Металеві резистивні матеріали

З металевих матеріалів для резисторів найбільше поширення одержали матеріали на основі нікелю, хрому й заліза, т.н ніхроми, і родинні їм матеріали на основі заліза, хрому й алюмінію, т.зв. фехралі. У позначенні марки буква Х означає хром, буква Н-Нікель, буква Ю - алюміній. Цифра після кожної букви - процентний вміст цього елемента (масові відсотки). Залізо звичайне становить основу, його не позначають, а його зміст становить решта, тобто скільки потрібно, щоб доповнити до 100 %.

Застосування цих сплавів для нагрівачів і резисторів обумовлено двома головними обставинами. У перших, їх питомий опір зразковий в 40-60 раз перевищує питомий опір провідників - алюмінію й міді. Це пов'язане з порушенням структури матеріалу в сплаві декількох металів. У других, на поверхні цих матеріалів утворюється міцна, хімічно стійка плівка з окислів, що забезпечує високу жаростійкість матеріалів. Температурний коефіцієнт питомого опору ніхромів позитивний, тобто з ростом температури питомий опір збільшується. Це означає, що при використанні ніхрому як нагрівача потужність нагрівача в міру роботи, і, відповідно прогрівання самого резистивного матеріалу, буде зменшуватися. Важливо також, що температурні коефіцієнти розширення в плівки оксиду й у металу близькі, тому плівка не відшаровується при включенні - вимиканні нагрівачів.

Розглянемо конкретний приклад використання ніхрому для створення, наприклад, електронагрівника потужністю P = 1 кВт, на напругу U = 220 В.

Скористаємося відомим вираженням P = U2/R, звідси R = U2/P. Використовуючи формулу для перерахування R = l S, де - питомий опір, l - довжина провідника, S - площа перетину одержимо l / S =U2/(P). Оберемо сплав Х20Н80. У нього питомий опір = 1 мкОмм. Тоді l/s = 2202106/103 = 4.8107 1/м. Якщо обрати діаметр проводу 1 мм, площа складе 10-6/4 м2, а необхідна довжина приблизно 40 м. Ясно, що це занадто значна величина, тому можна обрати провод з ніхрому меншого діаметра, наприклад 0.5 мм. Для нього довжина нагрівача складе 10 м. Якщо звити в спіраль діаметром 10 мм, кількість витків складе 300, довжина спіралі при кроці 1 мм буде приблизно 30 см. Ясно, що з такої спіралі можна виконати побутовий нагрівач.

Таким чином, ми з вами навчилися розраховувати нагрівач у першім наближенні. Насправді при розрахунках ще слід урахувати, що за рахунок температурного коефіцієнта при нагріванні опір збільшиться й, отже потужність поменшується. Виходить, насправді потрібно обрати провідник трохи меншої довжини. Точний розрахунки досить складний, обмежимося оцінкою. Температурний коефіцієнт питомого опору для ніхромів становить приблизно 210-4 1/К. Це означає, що при нагріванні на 100 °К опір зміниться (збільшиться) на 2 %. У дротових нагрівачах резистивний матеріал нагрівається до 600-700 С. Це приводить до росту опору на 10-15%.








Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 953;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.