Мозочок. Розміщення та структурно – функціональний зв*язок з іншими відділами мозку
Мозочок — частина заднього мозку ссавців, що відіграє важливу роль в координації руху. Мозочок розташований над довгастим мозком і мостом, та так само, як і великий мозок, він покритий оболонками. Зв'язок мозочка з іншими структурами мозку здійснюється через ніжки мозочка. Мозочок лежить дорсально від моста і довгастого мозку. В ньому розрізняють дві півкулі і середню частину - черв'як. Поверхня мозочка вкрита шаром сірої речовини, що утворює вузькі звивини, між якими розташовані борозни.
Функції: центр рівноваги, контроль над м'язами та координацією рухів.
ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН ОРГАНІЗАЦІЇ МОЗОЧКА: Складається мозочок із сірої речовини, яка розташована зовні, та білої, що міститься в середині його. У глибині білої речовині лежать ядра - покриття, кулясте, пробковидне, зубчасте. Ці ядра мають численні зв'язки з іншими відділами ЦНС. Проходять ці шляхи через три пари ніжок мозочка.
Аферентні волокна входять до складу спіноцеребелярних шляхів Флексига і Говерса, вестибулоцеребелярного, оливоцеребелярного, а також кортико-понтоцеребелярного. Еферентні волокна від ядер мозочка ідуть до кори - церебелоталамокортикальний шлях, до численних моторних центрів стовбура головного мозку (до вестибулярних ядер, червоного ядра, ретикулярної формації та ін.).
У хребетних, що володіють корою великих півкуль, мозочок являє собою функціональний відгалуження головної осі «кора великих півкуль - спинний мозок». Мозочок отримує копію афферентной інформації, що передається зі спинного мозку в кору півкуль головного мозку, а також еферентної - від рухових центрів кори півкуль до спинного мозку. Перша сигналізує про поточний стан регульованої змінної (м'язовий тонус, положення тіла та кінцівок в просторі), а друга дає уявлення про необхідному кінцевому стані. Зіставляючи перше і друге, кора мозочка може розраховувати помилку, про яку повідомляє в рухові центри. Так мозочок безперервно коректує і довільні, і автоматичні рухи.
Хоча мозочок і пов'язаний з корою головного мозку, його діяльність не контролюється свідомістю.
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 1487;