Обструкція сечовивідних шляхів (обструктивна уропатія).

Своєчасне розпізнавання непрохідності сечовивідних шляхів дуже важливе, оскільки при цьому стані збільшується чутливість нирок до інфекції і схильність до утворення каменів, а неускладнена обструкція майже завжди призводить до атрофії нирки у формі гідронефрозу або обструктивної уропатії (мал. 9).

В більшості випадків непрохідність можна усунути хірургічним шляхом або консервативним лікуванням. Обструкція буває раптовою або прихованою, не повною або повною, односторонньою або двосторонньою. Вона може виникати на будь-якому рівні сечовивідних шляхів - від уретри до ниркових мисок - під впливом чинників, діючих усередині сечовивідних шляхів або поза ними, що стискають сечовід. Основні причини необструктивної уропатії наступні:

• природжені аномалії - задні уретральні клапани і стриктури уретри, обструкція шийки сечового міхура; звуження або обструкція уретро-мискового з’єднання; важкий везикоуретральний рефлюкс;

• сечові камені;

• гіпертрофія передміхурової залози;

• пухлини - карцинома передміхурової залози, пухлини сечового міхура, рак шийки матки;

• запалення - простатит, уретрит, ретроперитонеальний фіброз;

• некротизовані сосочки нирок;

• нормальна вагітність;

• пролапс матки і цистоцеле.

 


Камені нирки з гідронефрозом. Миска нирки розширена у її просвіті знаходяться невеликі до 1,5см камені.

 

Нефролітіаз (уролітіаз, камені нирок)

Камені можуть утворюватися на будь-якому рівні сечовивідних шляхів, але в основному вони зустрічаються в нирках. Уролітіаз вражає 5-10 % населення, найчастіше чоловіків. Захворювання починається у віці 20-40 років. Відома генетична схильність до утворення каменів. Може бути враження одно- або двостороннім.

Причини каменеутворення ділять на загальні і місцеві.

До загальних причин каменеутворення відносяться наступні:

1) спадкові і набуті обмінні порушення (в першу чергу мінерального обміну і кислотно-лужної рівноваги);

2) характер живлення (переважання в їжі вуглеводів і тваринних білків);

3) мінеральний склад питної води (ендемічний нефролітіаз);

4) порушення регуляції обміну речовин (наприклад, гіперпаратиреоз);

5) нестача вітамінів (авітаміноз А).

До місцевих причин каменеутворення відносяться наступні:

1) порушення уродинаміки (уповільнення ниркового кровотоку, застій сечі);

2) запалення в сечових шляхах і тубулопатії (оксалатурія, фосфатурія і так далі);

3) зміна фізико-хімічного стану сечі (підвищення концентрації солей, зміна рН, колоїдної рівноваги).

Крім того, виділяють чинники, що приводять до утворення каменів. Ендогенні чинники - злоякісні новоутворення, саркоїдоз, подагра, захворювання нирок і кишечника. Екзогенні чинники - робота при високій температурі довкілля, зневоднення, дієта з високим вмістом оксалатів, пуринів, кальцію, вітамінів, тваринних білків, прийом діуретиків і малорухомий спосіб життя.

Багато хворих страждають вродженими порушеннями метаболізму, такими як подагра, цистинурія, первинна гіпероксалурія, що представляють собою стани, які супроводжуються надлишковим виділенням каменеутворюючих речовин.

В більшості випадків поява каменів пов'язана зі збільшенням вмісту в крові і екскреції нирками їх компонентів (це стосується уратних і цистинових каменів).

Змішані уратні і кальцієві камені розвиваються при збільшені екскреції сечової кислоти. Оскільки в більшості випадків ниркові камені зустрічаються з однієї сторони і оскільки значна частина кальцієвих каменів формується за відсутності гіперкальциурії, в їх утворенні велику роль грають місцеві чинники, сприяючі преципітації солей кальцію.

Послідовність процесів можна представити таким чином: некроз канальців при пієлонефриті призводить до утворення білкової бляшки (бляшка Рендаля), потім відбувається осадження на ній солей, розчинених в сечі, і прогресивне розростання каменю (теорія білкової матриці). Поява кальцієвих каменів - часто сімейна патологія.

