Порядок складання, розгляду проектів та затвердження державного і місцевих бюджетів

Складання проекту бюджету є найважливішою і найскладнішою частиною бюджетного планування.

Вихідним документом складання проекту бюджету слугує постанова Верховної Ради України про Основні напрями бюджетної політики на наступний бюджетний рік (Бюджетна резолюція). Бюджетна резолюція у загальному вигляді окреслює пріоритети бюджетної політики держави на наступний рік і є орієнтиром для Уряду під час розроблення проекту Державного бюджету України, а для Верховної Ради України при розгляді бюджету і законів, що впливають на доходи і видатки Державного бюджету. Вона, як правило, містить граничний розмір дефіциту (профіциту) Державного бюдже­ту України у відсотках до прогнозного річного обсягу валового внутрішнього продукту, граничного обсягу державного боргу та його структури, питомої ваги обсягу міжбюджетних трансфертів і коефіцієнта вирівнювання для місцевих бюджетів та капітальних вкладень. До складу Бюджетної резолюції входять перелік змін до законодавства, прийняття яких є необхідним для реалізації бюджетної політики держави, захищені статті бюджету та ін.

Порядок складання та розгляду бюджету визначається Бюджетним кодексом України. Згідно з ним Кабінет Міністрів України щорічно своєю постановою встановлює порядок і строки виконання робіт зі складання і розгляду бюджету кожним учасником процесу.

Міністерство фінансів України здійснює організаційну, методичну роботу зі складання проекту бюджету.

Безпосередня робота зі складання проекту Державного бюджету на плановий рік розпочинається після затвердження Плану заходів Міністерства фінансів України щодо забезпечення складання проекту Державного бюджету України на плановий рік.

Він передбачає три послідовні етапи їх виконання, тривалість яких щорічно уточнюється. Перший етап включає визначення основних напрямів бюджетної політики та підготовку попередніх показників проекту бюджету на плановий рік.

Бюджетним кодексом передбачено, що проект основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період ґрунтується на прогнозних макропоказниках економічного і соціального розвитку України, які розробляє Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції. До середини лютого поточного року дані попереднього прогнозу макро­показників економічного і соціального розвитку України на плановий і наступні три роки доводяться до управлінь Міністерства з метою забезпечення формування реального проекту Державного та місцевих бюджетів.

Водночас до березня Департамент з бюджету за участі інших департаментів, котрі здійснюють контроль за визначенням обсягів видатків, надсилає листи головним розпорядникам бюджетних коштів стосовно надання Міністерству фінансів інформації щодо очікуваних структурних змін проти поточного року у прогнозних обсягах видатків на наступний рік та пропозиції щодо змін до програмної класифікації видатків Державного бюджету.

На підставі попереднього прогнозу макропоказників економіч­ного і соціального розвитку України на плановий і наступні три роки, вимог чинного законодавства, очікуваного виконання Державного і місцевих бюджетів у поточному році Управління планування доходів бюджету розробляє попередній прогноз доходів Державного і місцевих бюджетів у розрізі податків і зборів на плановий і наступні три роки. Управління з фінансових питань реформування реального сектору економіки розробляє попередній прогноз надходжень від приватизації державного майна у плановому році і на наступні три роки, а Управління планування та аналізу боргової політики — попередній прогноз платежів з обслуговування та погашення внутрішнього і зовнішнього державного боргу на плановий і наступні три роки, пропозиції щодо оптимального обсягу фінансування Державного бюджету, очікувану величину та структуру державного боргу у плановому і наступні три роки. Зазначені показники разом з поясненнями подаються не пізніше третьої декади лютого поточного року Управ­лінню державного бюджету та бюджетної політики.

На підставі попереднього прогнозного обсягу ресурсів бюджету на плановий та наступні роки розробляються варіанти пропозицій щодо збалансування бюджету на цей період та пропозицій щодо розподілу бюджетних ресурсів. Ця робота має бути завершена до кінця першої декади березня.

У цей самий період Міністерство фінансів бере участь разом з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України, Національним банком, іншими центральними органами державної влади в уточненні попереднього прогнозу макропоказників економічного і соціального розвитку України на плановий та наступні три роки. Потім цей прогноз доводиться до структурних підрозділів Міністерства фінансів. Управління департаментів, котрі забезпечують контроль за бюджетними видатками, здійснюють аналіз інформації, отриманої від головних розпорядників, щодо очікуваних структурних змін проти поточного року у прогнозних обсягах видатків на плановий рік, пропозицій щодо уточнення програмної класифікації видатків Державного бюджету і подають опрацьовані матеріали Управлінню державного бюджету та бюджетної політики разом з пропозиціями до Основних напрямів бюджетної політики на плановий рік та очікуваного прогнозу видатків на три наступні роки.

