощеної продукції.
Застосування простих і дешевих полімерних матеріалів дають можли-вість весь час скорочувати затрати на влаштування і переобладнання зрошу-вальної мережі. Зараз дешевше використовувати одноразові системи тому, що зменшуються затрати на демонтаж і зберігання в міжполивний і зимовий період елементів зрошувальної мережі.
Краплинне зрошення є єдиним можливим способом поливу в умовах складного рельєфу, де виникає поверхневий стік з іригаційною ерозією, а та-кож в умовах дефіциту водних ресурсів, через локальний спосіб зрошення.
З урахуванням викладеного, можна однозначно стверджувати, що в най-ближчі роки обсяги використання краплинного зрошення для інтенсифікації виробництва фруктів, ягід, винограду і овочів будуть постійно зростати , як за рахунок збільшення площ поливу сільськогосподарських культур, що є вже традиційними для краплинного зрошення, так і за рахунок розширення сфери його застосування для поливу нових сільськогосподарських культур – цукро-вих буряків, кукурудзи, соняшнику та інших технічних культур.
На сьогодні основні завдання розвитку краплинного зрошення поляга-ють в зниженні матеріалоємності, капітальних затрат, закупорювання крапе-льниць і мікронасадок, підвищенні рівномірності розподілу води, експлуата-ційній надійності. Ефективність використання води при застосуванні систем локального зрошення досягає 80 – 90%, що дозволяє зменшити на 30 – 40% затрати води в порівнянні з поливом по борознах (механізованим). При су-часному технічному рівні зрошувальних систем зниження енергоємності зрошення на 10 - 30% можна досягти за рахунок удосконалення процесу управління подачею води і водорозподілом на мережі з використанням інфо-рмаційно – дорадчих систем управління зрошенням.
Враховуючи високу вартість краплинного зрошення іноземного вироб-ництва, необхідно розвивати науково-дослідні роботи вітчизняного виробни-цтва, включаючи розробку вузла підготовки води, внесення мінеральних до-брив, комплекту поливних трубопроводів з крапельницями, можливості ви-користання для зрошення не тільки підземних, але і поверхневих вод.
До важливих факторів ефективного впровадження систем краплинного зрошення відносяться: якість води в джерелі, її трансформація на шляху до кореневої зони зрошуваних сільськогосподарських культур і вплив на роботу технічних засобів системи; ефективність роботи систем водоочищення, взає-мозв’язок показників якості очищених вод з функціями оптимізації і надійно-сті роботи систем.
Отже, підводячи підсумок, можна констатувати, що сучасний стан роз-витку краплинного зрошення в Україні характеризується стійко сформова-ним розумінням не тільки науковцями, але й, насамперед, сільгоспвиробни-ками, того незаперечного факту, що краплинне зрошення – обов'язковий і ви-сокоефективний інструмент інтенсивного ведення виноградарства, садівниц-тва й овочівництва. При цьому можна виділити такі характерні риси та скла-дові цього процесу:
- наявність власної науково – методичної та виробничої бази. Щодо вла-сної науково – методичної бази необхідно підкреслити, що в останні роки розроблені нормативні документи і рекомендації, у тому числі в Інституті гі-дротехніки і меліорації УААН, що регламентують проектування, будівництво й експлуатацію систем краплинного зрошення, технології вирощування ово-чевих культур у відкритому ґрунті при цьому способі поливу.
Що стосується власної виробничої бази, то тут необхідно підкреслити наступне. Україна мала раніше й має в своєму розпорядженні сьогодні доста-тні потужності та можливості для виробництва поліетиленових труб у ново-му асортименті. Завдяки зусиллям в останні роки Центром мікрозрошення ІГіМ налагоджено виробництво піщано – гравійних фільтрів власної розроб-ки, й заводом „Електронмаш” (м. Нова Каховка) за завданням компанії „Уні-фермаг”, фірмою „Техносервіс” (м. Мелітополь) також власної конструкції.
Центром мікрозрошення ІГіМ розроблено й організовано виробництво промивачів для автоматизації промивання фільтрів, комплекту з'єднувальних деталей для плівкових трубопроводів з інтегрованими крапельницями, про-граматорів для керування процесом поливу, сітчастих фільтрів, технічних за-собів механізації будівництва систем краплинного зрошення (безтраншейні укладальники трубопроводів, агрегат для зварювання труб у польових умо-вах). ТОВ „Аква Віта”, що контролюється компанією АІК, у Криму налаго-джено виробництво трубопроводів з інтегрованими крапельницями типу „АКВАГОЛ”, „ГИДРОЛАЙТ” і „АКВА ПС НД”.