Морфологія і класифікація каменів. Основні компоненти ниркових каменів: солі кальцію, сечова кислота, цистин і струвит (MgNH4P04). Камені з оксалату кальцію і фосфату кальцію складають до 75-80% усіх ниркових каменів, можливе поєднання оксалату і фосфату кальцію в каменях. Частіше кальцієві камені з'являються на третій декаді життя. Приблизно у 60% людей, що мають одиничні камені, протягом 10 років формуються інші. Середня швидкість утворення каменів у пацієнтів із вже наявними каменями - 1 камінь на 2-3 роки.

Більшість каменів (близько 75 %) містять кальцій, головним чином оксалат кальцію, змішаний з фосфатом кальцію. Інші 15 % каменів складаються з фосфату магнію; 6 % каменів побудовані з солей сечової кислоти, а 1-2 % містять цистин. Органічний матрикс каменів складається з мукопротеїну. Хоча існує багато причин для утворення каменів, найбільш важливим з них є підвищення концентрації в сечі солей, що входять до складу каменів.

По складу розрізняють наступні 4 основні типи каменів.

1). Камені з оксалату кальцію (рентгенпозитивні) знаходять приблизно у 5 % хворих, як з гіперкальциемією, так і гіперкальциурією, яка развивається при гіперпаратиреоїдизмі, дифузних захворюваннях кісток, саркоїдозі і інших кальциемічних станах. Приблизно у 20 % населення підвищена секреція сечової кислоти (гіперурикозурічний кальцієвий нефролітіаз) з гіперкальциурією або без неї. Механізм утворення каменів полягає в обволіканні оксалату кальцію кристалами сечової кислоти в збиральних трубках. У 5 % хворих утворення каменів пов'язане з гіпероксалурією, а також вродженим (первинна оксалурія) або (частіше) набутим підвищеним всмоктуванням кальцію в тонкій кишці у хворих, що страждають хворобами тонкої кишки. У останніх розвивається так звана ентеральна гіпероксалурія. Вона зустрічається також у вегетаріанців, оскільки їх дієта багата оксалатами. Гіпоцитратурія, пов'язана з ацидозом і хронічною діареєю невідомого походження, також може привести до утворення каменів. У великої групі хворих з кальцієвими каменями причини їх формування залишаються невідомими.

2). Камені з фосфату магнію (рентгенпозитивні) утворюються при інфікуванні сечового тракту бактеріями які розщепляють сечовину (наприклад Proteus species і деякі різновиди стафілококів), перетворюючи її на амоній, тобто продукуючими уреазу. У результаті лужна сеча викликає преципітацію фосфату магнію. Потім формуються великі камені. Струвітні камені зустрічаються часто і є потенційно небезпечними. Вони розвиваються частіше у жінок або пацієнтів з хронічною катетеризацією сечового міхура. Для таких каменів навіть застосовують термін "інфекційні камені". Струвітні камені ростуть, досягаючи великих розмірів, заповнюючи миску і чашки (коралові камені). У сечі кристали струвіта виглядають як прямокутні призми, які нагадують за формою кришку труни.

3). уратні (рентгенонегативні) утворюються з солей сечової кислоти, світло-жовтого або темно-коричневого кольору. Утворюються тільки в кислій сечі. Зазвичай уратні камені є сімейною патологією і зустрічаються у хворих з гіперурикемією, у тому числі при подагрі і лейкозі. Вони мають червоно-помаранчевий колір, оскільки абсорбують пігменти. Безводна сечова кислота утворює дрібні краплеподібні кристали або плоскі квадратні пластинки, які виглядають аморфними при світловій мікроскопії.

4) інші (що рідко зустрічаються): цистинові, ксантинові, холестеринні, білкові. Утворення цистинових каменів пов'язане з генетично детермінованим дефектом транспорту через нирки деяких амінокислот, у тому числі цистину. Цистинові камені рідкісні, мають лимонно-жовте забарвлення, гладку поверхню і м'яку консистенцію. Рентгенологічно позитивні із-за наявності в їх складі сірки. У сечі мають вигляд плоских гексагональних пластинок.

