Елементи операційних витрат сформовані за принципом економічної їх однорідності.

До складу елемента “Матеріальні витрати”включаються вартість сировини, матеріалів, будівельних конструкцій, комплектуючих виробів, тари, паливних і мастильних матеріалів, пари, води, енергії всіх видів та запасних частин, придбаних у сторонніх підприємств.

До складу елемента “Витрати на оплату праці” включаються витрати на основну та додаткову заробітну плату, а також будь-які грошові виплати працівникам, передбачені законодавством.

 


Таблиця 9.1

Класифікаційні витрат

Основні класифікаційні ознаки [15] Склад витрат Об’єкт обліку витрат Інформаційна база Рівень регламентації Відкритість результатів
1. Види звичайної діяльності 1.1. Операційна діяльність 1.2. Фінансова діяльність 1.3. Інвестиційна діяльність Будівельне підприємство Фінансова звітність, форма № 2, розділ 1 Урядові органи Відкриті
2. Місце виникнення 2.1. Витрати основного виробництва 2.2. Витрати допоміжного виробництва 2.3. Витрати другорядного виробництва Будівельне підприємство Бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
3. Види витрат (подібність складу) 3.1. Елементи витрат (однорідні за своїм економічним змістом) 3.1.1. Матеріальні затрати 3.1.2. Витрати на оплату праці 3.1.3. Єдиний соціальний внесок 3.1.4. Амортизація 3.1.5. Інші операційні витрати Будівельне підприємство Фінансова звітність, форма № 2 «Звіт про фінансові результати», розділ 2 Урядові органи Відкриті
3.2. Статті калькулювання витрат (див. п. 4, розділ 9 навчального посібника) (див. п. 4) (див. п. 4) (див. п. 4) (див. п. 4)
4. Способи включення у собівартість БМР 4.1. Прямі витрати 4.1.1. Прямі матеріальні витрати 4.1.2. Прямі витрати на оплату праці 4.1.3. Внесок на соціальні заходи 4.1.4. Експлуатація машин та механізмів 4.1.5. Інші прямі витрати 4.2. Загальновиробничі (непрямі) витрати Види робіт, об’єкти за будівельним контрактом Кошторисна документація; бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
5. Доцільність, результативність витрачання 5.1. Продуктивні 5.2. Непродуктивні Будівельне підприємство Бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
6. Календарні періоди 6.1. Поточні витрати (щомісячні) 6.2. Одноразові витрати (період, більший за місяць) Будівельне підприємство Бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
7. Відносно договору підряду 7.1. Витрати за договором підряду Договір підряду Бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
7.2. Витрати періоду 7.2.1. Адміністративні витрати; включаються до вартості контракту 7.2.2. Витрати на збут 7.2.3. Інші операційні витрати Будівельне підприємство Фінансова звітність, форма №2, розділ І Урядові органи Відкриті
7. Залежність витрат від зміни обсягу робіт 7.1. Умовно-змінні витрати Контракти, (види робіт, об’єкти) Бухгалтерський управлінський облік та звітність Будівельне підприємство Комерційна таємниця
7.2. Умовно-постійні витрати Будівельне підприємство

До складу елемента “Єдиний соціальний внесок” включаються суми відрахувань: на обов’язкове державне пенсійне страхування; обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності; обов’язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; обов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Відрахування на соціальні заходи здійснюється за встановленими [10] єдиними ставками від суми витрат на оплату праці відповідно до класів професійного ризику виробництва[7]. Найбільш поширеною для будівельних підприємств є ставка 38,52%.

До складу елемента “Амортизація” включаються суми амортизаційних відрахувань на основні засоби, нематеріальні активи та інші необоротні матеріальні активи, нараховані згідно з порядком, нормами та умовами, встановленими чинним законодавством.