На підставі уточненого попереднього прогнозу макропоказників економічного і соціального розвитку України на плановий рік, чинного законодавства, очікуваного виконання Державного і місцевих бюджетів у поточному році, Управління департаментів, котрі забезпечують складання і виконання бюджету, уточнюють основні бюджетні показники і подають Управлінню державного бюджету та бюджетної політики разом з поясненнями:

— уточнений прогноз доходів Державного і місцевих бюджетів на плановий і наступні три роки;

— уточнений прогноз надходжень від приватизації державного майна в плановому і наступні три роки разом з оцінкою очікуваного виконання цих надходжень у поточному році;

— уточнений прогноз платежів з обслуговування та погашення внутрішнього і зовнішнього державного боргу на плановий і наступні три роки, пропозиції щодо оптимального обсягу фінансування державного бюджету, очікувану величину та структуру державного боргу у плановому й наступні три роки.

На основі уточненого прогнозу надходжень до Державного бюджету виходячи з пріоритетів бюджетної політики та аналітичних матеріалів структурних підрозділів щодо інформації, отриманої від головних розпорядників Управлінням державного бюджету та бюджетної політики, розробляються попередні показ­ники граничних видатків Державного бюджету на плановий і наступні роки та доводяться до структурних підрозділів Мінфіну разом з проектом Основних напрямів бюджетної політики на наступний (плановий) рік. Уся ця робота має бути завершена до кінця березня поточного року.

На основі бюджетних показників за доходами в цілому по Україні здійснюється розподіл прогнозу доходів місцевих бюджетів у розрізі адміністративно-територіальних одиниць і удосконалюється методика їх обчислення. При цьому визначаються шляхи удосконалення формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між Державним та місцевими бюджетами, обґрунтовується необхідність застосування додаткових критеріїв, що будуть враховуватись для здійснення розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів, визначаються зміни до формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів.

Водночас відповідними управліннями Міністерства фінансів здійснюється попередньо погоджений розподіл видатків Державного бюджету на плановий та на три наступні роки в розрізі головних розпорядників й окремих бюджетних програм і подається Управлінню державного бюджету та бюджетної політики із зауваженнями до проекту Основних напрямів бюджетної політики на наступний рік.

Викладені вище порядок і обсяг виконаної роботи мають бути зроблені до середини квітня поточного року. Після цього протягом десяти днів відповідними департаментами й управліннями готуються матеріали щодо показників проекту бюджету на наступний рік для розгляду на колегії Міністерства фінансів.

Після розгляду показників проекту бюджету колегією та відповідного доопрацювання Планом заходів передбачено, що до 10 травня поточного року Міністерство фінансів повинно подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний рік та попередні показники проекту зведеного бюджету на наступний рік з розподілом на Державний та місцеві бюджети, пропозиції щодо формування взаємовідносин з місцевими бюджетами, проект рішення Кабінету Міністрів України та інші необхідні матеріали.

Матеріали, що подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, мають включати:

— пропозиції щодо розподілу граничних обсягів видатків Державного бюджету на плановий та наступні три роки між головними розпорядниками та обґрунтування пріоритетності цього розподілу;

— пропозиції щодо розподілу доходів та видатків між Держав­ним та місцевими бюджетами на плановий та наступні три роки;

— пропозиції щодо збільшення надходжень до Державного та місцевих бюджетів на плановий і наступні три роки та заходи, спрямовані на приведення потреби у видатках відповідно до прогнозу надходжень на плановий та наступні три роки;

— основні критерії, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та принципи фінансового вирівнювання місцевих бюджетів;

— загальні підсумки, виконання Державного та зведеного бюджетів за минулий та перший квартал поточного року;

— пропозиції щодо розподілу в Державному бюджеті централізованих капітальних вкладень та інвестиційних й інституційних проектів і позик, що реалізуються під гарантії Уряду, між головними розпорядниками — відповідальними виконавцями.

Другий етап включає підготовку пропозицій до проекту Державного бюджету на наступний рік для схвалення Кабінетом Міністрів України.

На даному етапі передусім передбачається здійснити розрахунок попередніх показників видатків місцевих бюджетів у розрізі бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів міст обласного (республіканського) значення та районів за удосконаленою формулою розподілу обсягу міжбюджетних транс­фертів між Державним та місцевими бюджетами та подати Управлінню територіальних бюджетів. Ця робота має бути виконана до кінця другої декади травня поточного року. До кінця травня відповідні управління департаментів на основі прийнятого Кабінетом Міністрів України рішення зобов’язані підготувати інструктивні матеріали щодо складання бюджетних запитів головними розпорядниками та довести разом із затвердженими граничними обсягами видатків Державного бюджету на плановий рік та прогнозом видатків на наступні три роки до головних розпорядників. У цей же термін Міністерство фінансів повинне забезпечити
подання від Кабінету Міністрів та супроводження у Верховній Раді проекту Основних напрямів бюджетної політики на наступний рік.