Таким чином, підвищена в сечі концентрація речовин, з яких утворюються камені, зміна рН сечі, зменшення об'єму сечі і наявність бактерій впливають на утворення каменів. Проте багато каменів з'являються і без дії цих чинників і, навпаки, у хворих з гіперкальциурією, гіпероксалурією і гіперурикозурією камені часто не утворюються. формування каменів посилюється також, при дефіциті інгібіторів кристалоутворення в сечі. До цих інгібіторів відносять безліч речовин, у тому числі пірофосфат, дифосфат, цитрат, глікозаміноглікани і глікопротеїн.

 

 
 

Уратні кристали в корі нирки.Навколо кристалів спостерігаються гігантські клітини та фіброцити.

 

У 80 % хворих зустрічаються камені в одній нирці. Вони формуються в чашках і мисках нирок, а також сечовому міхурі. Камені, утворені в ниркових мисках, залишаються дрібними, їх середній діаметр 2-3 мм. Вони можуть мати гладкі контури або неправильну форму. Часто багато каменів знаходять в одній нирці. Зазвичай прогресуюче виділення солей веде до розвитку структур, відомих як камені у вигляді оленячих рогів. Вони повторюють форму чашково-мискової системи.

Миски і чашки є найбільш типовим місцем утворення і накопичення каменів. Склад і розміри каменів різні, залежать від індивідуальних чинників, географії, порушень метаболізму і наявність інфекції. Дрібні камені не перевищують 1 мм в діаметрі, а великі часто приводять до розширення і деформації миски, що утримує їх.

 
 

Камінь нирок. Великий камінь, який повністю заповнював просвіт миски.

 

Зміни при нефролітіазі різноманітні і залежать від локалізації каменів, їх величини, тривалості процесу, наявності інфекції і інших чинників. Якщо камінь локалізується в чашці, то порушення відтоку сечі з неї призводить до її розширення і атрофії відповідної частини ниркової паренхіми. При локалізації каменю в мисці розвивається гідронефроз і атрофія ниркової паренхіми (нирка перетворюється на тонкостінний мішечок, заповнений сечею). Камінь, обтуруючий сечовід, викликає гидроуретронефроз і уретрит. Рідше відбувається поширення запалення на параниркову клітковину (паранефрит) і розвивається панцирний паранефрит (утворення товстої капсули з фіброзної, жирової і грануляційної тканини) або повністю заміщається склерозованою жировою клітковиною (жирове заміщення нирки).

Ускладнення. Як ускладнення розвиваються пролежні і перфорації сечоводу, гідронефроз, піонефроз, пієлонефрит, уросепсис, ниркова недостатність.

 

 

Тестові завдання з бази даних МЛІ «Крок 1»

Хвороби нирок

 

На розтині у померлого хворого виявлена аденома передміхурової залози і великі нирки з різко збільшеними мисками і чашечками, заповненими прозорою рідиною. Назвіть процес у нирках.

+Гідронефроз

-Гломерулонефрит

-амілоїдоз

-Туберкульоз

-Пієлонефрит

 

Чоловіку 21 року було зроблено нефробіопсію. Виявлено наступні зміни: проліферація мезангіальних клітин, набухання і проліферація ендотеліальних клітин, збільшення мезангіального матриксу, дифузне потовщення і роздвоєння гломерулярної базальної мембрани, помірно виражений тубуло-інтерстиціальний компонент. При електронно-микроскопічному дослідженні виявлено інтерпозиція мезангіума, дифузне і нерівномірне потовщення гломерулярної базальної мембрани.Яка форма гломерулонефрита розвинулась у хворого?

+Мезангіокапілярниый гломерулонефрит.

-Мезангіопроліферативний гломерулонефрит

-Мембранозний гломерулонефрит.

-Швидкопрогресуючий гломерулонефрит.

