Характеристика законодавчої бази, що регулює відносини підприємництва

Джереломправового регулювання підприємницької діяльності є форма офіційного вираження нормативно-правових актів, що регулюють підприємницьку діяльність .

Специфічною рисою вищевказаного джерела є відсутність кодифікованої форми.

На чолі піраміди нормативних актів, які направлені на регулювання відносин підприємницької діяльності, знаходиться Конституція України. В Конституції України є ст. 24, в якій говориться: “ Кожний має право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових осіб і осіб, що служать в органах державної влади та органах місцевого самоврядування обмежується законом. Держава забезпечує захист підприємницької діяльності. Не припускаються зловживання монопольним положенням на ринку, неправомірне обмеження конкуренції і несумлінна конкуренція. Види і межі монополії конкуренції визначаються законом. Держава захищає права споживачів, здійснює контроль якості і безпеки продукції і усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організації споживачів”.

Величезне значення для правильного використання джерел правового регулювання підприємницької діяльності має п.1 “Перехідних положень” Конституції України, де сказано:

“Закони й інші нормативні акти, прийняті до вступу в силу цієї Конституції, є дійсними в частині, що не суперечить Конституції України”.

Відповідно до загальних канонів юриспруденції законодавча база такої універсальної сфери діяльності, як підприємницька, повинна мати таку структуру:

- базовий закон, що регулює найбільш загальні суспільні відносини в рамках підприємницького права і його складової частини – правових основ підприємницької діяльності (до деякої міри цим вимогам відповідає Закон України “Про підприємництво”);

- спеціальні закони, що регулюють відношення окремих специфічних сторін (мається на увазі по суб‘єкту підприємництва, його організаційним формам і т. і.).(Сюди треба віднести, наприклад, Закон України “Про господарські товариства”. У той же час ряд спеціальних законів попросту відсутні: немає Закону “Про ліцензування”, ”Про лізінг”; явно застарів Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”);

- підзаконні нормативні акти – документи компетентних органів (положення, інструкції, стандарти та ін.), у яких встановлюються або скасовуються правові норми в межах правомочності цих органів (так, наприклад, Постанова Кабінету Міністрів України № 406 “Про плату за державну реєстрацію суб‘єктів підприємницької діяльності”)

Нажаль, застосування цих канонів ускладнено політичними й іншими реаліями. Так кримінально караними є багато комерційних операцій фізичних осіб з іноземною валютою (ст. 80 КК України), передбачена відповідальність за спекуляцію (ст. 154 КК України).

Суб‘єкти підприємництва керуються у своїй діяльності нормами конституційного, цивільного, кримінального, адміністративного, трудового, митного, міжнародного приватного, податкового права, а вся сукупність законодавчих актів потребує кодифікації і ретельної систематизації з урахуванням нової концепції законодавства.








Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 1592;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.