Грошова система. Конвертованість грошей
Гроші в умовах ринкової економіки опосередковують усі економічні відносини людей з приводу купівлі-продажу товарів та послуг. Вони перебувають у безперервному обігу. Грошовий обіг — це рух грошей, який опосередковує реалізацію товарів і послуг.
Рух грошей відбувається в межах грошової системи. Грошова система —- це форма організації грошового обігу, яка формується в процесі історичного розвитку і закріплюється відповідними законами. Вона включає:
1) масштаб цін національної грошової одиниці (грошова одиниця та розмінна монета — гривня і копійки);
2) певний порядок карбування національних монет;
3) порядок емісії державних грошових знаків і порядок їх обігу (забезпечення, випуск, вилучення);
4) організацію і регламентацію безготівкового обороту (депозити, інші безготівкові розрахунки);
5) організаційні центри грошового обігу (міністерство фінансів, казначейство, центральний емісійний банк).
Історія знає два основні типи грошових систем: металеву і паперово-кредитну (рис. 1.14).
За біметалевої системи роль загального еквівалента законодавчо закріплюється за двома благородними металами — золотом і сріблом. Біметалізм у Західній Європі існував з XVI до початку XIX ст.
За монометалевої системи роль загального еквівалента була закріплена за золотом.
Рис. 1.14. Основні типи грошових систем
Для золотого монометалізму характерні:
1) вільний обіг золотих грошей;
2) виконання золотом усіх функцій грошей;
3) вільне карбування золотих монет;
4) вільний обмін знаків вартості (паперових грошей і банкнот) на золоті монети за їхньою номінальною вартістю;
5) вільний рух золота між країнами.
Обіг грошей не можна обмежити лише внутрішнім ринком. Кожна держава має економічні відносини з багатьма країнами. Тому потрібен обмін грошової одиниці однієї країни на грошові одиниці інших країн. Здатність грошової одиниці однієї країни обмінюватись у певних пропорціях на грошові одиниці інших країн називається конвертованістю валюти. В умовах золотого стандарту цієї проблеми не існувало. Валюти вільно обмінювались на золото, а золото вільно вивозилося за межі країни.
Розрізняють зовнішню і внутрішню конвертованість. Зовнішня конвертованість означає здатність національної грошової одиниці вільно обертатися за межами національної території й обмінюватись на інші валюти. За внутрішньої конверте в аності грошова одиниця вільно обертається лише всередині країни.
Основна маса угод у ринковій економіці здійснюється через банківські рахунки. Через них розраховуються між собою підприємства й організації за індивідуальні покупки, якщо оплата здійснюється за допомогою чекових книжок, кредитних карток або електронних грошей.
Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 635;