До складу елемента “Інші операційні витрати включаються витрати на службові відрядження; оплату послуг, робіт, що надаються сторонніми організаціями; виплата авторських винагород за винахідництво та раціоналізацію; витрати на сплату рентних платежів; витрати на гарантійний ремонт; витрати, пов’язані з оплатою послуг комерційних банків; витрати на рекламу та маркетингові дослідження; податки, збори та інші, передбачені законодавством обов¢язкові платежі; визнані штрафи, пені, неустойки тощо.

Статті калькулювання витрат (від лат. сalculatio – підраховувати) – це сукупні статті витрат, що є різними за економічними елементами. Витрати за статтями калькулювання можна прямо чи опосередковано віднести на об’єкт витрат. За статтями калькулювання складаються локальні кошториси на будівельно-монтажні роботи та розраховуються договірні ціни з їх виконання.

а) Прямі статті калькулювання витрат.

До статті “Прямі матеріальні витрати” включаються витрати на сировину, основні будівельні матеріали та конструкції, комплектуючі вироби та напівфабрикати, тару та тарні матеріали; вартість пари, води, енергії всіх видів, запасних частин. Ці затрати визначаються за ціною “франко-приоб¢єктний склад будівельної площадки”, що враховує оптову ціну постачальника, вартість тари і реквізиту, вартість транспортування і навантаження, заготівельно-складські витрати.

До статті “Прямі витрати на оплату праці” включаються витрати на основну, додаткову заробітну плату, заохочувальні, компенсаційні та інші грошові виплати робітникам, які зайняті безпосередньо на будівельно-монтажних роботах. За цією статтею враховуються відрядна та погодинна оплата на виконання технологічних операцій і робіт, премії, доплати по відрядно-преміальним системам або за особливі умови праці (роботи у нічний час, надурочний час тощо).

До статті “Експлуатація будівельних машин та механізмів” включаються: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні, компенсаційні та інші грошові виплати робітникам, які зайняті керуванням, обслуговуванням, проведенням ремонту, технічних оглядів і технічного обслуговування власних та орендованих будівельних машин і механізмів; вартість паливних та мастильних матеріалів, електроенергії та інших матеріалів і запасних частин; витрати на перебазування будівельних машин і механізмів з об’єкта на об’єкт, а також на утримання рейкової та безрейкової колії; сума орендної плати (лізингового платежу) у разі оперативного лізингу будівельних машин і механізмів; сума амортизаційних відрахувань (лізинговий платіж); інші витрати.

До статті “Інші прямі витрати” включаються всі інші виробничі витрати, що не ввійшли до попередніх статей і можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об’єкта витрат за прямою ознакою, зокрема: вартість робіт, виконаних субпідрядними організаціями; плата за оренду земельних і майнових паїв; витрати від браку; витрати на виконання виправлень і гарантійних робіт.

б) Непряма стаття калькулювання витрат.

До статті “Загальновиробничі витрати” належать: витрати на управління та обслуговування будівельного виробництва; витрати на організацію робіт на будівельних майданчиках та вдосконалення технології; витрати на заходи з охорони праці на будівельних майданчиках; інші загальновиробничі витрати.

У табл. 9.2 показаний схематичний зв’язок класифікації витрат за економічними елементами і статтями калькулювання.

Таблиця 9.2

Зв’язок класифікації витрат за економічними елементами та статтями калькулювання

Економічні елементи Статті калькулювання Собівартість разом
прямі витрати загально-виробничі витрати
матеріальні витрати оплата праці експлуатація машин і механізмів
Матеріальні витрати +   + + +++
Оплата праці   + + + +++
Соціальний внесок       + +
Амортизація     + + ++
Інші операційні витрати     + + ++
Витрати операційної діяльності + + ++++ +++++ +++++++++++

Постійні (умовно-постійні) та змінні (умовно-змінні) витрати – це поділ витрат будівельного підприємства в залежності від їх впливу на рівень обсягів виконуваних робіт. Постійні витрати (Sпост.) залишаються незмінними щодо змін обсягів виробництва; наприклад, орендна плата за офіс, оплата комунальних послуг, послуг зв’язку та охорони, амортизаційні відрахування тощо. Ці витрати визначаються по будівельному підприємству в цілому. Змінні витрати (Sзмін.) прямо, або майже прямо залежать від змін обсягів виробництва: витрати на основні будівельні матеріали і конструкції, на заробітну плату робітників-відрядників, на технологічні енергоресурси та ін. Носій цих витрат, або об’єкт їх обліку – конкретний вид будівельних робіт чи будівельний об’єкт (контракт).

