Папір і картон

Папери й картони – це листові або рулонні матеріали коротковолокнистої будови, що полягають в основному з деревної целюлози. Важливою перевагою цих матеріалів є те, що вони проводяться з поновлюваного сировини, а саме з деревної маси.

Для видалення домішок, що втримуються в деревині, целюлозу обробляють хімічними реагентами. Для писального паперу деревину обробляють сірчистою кислотою H2SO3, а для готування паперів для електричної ізоляції, пакувальних паперів використовують лужну обробку. Лужна целюлоза не відбілюється, зберігає жовтуватий колір, обумовлений барвниками деревини.

Лужна целюлоза дорожче сульфітної, однак у ній вихідна целюлоза зберігає більшу молекулярну масу й довжину молекул, лужний папір має більш високу механічну міцність, і більш стійка до теплового старіння. Міцність паперу сильно залежить від вологості й перезволожений, так само як і пересушений папір, мають знижену механічну міцність.

Чим вище щільність паперу, тем вище як механічна, так і електрична міцність паперу. Самі тонкі й міцні папери використовуються для виготовлення конденсаторів. Досить відзначити, що щільність конденсаторних паперів досягає 1.6 т/м3, тобто більш, ніж в 1.5 рази перевищує щільність води. При цьому електрична міцність паперу товщиною 10 мкм, просоченої трансформаторним маслом, становить до 10 КВ/мм.

Кабельний папір позначається символами ДО -кабельна, М - багатошарова, В – високовольтна, В – ущільнена й цифрами від 015 до 240, що позначає товщину паперу в мікрометрах.

Паперу марок ДО и КМ застосовуються в силових кабелях до 35кВ, КВ і КВУ 35 кВ і вище, КВМ і КВМУ – 110 кВ і вище.

У паперовій ізоляції силового кабелю слабкими місцями – вогнищами розвитку пробою є зазори між окремими стрічками паперу.

Просочувальний папір уживається для виготовлення листового гетинаксу.

Конденсаторний папір – у просоченому виді вона утворює діелектрик паперових конденсаторів. Тому що папір у конденсаторах працює в просоченому стані, то із практичної точки зору важливі формули, що дозволяють визначати електроізоляційні властивості просоченого паперу виходячи із властивостей паперу й просочувального состава. Приведемо формулу Ренне, що визначає діелектричну проникність просоченого паперу:

 

де ε1 – діелектрична проникність просочувальної маси; ε2 = 6,6 - діелектрична проникність целюлози; x = 1-ρ1/ ρ2 – об'ємний зміст пор у непросоченому папері, ρ1щільність сухого непросоченого паперу, ρ2 = 1,55 Т/М3, y – об'ємна усадка просочувальної маси при її застиганні або затвердінні. Наприклад, для випадку просочення рідким діелектриком, що повністю витісняють повітря з пор паперу, одержуємо ε = 0

Картон відрізняється від паперу більшою товщиною. Виділяють два типи картонів: повітряні (більш щільні) і масляні (більш пухкі) призначені для роботи в маслонаповнених агрегатах.

Електротехнічний картон використовується в якості діелектричних дистанціюючих прокладок, шайб, розпірок, у якості ізоляції магнітопроводів, пазової ізоляції обертових машин і т.п. Картон, як правило, використовується після просочення трансформаторним маслом. Електрична міцність просоченого картону досягає 40-50 кВ/мм. Оскільки вона вище міцності трансформаторного масла, для збільшення електричної міцності трансформаторів найчастіше влаштовують у середовищі масла спеціальні бар'єри з картону. Маслобарєрна ізоляція звичайно має міцність Е=30-40 кВ/мм. Недоліком картону є гігроскопічність, у результаті влучення вологи зменшується механічна міцність і, різко зменшується електрична міцність (в 4 і більш раз)








Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 986;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.