-Постінфекційний гломерулонефрит

 

При мікроскопічному дослідженні нефробіоптату виявлено півмісяцевих більш ніж в 50% клубочків, капилярні петлі некротизировані, в їх просвіті виявлені фібринові тромби, виражений тубуло - інтерстиціальний компонент. Про яке захворювання нирок іде мова ?

+Швидкопрогресуючий гломерулонефрит.

-Ліпоїдний нефроз.

-Хронічний гломерулонефрит

-Амілоїдоз

-Некротичний нефроз

 

У хворого 43р., помер від масивної кровотечі із операційної раниы. На розтині нирки збільшені розміри . ФІброзна капсула напружена, кірковий шар широкий, блідо-сірого кольору, чітко обмежений від синюшних, темночервоних пірамід. При гістологічному дослідженні в нирках - некроз і важка дистрофія епіителія звивистих канальців. тубулорексис. Який стан розвинувся у

+гОстрий некротичний нефроз.

-Постінфекційний гломерулонефрит

-Ліпоїдний нефроз.

-швидкопрогресуючий гломерулонефрит.

-Вториний амілоідоз нирок.

 

При розтині трупа чоловіка 67 років виявлений камінь коралоподібної форми, що заповнює всю низку правої нирки. Права нирка збільшена, повнокровна, капсула важко знімається, порожнини мисок і чашечок розширені, заповнені мутною зеленовато-жовтою вязкою рідиною, слизова оболонка їх тьмяна, з вогнищами крововиливів. На розрізі тканини нирки строкаті, із жовтоми ділянками діаметром до 1 см. Яке ускладнення сечо-камянної хвороби розвинулось

+Хронічний пієлонефрит із загостренням

-пухлина нирки.

-Постінфекційнній гломерулонефрит

-Первиннийй амілоїдоз

-Швидкопрогресуючий гломерулонефрит

 

У молодої особи на протязі року прогресувала ниркова недостатність зі смертельним наслідком. При розтині виявлені великі строкаті нирки з червоними дрібними краплинами в жовто-сірому корковому шарі. Гістологічно клубочках виявлені "напівлуння" з проліферуючого нефротелія. Ваш діагноз?

+Підгострий гломерулонефрит

-Амілоїдоз

-Крововилив в нирки

-Гнійний нефрит

-Рак нирки

 

У 60-річної померлої, яка протягом тривалого часу хворіла на гіпертонічну хворобу, на розтині нирки значно зменшені ( вага обох нирок 80 г), поверхня дрібнозерниста, на розрізі кора рівномірно потоньшена. Як можна назвати зміни в нирках ?

+Первинно - зморщені нирки

-Пієлонефритично-зморщені нирки

-Вторинно- зморщені нирки

-Амілоїдно-зморщені нирки

-Диабетичний нефросклероз

 

При мікроскопічному дослідженні нирок виявлений некроз епітелія звивистих канальців, тубулорексис, набряк строми, ішемія коркового шару і повнокрів’я мозкового. Назвіть цей патологічний процес.

+Некротичний нефроз

-Гломерулонефрит

-Пієлонефрит

-Полікистоз

-Сечокам’яна хвороба

 

На секції виявлено значне збільшення об’єму правої нирки. На розрізі в ній міститься камінь. Просвіт ниркової миски розтягнутий сечею, яка накопичується. Паренхіма нирки різко потоншана. Який з діагнозів є найбільш вірним?

+Гідронефроз.

-Пієлоектазія

-Гідроуретронефроз.

-Кіста нирки

 

На розтині померлої 38 років виявлені нирки розміром 18 х 16 х 8 см., нагадуючи виноргадні грони, на розрізі складається із багатьох порожнин від 0,5 см. до 3 см. в діаметрі, заповнених серозною рідиною або колоїдними масами, паренхіма нирки між порожнинами різко зтоншена до 0,1 см. Яким захворюванням страждала померла особа ?

