Федеральное агентство по образованию. Сутність й існування людини розглядають за допомогою різних підходів, що отримали назву: екзистенційного й есенційного.
Сутність й існування людини розглядають за допомогою різних підходів, що отримали назву: екзистенційного й есенційного.
Екзистенційний підхід цікавиться категорією існування.
Існування — категорія онтології, що позначає наявне буття предмета, котре осягається чуттями.
Екзистенційний підхід витлумачує людину як «екзистенцію», від лат. «exista» — «існую», тобто посутньо не загальну, однократну істоту. Перевага віддається людській ситуації з одночасним акцентуванням на ірраціональних можливостях людини. Зосередженість на специфічно людському існуванні в світі замикає представників екзистенційного підходу на опосередкованому відношенні до феномену людини і зупиняє їх на судженнях та предметно-логічній думці. Вбачаючи призначення людини у виході «за межі», прихильники людського існування розуміють цей процес як порушення сталості, який супроводжується трансформацією чи то «перевертанням» природних вимірів людини.
Есенційний підхід робить ставку на категорію сутність.
Сутність — категорія онтології на позначення внутрішнього, ті особливості предмета, за межі яких людина не може вийти і які осягає розумом.
Есенційний підхід прагне віднайти «специфічно людську» рису, не відмінну від інших рис, яка виявляє людину власне іншою (необмеженою, повною) істотою, що не закута в рамки детерміністичного світу.
Отже коло таких питань як хто така людина, її походження, сенс життя, доля та призначення, можливості та межі її свободи і творчості, становлять проблему сутності та існування людини.
Федеральное агентство по образованию
Дата добавления: 2014-12-11; просмотров: 665;