Таким чином, сьогодні можна констатувати , що за винятком дистанцій-но – керованих клапанів, гнучких трубопроводів типу ІFT і з'єднувальних де-талей рознімних конструкцій діаметром 32 мм і більше, Україна має власне виробництво вузлів і деталей для систем краплинного зрошення . У поєднанні із присутністю на ринку краплинного зрошення України таких закордонних
виробників, як компанії “Netafim” (Ізраїль), “Eurodrip” (Греція), “T-Sistems” (США), “Queen Gill”, “Uralita” (Іспанія), “Kulker” (Франція), “AQUA-TRAXX”, “Dripline” (Італія) та ін. Це дає можливість розглядати насиченість ринку України різними технічними засобами для систем краплинного зро-шення як сприятливу з погляду здорової конкуренції та наявності можливос-тей у сільгоспвиробника вибору оптимального за відношенням „ціна – якість” варіанта конструкції системи краплинного зрошення.
Крім наведених вище обставин, розширенню використання крапельного зрошення в Україні також сприятимуть:
– значна потреба в системах краплинного зрошення (за нашими оцінками понад 25 тис.га щорічно, у тому числі 5-7 тис.га садів і виноградників, решта
- овочі);
– наявність і потенційне посилення відповідної держаної політики, орієн-тованої на підтримку сільгоспвиробника, насамперед, засобами 1% збору від реалізації алкогольних напоїв, поліпшення умов кредитування за рахунок бюджетних компенсацій для оплати процентних ставок з кредитів, часткове погашення за рахунок бюджетних коштів плати за електроенергію на подачу води і т.д.;
– покрашення інвестиційного клімату – формування кредитно-податкової політики, як засобу підтримки ресурсозберігаючих екологічно безпечних технологій;
– створення і становлення українських компаній і фірм, які працюють у сфері краплинного зрошення („Terra Ltd”, „Уніфермаг”, „Техносервіс”, „Біо-лог”, „Аква Флора” й ін.), що привело до розширення і підвищення якості по-слуг;
– налагодження власного виробництва систем краплинного зрошення се-зонної дії, що в першу чергу призведе до зниження вартості будівництва 1 га
(з 2000 у.о. в 1998 році до 800-1000 у.о. – в 2003 році);
– наявність наукових шкіл і розширення можливостей наукових організа-цій у частині поглиблення і розширення наукових досліджень і впровадження наукових розробок у зв’язку з підйомом, що намітився, економіки й, відпові-дно, поліпшенням фінансування науки в Україні.
Зростанню обсягів використання краплинного зрошення також сприя-тиме розширення функціональних можливостей створюваних систем у час-тині внесення добрив, засобів захисту, хіммеліорантів, застосування їх для боротьби з весняними заморозками й атмосферними посухами (останнє бі-льше стосується систем мікродощування) при одночасному підвищенні на-дійності їхньої роботи та зниження вартості обслуговування.
Але все-таки головним фактором, завдяки якому краплинне зрошення знаходить усе ширше застосування, є якісно новий рівень продуктивності ви-рощуваних за його допомогою сільськогосподарських культур.
Шокирующая правда о воде и соли
Эту книгу мы написали для вас. Она может стать вашим пропуском в здоровую жизнь. Мы, профессионалы, занимающиеся проблемами питания, объединили свои усилия ради общей цели – помочь всем быть здоровыми и жить как можно дольше. А научное питание указывает путь к такой жизни – путь природы, единственный надежный способ иметь тело, не обремененное болезнями и преждевременной старостью. Эта книга научит вас сотрудничать с природой, не идти против ее законов. Терапевты, стоматологи и многие другие специалисты, занимающиеся вашим лечением, стараются исправить ваши ошибки, хотя это не всегда им удается. Многие из них очень высоко отзываются о нашем научном подходе к оздоровлению человеческого организма при помощи натуральных продуктов и других способов обеспечения прочного и длительного здоровья и молодости в любом возрасте. Чтобы наш научный подход быстрее получил широкое распространение, мы и написали эту книгу.
Высказывания, которые мы приводим время от времени на страницах этой книги, взяты нами из научных работ, известных трудов по физиологии, биологии и терапии различных авторов, живших как в древние века, так и относительно недавно. Я, Поль Брэгг, занимаюсь научными методами обеспечения здоровой жизни уже более 50 лет. Говорят, что полученные мною результаты великолепны, советы безопасны и очень полезны для всех, кто ими пользуется. Моей первой помощницей всегда была дочь, Патриция.
Мы, авторы этой книги, не претендуем на то, что разработанный нами подход может помочь при любых заболеваниях. В этой книге не предлагаются методы лечения конкретных болезней. Мы также не рекомендуем специальных диет или продуктов питания, употребление которых может вылечить то или иное заболевание. Не является эта книга и пропагандой отдельных видов продуктов. Здесь я, Поль Брэгг, пропагандист здорового образа жизни, специалист по питанию и учитель, и моя дочь, Патриция Брэгг, лишь высказываем свое мнение по затрагиваемым в книге проблемам.
Некоторые профессионалы, считающиеся экспертами в данной области, могут не соглашаться с тем или иным утверждением, приводимым в этой работе. Это бывает, если они сами придерживаются других подходов. Однако мы написали эту книгу, основываясь на фактах, собранных нами во время постоянных исследований в сфере человеческого здоровья.
ПОЛЬ С. БРЭГГ, специалист по продлению жизни
Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 574;