Поділ витрат на постійні та змінні дозволяє розв’язувати низку аналітичних задач, а саме: визначати економічний ефект від збільшення обсягів виробництва та скорочення термінів виконання робіт; визначати критичні рівні обсягів виробництва, постійних та змінних витрат, цін реалізації будівельної продукції; визначати рівень операційного важеля.

Рівень операційного важеля вказує, на скільки відсотків має змінитися прибуток від реалізації продукції при зміні обсягу реалізації на 1%. Будівельні підприємства з громіздкою та негнучкою матеріально-технічною базою більш потерпають від зменшення замовлень. Ті будівельні підприємства, що мають більш мобільні постійні витрати, взмозі їх оперативно зменшити чи збільшити. Аналогічно до дії механічного важеля, що передбачає внаслідок прикладання невеликих зусиль отримання помітного результату, дія операційного важеля полягає в тому, що незначні зміни обсягів робіт можуть спричинити істотні зміни прибутку.

 

Тести

 

1. За якими ознаками потрібний поділ витрат будівельного підприємства для визначення критичного обсягу робіт:

а) економічні елементи;

б) калькуляційні статті;

в) змінні та постійні;

г) доцільність витрачання;

д) місце виникнення.

 

2. Як позначиться на рівні критичного обсягу робіт збільшення постійних витрат, якщо змінні витрати та ціни реалізації залишаються без змін?

а) зменшиться;

б) збільшиться;

в) залишиться без змін.

 

3. Як позначиться на критичному рівні цін реалізації збільшення постійних витрат, якщо змінні витрати та обсяги реалізації залишаються без змін?

а) зменшиться;

б) збільшиться;

в) залишиться без змін.

 

4. Як позначиться на критичному рівні цін реалізації зменшення обсягів реалізації, якщо постійні та змінні витрати залишаються на тому самому рівні?

а) зменшиться;

б) збільшиться;

в) залишиться без змін.

 

5. Чи впливають на рівень витрат різні методи нарахування амортизації?

а) так;

б) ні.

 

6. Кошторисна вартість будівельно-монтажних робіт визначається за:

а) економічними елементами витрат;

б) калькуляційними статтями витрат;

в) витратами періоду.

 

7. Як позначиться на критичному обсязі робіт збільшення вартості комунальних послуг для будівельного підприємства?

а) зменшиться;

б) збільшиться;

в) залишиться без змін.

 

8. Носій витрат при їх розподілі за економічними елементами:

а) структурні підрозділи будівельного підприємства;

б) підприємство в цілому;

в) окремі види будівельної продукції.

 

9. Носій витрат при їх розподілі за калькуляційними статтями витрат:

а) структурні складові будівельного підприємства;

б) підприємство в цілому;

в) окремі види будівельної продукції.

 

10. З наведеного переліку витрат позначте ті, що належать до умовно-постійних:

а) витрати на будівельні матеріали;

б) заробітна плата робітників-відрядників;

в) витрати на охорону праці та техніку безпеки;

г) витрати на комунальні послуги;

д) витрати на експлуатацію будівельних машин і механізмів;

е) заробітна плата управлінського персоналу;

є) відсотки за банківський кредит;

ж) орендна плата за офісні приміщення.

 

Запитання

 

1. За якою класифікацією витрат можна відстежити тенденції змін матеріаломісткості будівельного виробництва?

2. В яких калькуляційних статтях є витрати на оплату праці?

3 За якою класифікаційною ознакою витрат визначається кошторисна вартість будівельних робіт?

