Профілактика пожеж від перевантажень
передбачає такі заходи:
· при проектуванні необхідно правильно вибирати переріз провідників
мереж і схем за допустимою величиною струму;
· у процесі експлуатації електричних мереж не можна включати додатково
багато електроспоживачів, якщо мережа на це не розрахована;
· для захисту електрообладнання від струмів перевантаження найбільш
ефективні автоматичні і електронні схеми захисту, вимикачі, теплові реле і плавкі запобіжники.
Перехідні опори виникають у місцях з’єднань та розгалужень провідників, в контактах пристроїв або на клемах, якщо ці з’єднання зроблені неправильно або покрилися іржею.
Причиною пожежі може бути поганий контакт у з’єднанні проводів. При проходженні струму навантаження в такому контактному з’єднанні виділяється деяка кількість тепла, відповідно до закону Ленца-Джоуля, тобто пропорційна струму в квадраті і опору точок дійсного дотику. Ця кількість тепла може бути досить великою, і місця перехідних опорів сильно нагріваються. Якщо контакти будуть торкатися спалимих матеріалів, то ці матеріали можуть зайнятися, якщо ж є вибухонебезпечна суміш газів – виникне вибух.
Профілактика пожеж від перехідних опорів
передбачає наступні заходи:
● для збільшення площі дійсного дотику контактів необхідно використовувати пружні контакти або спеціальні стальні пружини і розетки;
● для відводу тепла від точок дотику і розсіювання його необхідно
виготовляти контакти певної маси і поверхні охолодження;
● усі контактні з’єднання повинні бути доступні для огляду.
Отже, щоб не допустити пожежі при експлуатації електрообладнання, потрібно слідкувати за справністю проводки, оберігати від пошкодження ізоляцію, своєчасно замінювати пошкоджену проводку новою, слідкувати за справністю розеток і вилок. Не можна зв’язувати дріт вузлами, прибивати цвяхами або підвішувати на цвяхи. Категорично забороняється замість електричних запобіжників на щитках встановлювати «жучки».
Додаток
Головним засобом запобігання пожеж і вибухів від електрообладнання є правильний вибір і експлуатація обладнання у вибухо- і пожежонебезпечних приміщеннях і виробництвах. Згідно з ПУЕ, приміщення (цехи, дільниці та ін.) поділяються на пожежонебезпечні і вибухонебезпечні .
Залежно від властивостей речовин та умов їх застосування або обробки виробництва і склади поділяються на 5 категорій.
Категорія А (вибухопожежонебезпечні виробництва) – це речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем, між собою. Це дільниці фарбування машин у ремонтних майстернях, склади лакофарбових матеріалів, паливно-мастильних матеріалів, акумуляторні відділення, склади пестицидів і мінеральних добрив.
Категорія Б (вибухопожежонебезпечні виробництва) – у яких знаходяться горючі пил і волокна, ЛВР (t > 20°С) у такій кількості, що здатні утворювати вибухонебезпечні суміші. Це аміачні компресорні станції, різноманітні відділення млинів, дільниці фарбування машин у ремонтних майстернях, склади лакофарбових матеріалів, паливно-мастильних матеріалів тощо.
Категорія В (пожежонебезпечні виробництва) – у яких знаходяться горючі пил та волокна, важкогорючі речовини і матеріали, здатні тільки горіти при взаємодії з водою, киснем, повітрям або між собою. Це місця зберігання тракторів, автомобілів, пункти технічного обслуговування і ремонту техніки, цехи обробки сировини, шиномонтажні та вулканізаційні відділення ремонтних майстерень, кормоцехи, елеватори тощо.
Категорія Г (пожежонебезпечні виробництва) – пожежонебезпечні матеріали в гарячому, розплавленому стані, рідини і тверді речовини, які спалюються або утилізуються в якості палива. Це зварювальні відділення, відділення паяння радіаторів, катальні тощо.
Категорія Д(пожежонебезпечні виробництва)–виробництва із застосуванням неспалимих речовин і матеріалів у холодному стані. Це пости миття машин, слюсарно-механічні дільниці майстерень, інструментальні тощо.
Таким чином, категорії А, Б – вибухопожежонебезпечні; В, Г, Д – пожежонебезпечні.
На розвиток пожежі у приміщеннях та спорудах значно впливає здатність окремих будівельних елементів чинити опір впливу тепла, тобто їх
вогнестійкість.
Залежно від того, з яких матеріалів споруджена будівля або її окремі елементи, вона матиме певний ступінь вогнестійкості.
Вогнестійкість – здатність будівельних конструкцій чинити опір дії високої температури, утворенню наскрізних тріщин та поширенню вогню в умовах пожежі і виконувати при цьому свої звичайні експлуатаційні функції. Вогнестійкість конструкцій будівель характеризується межею вогнестійкості.
Межа вогнестійкості – це час, протягом якого конструкція може витримати дію вогню, а потім уже починається деформація.
Вогнестійкість будівель і споруд поділяють на 5 ступенів: 1, 2, 3, 4, 5.
Будівлі 1ступеня вогнестійкості побудовані лише з неспалимих матеріалів з межею вогнестійкості 0,15–2,5 год.
2 ступеня – 0,25–2 год.;
3 ступеня – 0,25–0,75 год.;
4 ступеня – 0,25–0,5 год.
У будівлях 5 ступеня вогнестійкості всі елементи спалимі.
Література
1. Охорона праці в галузі [ Текст ] : навч.пос./ І.П. Осадчук, М.М. Сакун
[ та ін. ]. – Одеса: Барбашин, 2007. – 480 с.
Дата добавления: 2016-11-22; просмотров: 638;