Атом та атомне ядро.
Нільс Бор створив теорію атома на основі таких постулатів:
1. Атомна система може перебувати тільки в особливих стаціонарних, або квантових станах, кожному з яких відповідає певна енергія En. У стаціонарному стані атом не випромінює і не поглинає енергію.
2. Перехід атома з одного стаціонарного стану в інший супроводжується випромінюванням чи поглинанням фотонів, енергію hν яких визначають за формулою: hν = Ek – En,
де k і n - цілі числа (номери стаціонарних станів), якщо Ek > En фотон з частотою ν випромінюється, якщо Ek < En - поглинається.
3. Радіуси rn стаціонарних станів задовольняють умові:
де n = 1, 2, 3, номера орбіт…, m - маса електрона.
Український фізик Іваненко і німецький фізик Гейзенберг у 1932 році незалежно один від одного запропонували протонно-нейтронну модель ядра, згідно з якою ядро складається із протонів і нейтронів. Оскільки атом в цілому електронейтральний, а заряд протона дорівнює модулю заряда електрона, то число протонів у ядрі дорівнює числу електронів в атомній оболонці. Відповідно число протонів в ядрі дорівнює порядковому номеру елемента в періодичній системі елементів Менделєєва.
Суму числа протонів Z і числа нейтронів N називають масовим числом А; воно дорівнює: A = Z + N.
Точні вимірювання мас ядер показують, що Mя < (Zmp + Nmn),
тобто існує так званий дефект мас ядра: ∆M = Zmp + Nmn – Mя.
Підставивши значення дефекта мас в рівняння для енергії, отримаємо формулу для визначення енергії зв'язку:
Eзв = ∆Mс2 = ( Zmp + Nmn – Mя)·с2.
Якщо дефект маси виразити в а.о.м., то енергія зв'язку обчислюється – у МеВ, за формулою: Eзв = 931,5 ( Zmp + Nmn – Mя).
Радіоактивним розпадом називають явище спонтанного перетворення одних атомних ядер в інші, що супроводжується випромінюванням -, -, - променів.
Закон радіоактивного розпаду: ,
де N-число ядер, що не розпалися за час t, N0 –число радіоактивних ядер в момент t=0, - стала радіоактивного розпаду - величина обернена часу, за який початкова кількість атомів зменшилась в e разів.
Період піврозпаду T- час, за який розпадається половина початкової кількості ядер:
Ядерна реакція – це процес сильної взаємодії атомного ядра з елементарною частинкою, або іншим ядром, що приводить до виникнення нових ядер та нових елементарних частинок.
При написанні рівнянь будь-якої ядерної реакції виконується закон збереження масових і зарядових чисел: сума масових чисел вихідних продуктів ядерної реакції дорівнює сумі масових чисел кінцевих продуктів реакції; алгебраїчна сума зарядових чисел Z ядер і частинок до реакції дорівнює алгебраїчній сумі зарядових чисел кінцевих продуктів ядерної реакції.
Ядерна реакція має такий скорочений запис , що еквівалентний запису , де A- вихідне ядро, що вступає в реакцію, - частинка, що вступає в реакцію, - частинка, що утворюється внаслідок реакції, B- ядро, яке утворилося внаслідок реакції.
Дефект маси ядерної реакції– це різниця сум мас ядер та частинок, що вступають у реакцію і утворених внаслідок реакції. Оскільки при ядерній реакції число електронів до і після реакції не змінюється то, обраховуючи дефект маси ядерної реакції, замість мас ядер використовують масу атомів:
, де - маса вихідних речовин, а маса речовини після реакції.
Якщо M>0, то реакція протікає з виділенням енергії; якщо ж M<0 то реакція протікає з поглинанням енергії.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 751;