4. За якою класифікаційною ознакою витрат визначається договірна ціна на будівництво?

5. За яких умов зростання середньої заробітної плати може призвести до зменшення собівартості?

6. Відносно якого параметру (показника) здійснюється поділ витрат на постійні та змінні?

7. Як розподіляються адміністративні витрати між виконаними контрактами?

8. На якому економічному елементі витрат позначиться запровадження енергозберігаючих технологій?

9. Як позначиться на вартості будівельного контракту підвищення комунальних тарифів для підприємства?

 

Задачі (з прикладами розв’язання)

 

Задача 1. Визначити економію витрат будівельного підприємства, якщо обсяг реалізованої будівельної продукції зріс на 15%; постійні витрати – 1800 тис. грн.

Розв’язання задачі. Чим більший обсяг робіт виконує будівельне підприємство, тим менша частка постійних витрат припадає на одиницю конкретного виду робіт або на одиницю замовлень (контрактів).

Формула розрахунку економії постійних витрат:

,

де Q1, Q2 – обсяги робіт відповідно за попередній та наступний періоди.

= 1800 * (1 – 1/1,15) = 234,8 тис. грн.

Задача 2. Будівельне підприємство за узгодженням із замовником скоротило термін виконання будівельних робіт на об’єкті з 12 до 10,5 місяців. Згідно зі складовими договірної ціни, вартість матеріальних ресурсів – 2400 тис. грн; експлуатація машин та механізмів – 1400 тис. грн; загальновиробничі витрати – 320 тис. грн; адміністративні витрати, що припадають на цей об’єкт у періоді, що розглядається, – 1100 тис. грн. Визначити економію від скорочення тривалості будівельних робіт.

Розв’язання задачі. Якщо припустити, що за умов скорочення терміну будівництва можна виконати відповідно більший обсяг робіт, то економія постійних витрат становитиме:

де Тфакт., Тконт. – терміни будівництва відповідно фактичні та за контрактом.

За досвідом роботи будівельних підприємств були визначені умовні частки постійних витрат у складі калькуляційних статей, а саме: матеріали – 1% (витрати на облік та збереження ресурсів); експлуатація машин і механізмів – 15% (амортизація); непрямі (загальновиробничі та адміністративні) витрати – 50%.

Таким чином,

= [0,01 * 2400 + 0,15 * 1400 + 0,5 * (320 + 1100)] * (1 – 10,5 / 12) = 118 тис. грн.

Задачі 3 – 7. Визначення критичних рівнів показників.

Загальні пояснення.

Поділ витрат на постійні та змінні дозволяє визначити критичний обсяг робіт, тобто такий, що забезпечує беззбитковість роботи будівельного підприємства.

S = Sпост. + Sзмін.; Sзмін. = Q×sзмін.; v = Q * p,

де S – повна собівартість робіт;

Q – обсяг виробництва (реалізації) у натуральних одиницях вимірювання, наприклад, кількість балконів для скління, кількість гаражів чи котеджів, м3 цегляної кладки або бетонування і т. ін.;

V – виручка від реалізації продукції;

p – ціна реалізації одиниці продукції.

Беззбитковість досягається тоді, коли виручка від реалізації продукції дорівнює повній собівартості, тобто

V=Sпост. + Qкрит. * Sзмін..

Якщо

V = Q * p,

то

P * Qкрит. = Sпост. + Qкрит. * Sзмін.,

звідки

.

Різниця між ціною реалізації продукції та змінними витратами на одиницю продукції (знаменник останнього рівняння) є маржинальним доходом.

 

Задача 3. Визначити критичний обсяг виробництва та реалізації будівельної продукції. Sпост.=1850 тис. грн; ціна реалізації одного гаража – 50 тис. грн; змінні витрати на один гараж – 31,5 тис. грн.

Розв’язання задачі.

гаражів.

Прибуток
Пошук критичного обсягу виробництва (точки беззбитковості) ілюструє рис. 9.1. Суцільною лінією позначено перший варіант постійних витрат, штриховою – другий.

