Фізіологічні механізми мовлення
1) Мовна діяльність пов’язана з роботою великих півкуль головного мозку. При цьому ліва півкуля є ведучою в мовній діяльності, права впливає на модуляцію голосу, тембру і т.ін.
2) Мовна аферентація йде по трьох каналах – руховому, слуховому, зоровому.
3) Мовні звуки виникають при подачі повітря із легень: у вібратори (голосові зв’язки гортані) і у щілини та отвори, які утворюються в роті при артикуляції язика і губ;
4) Мовні зони представлені декількома аналізаторами, які тісно пов’язані між собою;
5) Мовлення носить рефлекторний характер. Його мозкову структуру складають як другосигнальні зв’язки так і зв’язки першосигнальні.
В великих півкулях головного мозку виділяють декілька центрів, що визначають різні аспекти мовлення. Так, наприклад, у скроневій звивині лівої півкулі знаходиться центр Верніке, який пов’язаний з розумінням змісту мовлення. На процес читання впливає зоровий центр, який розміщений в потиличній долі лівої півкулі. Центр письмового мовленням знаходиться в середній лобовій звивині лівої півкулі. З гучністю вимовляння пов’язана зона, що розміщена у верхній лобовій звивині лівої півкулі.
Локальні пошкодження кори лівої півкулі головного мозку (у правшів) викликає афазії –порушення мовлення як системного розладу різних видів мовної діяльності. До найбільш поширених афазій відносяться:
Динамічна афазіявиникає при уражені середніх і задньолобових відділів кори. При цій афазії порушена здатність планування мовлення, що призводить до порушення зв’язності усного та письмового мовлення, труднощами актуалізації слів, які означають дії.
Еферентна моторна афазіявиникає при уражені нижчих відділів премоторної кори лівої півкулі, що призводить до порушення здатності переключення з одного слова до другого.
Аферентна моторна афазіявиникає при ураженнях нижчих відділів постцентральної кори. При цьому порушується здатність вимови слів, заміни одних звуків іншими.
Семантична афазіявиникає при уражені тім’яно-скронє-потиличної зони кори. При цьому порушується розуміння деяких логіко-граматичних конструкцій і здатність лічити.
Сенсорна афазіявиникає при уражені задньої третини скронєвої звивини лівої півкулі, що порушує фонематичний слух і людина вже не здатна розуміти усне мовлення.
Акустикомнестична афазіявиникає при уражені середніх відділів лівої скроневої зони, що призводить до порушення слухомовної пам’яті. Людині з такою афазією важко підшукувати слова і вона поганорозуміє швидке мовлення.
Оптикомнестична афазіявиникає при уражені задньонижніх відділів скроневої зони лівої півкулі, що приводить до порушень зорової пам’яті, слабкості зорових образів слів. Звідси труднощі при називанні предметів і їх зображень.
Підсумовуючи інформацію щодо мислення як психічного пізнавального процесу, можна вивести такі його головні закономірністі:
–мислення виникає у зв’язку з вирішенням якихось проблем;
– базовим механізмом мислення є синтез через аналіз;
– мислення існує через мову і в мовленні;
– усяка думка обґрунтована іншими думками, істинність яких вже доведена;
– мислення селективне;
– мислення має змогу випереджати розвиток подій;
– мислення рефлексивне.
Дата добавления: 2015-03-14; просмотров: 1117;