Призначення, умови застосування та вимоги до тампонажних матеріалів.
Тампонажними називають матеріали, які в процесі змішування з водою утворюють твердіючі суспензії.
В бурінні тампонажні матеріали використовують перш за все для заповнення заколонного простору свердловини з метою ізолювання всіх проникних порід, щоб запобігти виникненню міжпластових перетоків рідини чи газу або їх виходу на денну поверхню. Крім того, тампонажні суспензії використовують для:
- закупорювання каналів, по яких може поглинатися промивальна рідина;
- захисту зовнішньої поверхні обсадних колон від корозії під дією пластових рідин чи газів;
- підвищення стійкості обсадних колон і стінок свердловини;
- створення в свердловині тимчасового або постійного цементного моста та ін.
Різноманітність цілей застосування тампонажних матеріалів ставлять відповідні вимоги щодо їх властивостей, а різні умови використання потребують можливості регулювання цих властивостей у широкому діапазоні.
За умов свердловини тампонажний камінь піддається дії великих перепадів температур і тисків, статичних і динамічних навантажень під час виконання різних технологічних операцій в свердловині, особливо під час перфорації обсадних колон. На вибір виду і складу тампонажного матеріалу істотно впливає також хімічний склад середовища в свердловині, від якого залежить довговічність цементного каменю.
Тому до тампонажних матеріалів, які використовують для розмежування проникних пластів, ставиться цілий ряд вимог, а саме:
o суспензія тампонажного матеріалу має легко прокачуватися
протягом часу, необхідного для цементування, а в нерухомому стані бути седиментаційно стійкою;
o після закінчення транспортування в свердловину суспензія має швидко перетворюватись у непроникне тверде тіло, в т.ч. за умов від'ємних температур;
o суспензія має утворювати безусадочний тампонажний камінь, а краще – з деяким збільшенням в об'ємі;
o тампонажний камінь, що утворився з суспензії, має бути еластичним, довговічним, стійким проти корозії в разі контактування з пластовими рідинами і газами;
o тампонажний камінь має зберігати свої механічні властивості, непроникність і корозійну стійкість у разі змін температури і тиску в свердловині;
o тампонажний камінь повинен мати міцність і сили зчеплення з оточуючими поверхнями, достатні для протистояння силам, що виникають під час опресування колони, перфораційних та інших робіт в свердловині;
o тампонажні матеріали мають бути недорогими і недефіцитними.
Слід відзначити, що тампонажного матеріалу, який би повністю відповідав усім переліченим вимогам, не існує, тому проблема якісного цементування свердловин залишається актуальною.
Для цементування в нафтових, газових та глибоких свердловинах іншого призначення як базові в'яжучі можуть використовуватися різні тампонажні матеріали: портландцемент (ПЦТ), металургійні шлаки, глиноземисті і гіпсоглиноземисті цементи, гіпсові в'яжучі речовини, органічні і органо-мінеральні матеріали на основі полімерів та їх композиції.
Тампонажні матеріали, які вміщують добавки інших речовин, що вводять для регулювання властивостей цих базових в'яжучих, називають модифікованими. Ці добавки вводять як до порошкоподібного тампонажного матеріалу, так і до рідини замішування або до готового цементного розчину.
Дата добавления: 2014-12-29; просмотров: 1541;