 


Виручка від реалізації

Точки беззбитковості

 


 


Збиток

 

 


Критичний обсяг

 


0 20 40 60 80 100 120 140 Обсяг реалізації 108 будівельної продукції, гаражі

 

 

Рис. 9.1 Визначення критичного обсягу будівельної продукції

Задача 4. Припустимо, що служба маркетингу наполягає на збільшенні витрат на рекламу; водночас підвищилась орендна плата і тарифи на комунальні послуги та послуги зв’язку. Внаслідок цього постійні витрати збільшились до 1998 тис. грн. Визначити, скільки треба побудувати гаражів у цих умовах, щоб покрити новий розмір постійних витрат.

Розв’язання задачі.

гаражів

Таким чином, за умови стабільності цін і змінних витрат на одиницю продукції і при збільшенні постійних витрат точка беззбитковості зміщується праворуч. Для того щоб покрити постійні витрати в розмірі 1850 тис. грн, достатньо побудувати 100 гаражів, а для покриття постійних витрат у розмірі 1998 тис. грн потрібно вже реалізувати 108 гаражів. Збільшення обсягу реалізації продукції понад критичне значення забезпечує одержання прибутків (натомість зменшення призводить до збитків).

У діяльності будівельного підприємства може постати потреба у визначенні критичних розмірів постійних витрат, цін реалізації або змінних витрат на одиницю продукції.

 

Задача 5. Виходячи з заданого обсягу реалізації продукції Q = 120 гаражів (контракти укладені саме на такий обсяг) з фіксованою ціною за одиницю р = 50 тис. грн і рівнем змінних витрат на одиницю продукції Sзмін. = 31,5 тис. грн визначити критичний для будівельного підприємства рівень постійних витрат.

Розв’язання задачі.

=Q * (p – Sзмін.) = 120 * (50 – 31,5) = 2200 тис. грн.

Такий рівень постійних витрат дає змогу будівельному підприємству уникнути збитків.

Задача 6. Визначити критичний рівень ціни реалізації продукції.

Розв’язання задачі.

Sпост. = 1980 тис. грн; Q = 120 гаражів; Sзмін. = 31,5 тис. грн.;

тис. грн.

У разі реалізації продукції за ціною, нижчою за критичну, будівельне підприємство зазнає збитків, а за ціною, що перевищує критичну, отримає прибуток.

Задача 7. Визначити критичний рівень змінних затрат на одиницю продукції, якщо Q =120 гаражів; Sпост = 1980 тис. грн; р = 50 тис. грн.

Розв’язання задачі.

тис. грн.

Якщо змінні витрати перевищують критичний рівень, будівельне підприємство зазнає збитків, а якщо вони нижчі за критичний рівень – отримає прибутки.

Задача 8. Визначити рівень операційного важеля будівельного підприємства. Вихідні данні та приклад розрахунку наведені у табл. 9.3

Таблиця 9.3

Визначення операційного важеля

№ рядків Показники Умовні позначення Значення показників за варіантами
№ 1 № 2
Обсяг реалізації, кількість котеджів Q
Ціна реалізації, тис. грн за гараж p
Змінні витрати, тис. грн на гараж S
Змінні витрати на обсяг реалізації, тис. грн (р. 1 * р. 3) Sзмін.
Постійні витрати, тис. грн Sпост.    
варіант “а”  
варіант “б”  
Сукупні витрати, тис. грн S    
варіант “а” (р. 4 + р. 5а)  
варіант “б” (р. 4 + р. 5б)  
Виручка від реалізації, тис. грн (р. 1 * р. 2) V
Прибуток від реалізації, тис. грн P    
варіант “а” (р. 7 – р. 6а)  
варіант “б” (р. 7 – р. 6б)  
Темп зміни обсягів реалізації, % DQ 9,1%
Темп зміни прибутку, % варіант “а”: (24000 / 20000) * 100 – 100 варіант “б”: (18000 / 14000) * 100 – 100 DP   20% 28,57%
Рівень операційного важеля варіант “а”: 20 / 9,1 варіант “б”: 28,57 / 9,1     2,2 3,14

 

Економічна інтерпретація отриманих результатів (за табл. 9.3): на кожний відсоток зміни обсягів реалізації прибуток змінюється на 2,2% за варіантом “а” (частка постійних витрат у сукупних 24000 / 90000 = 26,7%) і на 3,14% за варіантом “б” (частка постійних витрат 30000 / 96000 = 31,2%).

