Поняття адміністративного права його методу та предмету.
У сучасній вітчизняній адміністративне - правовій науці існують декілька поглядів щодо визначення адміністративного права. Так, за професором Василенковим П.Т., Тумановим Г.А. та ін. (1-ий варіант).
Адміністративне право- це самостійна галузь права, норми якої регулюють суспільні відносини в сфері державного управління, тобто ті відносини, що виникають під час організації та здійснення державними органами виконавчої та розпорядчої діяльності.
Це визначення є досить поширеним, і певним чином претендує на класичність. Однак, воно має одну, але суттєву ваду - у ньому відсутні ознаки функцій правової охорони виконання яких разом з регулятивними функціями здійснюють норми адміністративного права.
Тому на мій погляд більш повним визначенням Адміністративного права є те, яке запропонував професор І.П. Голосніченко.
Адміністративне право- це галузь права, яка регулює відносини у сфері управління, виконавчо-розпорядчої діяльності державних органів, а також регулює відносини пов'язані зі скоєними правопорушеннями (адміністративне деліктне право).
З визначенням адміністративного права найтіснішим чином пов'язаний предмет адміністративного права. Саме за предметом правового регулювання відрізняються одна від одної та чи інша галузь права.
Предмет адміністративного права -це сукупність суспільних відносин, які виникають у сфері управління, виконавчо-розпорядчої діяльності державних органів, а також під час скоєння адміністративних деліктів і регулюються адміністративно-правовими нормами..
Із запровадженням в Україні конституційного принципу поділу державної влади нещодавно існуюча класифікація видів державної діяльності (а) діяльність органів державної влади - ради народних депутатів усіх рівнів, б) правосуддя, в) прокурорський погляд) втратила своє значення.
На сучасному етапі зміст предмета адміністративного права суттєво розширюється за рахунок включення до нього суспільних відносин, що складаються у сфері управління в межах не лише державної, а в цілому публічної влади, складовими якої є:
1) державна влада;
2) місцеве самоврядування.
Адміністративне право –це управлінське право. Воно регулює відносини, які виникають під час формування та функціонування державної адміністрації, обслуговує сферу державного управління.
Головним завданням адміністративного права, виходячи з його предмету – є правове регулювання організаційних, управлінських стосунків у суспільстві (адміністративна діяльність) та правоохоронна діяльність держави, що включає встановлення всілякого характеру правових заборон, застосування до порушників різноманітних державно-примусових засобів, зокрема й адміністративної відповідальності.
Предмет правового впливу - головний, але не єдиний критерій розмежування галузей права. Вони відрізняються за методом регулювання:
1) Це спосіб розв'язання поставлених цілей;
2) Характеризує вольовий бік регулятивних властивостей галузі.
Для адміністративного права характерно домінування владного, імперативного змісту його методу.
Управління передбачає домінування, перевагу однієї волі над іншою, а часто і підлеглість однієї особи іншій. В системі управлінських зв'язків суб'єкти не рівні ідо того ж вони виконують різні соціальні ролі. Цю нерівність адміністративне право не може і не намагається усунути, навпаки така нерівність закріплюється у законодавчому порядку, у цьому полягає головна особливість змісту адміністративно - правового методу (нерівність, асиметрія суб'єктів управлінських відносин)
Адміністративне публічне право - сукупність правових норм, що регулюють управлінські відносини між державою та юридичними особами, які не належать до іноземної держави (наприклад, такі норми містяться у законах України "Про об'єднання громадян", "Про власність", "Про підприємства в Україні").
Адміністративне приватне право - сукупність норм, що регулюють відносини управлінського характеру, які виникають між державою та фізичними особами на підставі юридичних актів (паспортний режим, порядок пересування іноземних громадян у країні, організації та проведення демонстрацій, мітингів, ліцензування підприємницької діяльності фіз. особи).
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 873;