Операційна система Cisco IOS коротка характеристика

В основі більшості технологій корпорації Cisco лежить спеціалізована операційна система - міжмережева операційна система корпорації Cisco (Internetwork Operating System - IOS), яка являє собою специфічне програмне забезпеченняд для керування функціями маршрутизації та комутації.

Операційна система Cisco IOS забезпечує роботу таких мережевих служб:

• Підтримка адресації;

• Підтримка маршрутизації і комутації;

• Підтримка інтерфейсів;

• Підтримка QoS;

• Підтримка функцій безпеки;

• Управління ресурсами.

 

Рис. 5.20. Функції операційної системи Cisco IOS

В якості традиційного інтерактивного середовища в операційній системі Cisco IOS використовується інтерфейс командного рядка (CLI - Command Line Interface). Операційна система Cisco IOS є основною технологією, на якій базується більшість продуктів компанії Cisco. Особливості роботи з інтерфейсом змінюються в залежності від конкретного міжмережевого пристрою.

Доступ до середовища командного рядка можна отримати кількома методами. (рис.5.21):

- До інтерфейсу командного рядка можна отримати за допомогою сеансу зв'язку через консольний порт маршрутизатора/комутатора. У цьому випадку використовується низькошвидкісне послідовне з'єднання з терміналом або комп'ютером, які емулюють цей термінал. Для цього методу доступу не потрібно налаштування мережевих служб маршрутизатора.

- До інтерфейсу командного рядка доступ можна отримати за допомогою комутованого з'єднання з використанням модему або нуль-модемного з'єднання з aux портом маршрутизатора/комутатора. Для цього методу доступу не потрібно налаштування мережевих служб.

- До інтерфейсу командного рядка доступ можна отримати за допомогою Telnet-сеансу з маршрутизатором у вигляді віртуального терміналу. Для створення Telnet-сеансу зв'язку з маршрутизатором повинен бути налаштований, принаймі один інтерфейс для роботи з ІР-протоколом. Віртуальному терміналу повинно бути задано імя користувача і пароль.

Інтерфейс командного рядка Cisco має ієрархічну структуру. Для виконання різних завдань ця структура вимагає переходу в різні режими. Наприклад, для настройки інтерфейсів машрутизатора необхідно увійти в режим конфігурування інтерфейсів. У режимі настройки інтерфейсу адміністратор може змінювати лише установки інтерфейсів.

 

Рис. 5.21. Доступ до середовища командного рядка

У різних режимах маршрутизатора командний рядок має різні мітки запрошення командного рядка, що дозволяє не плутати режими і використовувати тільки команди, властиві поточному режиму.

Операційна система Cisco IOS забезпечує роботу інтерпретатора команд (EXEC). Інтерпретатор перевіряє і виконує всі команди, введені в консолі.

З метою безпеки в операційній системі Cisco IOS EXEC-сеанси розділені на два рівні доступу: користувальницький EXEC-режим і привілейований EXEC-режим, які ще називають режимами допуску.

У режимі користувача доступний обмежений набір основних команд, які дозволяють відстежити режими роботи маршрутизатора. Часто цей режим згадується як режим перегляду. Користувальницький режим не допускає зміни файлу конфігурації маршрутизатора. Слово “користувальницький” в назві цього режиму не означає, що доступ до пристрою може отримати будь-який звичайний користувач мережі.

Цей режим призначений для фахівців з інформаційних технологій, технічних фахівців і співробітників, яким потрібен доступ до пристрою тільки для проведення моніторингу, але не потрібні права на зміну конфігурації комутатора, маршрутизатора і т.д. У командному рядку цей режим ідентифікується символом “>”.

Привілейований режим доступу дає можливість використовувати всі команди маршрутизатора. Доступ до цього режиму тільки авторизований, він може бути обмежений паролем і ідентифікатором користувача. Для виконання команд налаштування і керування маршрутизатором системному адміністраторові необхідно увійти в привілейований режим.

Доступ до режиму глобальної конфігурації та іншим спеціальним режимам може бути отриманий тільки з привілейованого режиму. У командному рядку цей режим ідентифікується символом “#”.

Для переходу в привілейований режим необхідно ввести команду enable в командному рядку із запрошенням, який закінчується символом “>”. Якщо пароль було встановлено, то для продовження роботи маршрутизатор його зажадає. В цілях безпеки мережеві пристрої Cisco не відображають вводимих символів пароля.

Якщо введений пароль вірний, то запрошення командного рядка маршрутизатора змінюється на “#”, і маршрутизатор входить в привілейований EXEC-режим. Ввівши символ ? в привілейованому режимі, можна побачити об'ємний список доступних команд; до деяких з них можна отримати доступ також з користувацького режиму.

Корпорація Cisco розробляє операційні системи Cisco IOS для широкого кола мережевих платформ. Для оптимізації операційних систем конкретно під кожен пристрій компанії доводиться випускати безліч різних варіантів образів ОС Cisco IOS. Кожна операційна система має власний набір функцій, які призначені для роботи з певним пристроєм, і пов'язана з наявністю певного обсягу пам'яті в пристрої і потребами покупців.

 








Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 2023;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.