 

Задача 9. Визначити, на скільки відсотків має зменшитися собівартість будівельної продукції, якщо темпи зростання продуктивності праці (DПП) випереджають темпи зростання середньої заробітної плати (DЗП). Витрати на оплату праці у сукупних витратах (ЧОП) становить 24,1%; DПП = 11%; DЗП = 7%.

Розв’язання задачі. Розрахунки виконуються за формулою:

DВитрати =

= ,

тобто завдяки тому, що DПП > DЗП, сукупні витрати можна зменшити на 0,87%.

 

Задача 10. Визначити, як вплине на сукупні витрати будівельного підприємства (у відсотках) зміни вартості по окремих елементах операційних витрат. Вихідні дані наведені у табл. 9.4 (графи 1 – 3).

Таблиця 9.4

Елементи операційних витрат

Елементи витрат Розмір за звітний період, тис. грн Очікувані зміни % витрат елементу
тис. грн %
Матеріальні витрати + 398,4 + 12 55,3
Витрати на оплату праці + 168 +14 20,0
Соціальний внесок + 64,5 +14 7,7
Амортизація – 59,2 – 9 11,0
Інші операційні витрати – 18 – 5 6,0
Разом 6000 + 553,7 + 9,2 100,0

 

Розв’язання задачі.

1-ий спосіб: + 553,7 / 6000 * 100 = + 9,2%.

2-ий спосіб:

1) Визначаємо відсоток по елементах витрат (гр. 5 табл. 9.4);

2) Визначаємо середньозважені зміни сукупних витрат:

+ 55,3 * 0,12 + 20*0,14 + 7,7*0,14 – 11*0,09 – 6*0,05 = + 9,2%.

 

Задача 11. Визначити, як вплине на сукупні витрати будівельного підприємства подорожчання матеріальних ресурсів на 11%, якщо їх частка у сукупних витратах становить 45%.

Розв’язання задачі. 45 * 0,11 = 4,95%.

 

Задача 12. Визначити економічно доцільніший варіант погашення кредиту за критерієм меншого розміру сплачуваних відсотків за кредит; кредитна ставка – 15% річних; отримання кредиту – на початку 1-ого року; погашення кредиту та сплата відсотків – наприкінці року. Інші вихідні дані – у табл. 9.5

Таблиця 9.5

Варіанти погашення кредиту

Варіант Сума кредиту, тис. грн Погашення кредиту по роках, тис. грн
   

 

Розв’язання задачі. Розрахунок сплачуваних відсотків за кредит по варіантах наведений у табл. 9.6.

Таблиця 9.6

Визначення суми відсотків за кредит за варіантами його погашення

Показники Роки
Варіант 1
Отриманий кредит, тис. грн        
% 6000 * 15% = 900 4800 * 15% = 720
Погашення кредиту, тис. грн
Заборгованість, тис. грн 6000 – 1200 = 4800 4800 – 1200 = 3600
Варіант 2
Отриманий кредит, тис. грн        
% 4500 * 15% = 675
Погашення кредиту, тис. грн    
Заборгованість, тис. грн    

 

Розмір сплачених коштів за кредит за варіантами:

1. 900+720+540+360+180 = 2700 тис. грн.

2. 900+675+300 = 1875 тис. грн.

За критерієм мінімуму суми відсотків за кредит обираємо другий варіант.

 








Дата добавления: 2014-12-26; просмотров: 2218;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.077 сек.