Протягом червня управління департаментів Міністерства фінансів, котрі здійснюють формування і супроводжують виконання видаткової частини бюджету головними розпорядниками, забезпечують отримання бюджетних запитів на наступний рік від головних розпорядників згідно з методичними інструкціями щодо їх заповнення. Отримані матеріали управління повинні до середини липня ґрунтовно проаналізувати, підготувати висновки і пропозиції. Погоджені показники проекту Державного бюджету на плановий рік та прогноз видатків на наступні три роки разом з підготовленими висновками і пропозиціями відповідні управління Міністерства фінансів подають Управлінню державного бюджету та бюджетної політики. До переліку цих показників входять:

· прогноз доходів Державного і місцевих бюджетів на плановий і наступні три роки;

· прогноз надходжень від приватизації державного майна в плановому році і в наступні три роки разом з оцінкою очікуваного виконання цих показників у поточному році;

· прогноз платежів з обслуговування та погашення внутрішнього і зовнішнього державного боргу на плановий рік і в наступні три роки, пропозиції щодо оптимального обсягу фінансування державного бюджету, очікувану величину та структуру державного боргу в плановому і наступні три роки.

Міністерство фінансів у кінці липня проводить погоджувальну нараду, на якій розглядаються пропозиції головних розпорядників коштів щодо зміни граничних обсягів видатків державного бюджету на наступний рік.

У цей же термін Міністерство фінансів доводить до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій необхідні інструктивні матеріали щодо складання бюджету на наступний рік та методичні рекомендації і розрахунки прогнозу обсягів доходів, обсягів міжбюджетних трансфертів та показників, на підставі яких здійснювалося їх визначення.

Планом заходів передбачається, що до 25 липня поточного року відповідні управління Міністерства фінансів повинні забезпечити отримання від указаних виконавчих органів влади проекти місцевих бюджетів на наступний рік з обґрунтуваннями і поясненнями у розрізі Республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів міст обласного/республіканського значення та районів. Протягом десяти днів відповідні управління Мінфіну здійснюють ґрунтовний аналіз отриманих матеріалів, готують висновки та подають погоджені показники проектів місцевих бюджетів на наступний рік Управлінню територіальних бюджетів.

Далі управління (структурні підрозділи) Міністерства фінансів, котрі забезпечують складання бюджету, з урахуванням зауважень і пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських держадміністрацій, положень, схвалених Верховною Радою України в Основних напрямах бюджетної політики на наступний рік, а також схвалених Кабінетом Міністрів України основних прогнозних макропоказни­ків економічного і соціаль­ного розвитку України готують пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на наступний рік», пояснювальну записку з необхідними розрахунками й обґрунту­ваннями для розгляду на засіданні колегії Міністерства фінансів.

Після цього, до 15 серпня поточного року, даний документ подається на розгляд Кабінету Міністрів України. Крім проекту Закону, на розгляд Кабінету Міністрів подаються такі матеріали:

1. Пояснювальна записка до проекту Державного бюджету України, яка має містити:

а) інформацію про економічне становище держави та основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на плановий рік, покладені в основу проекту Державного бюджету України на плановий рік;

б) оцінку надходжень доходів та інших коштів (позик), що пропонуються для забезпечення фінансовими ресурсами видатків бюджету;

в) пояснення до основних положень проекту Закону про Державний бюджет України на плановий рік, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків на виконання бюджетних програм. Обґрунтування включають бюджетні показники за минулий, поточний і плановий роки в розрізі класифікації видатків бюджету;

г) інформацію щодо врахування пропозицій Верховної Ради України до Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період, якщо вони були прийняті Верховною Радою України відповідно до частини шостої статті 33 Бюджетного кодексу;

д) обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин;

е) інформацію щодо обсягів державного боргу, в тому числі за типом боргового зобов’язання, графіка його погашення, обсягів та умов запозичень;

є) прогноз основних макропоказників економічного і соціального розвитку України, показників зведеного бюджету України за основними видами доходів, видатків та фінансування на три наступні роки.

Прогнозні показники зведеного бюджету України (включаючи оцінку Державного бюджету України та місцевих бюджетів) відповідно до бюджетної класифікації, а також зведений баланс фінансових ресурсів України.








Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 969;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.013 сек.