+Полікистоз нирок

-Хронічний пієлонефрит

-гострий пієлонефрит

-Нефролітіаз

-Дісплазія нирок

 

На аутопсії померлої, яка тривалий час хворіла цистітом і дискінезією сечоводів, виявлено морфологічні ознаки уремії. Нирка була нерівномірно рубцево-зморщена. У просвіті мисок містилися дрібні уратні камені і пісок. Гістологічно виявлено “щитовидну нирку”, вогнища інтерстиційного запалення. Який із нижчеперерахованих діагнозів є найбільш вірогідний?

+Хронічний пієлонефрит

-Гострий пієлонефрит

-Атеросклеротично зморщена нирка

-Первинно зморщена нирка

-Амілоїдно зморщена нирка

 

На розтині прозектор знайшов зміни в нирках: збільшення в розмірах, корковий шар широкий, жовто-сірий з червоним крапом, добре відмежований від мозкової речовини, яка має темно-червоний колір. При гістологічном дослідженні - розростання нефротелія і подоцитів в капсулі клубочків з утворенням “ півмісяців”, явища склерозу і гіалінозу клубочків, фіброз строми. Про яке захворювання нирок йде мова?

+Екстракапілярний продуктивний гломерулонефрит

-Інтракапілярний продуктивний гломерулонефрит

-Екстракапілярний ексудативний гломерулонефрит

-Інтракапілярний ексудативний гломерулонефрит

-Інтерстеційний нефрит

 

Хворий тривалий час хворів на гіпертонічну хворобу і помер від крововиливу в мозок.При розтині нирки потончены в розмірах, щільної консистенції, поверхня їх дрібногранулярна, кіркова речовина дещо стоншена. Як мікроскопічні зміни характерні для нирки?

+Первинно зморщена нирка

-Вторинно зморщена нирка

-Амілоїдоз нирки

-Пієлонефритично зморщена нирка

-Інфаркт нирки

 

Похилий хворий, тривалий час хворів гіпертонічною хворобою, помер при явищах уремії. На аутопсії виявлено: гіпертрофіроване сердце и дифузний кардіосклероз; нирки маленькі, плотні, мілкозерниста поверхня, капсула знімається важко. Гістологічно в нирках відмічається колапс артериол клубочків і їх склероз. деякі клубочки замінені однорідною єозинофільною рідиною, не зафарбовуються конго-рот; канали атрофовані. Яак необхідно назвати описані вище зміни нирок ?

+Первинно-зморщені нирки

-Вторинно-зморщені нирки

-Амилоїдно-зморщені нирки

-Хронічний гломерулонефрит

-Хронічний пиелонефрит

 

Хворий на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень помер від хронічної легенево-серцевої недостатності. Протягом останніх місяців спостерігалась виражена протеїнурія. На розтині: нирки збільшені, щільні, восковидні поверхні і на розтині. Які зміни в нирках при цій формі туберкульозу могли викликати

+Амілоїдоз нирок.

-Туберкульоз нирок.

-Гломерулонефрит.

-Нефролітіаз.

-Некротичний нефроз.

 

Хворий, який страждав хронічним гнійним остеомієлітом, помер від хронічної ниркової недостатності. При розтині знайдені великі щільні нирки біло-жовтого кольору з сальним блиском на розрізі. Ваш діагноз:

+Амілоїдоз нирок

-Хронічний гломерулонефрит

-Підгострий гломерулонефрит

-Септичний нефрит

 

Хворий на протязі багатьох років страждав бронхоэктатичною хворобою, помер в наслідок уремії. На розтині виявлено збільшені, плотні нирки, сального вигляду на розрізі. Якому захворюванню відповідаюьб такі зміни ?

+Амілоідоз нирок

-Гломерулонефрит

-Некротичний нефроз

-Піелонефрит

-Артеріосклеротичний нефросклероз

 

Хворий на фіброзно-кавернозний туберкульоз помер при зростаючих явищах ниркової недостатності. На розтині – запах сечі, гіпертрофія лівого шлуночка, фібринозний перикардит, фібринозно-геморагічний ентероколіт. Нирки дещо зменшені в розмірах, дуже щільні, з множинними втягненнями. Гістологічно на препаратах, забарвлених Конто-рот - рожеві маси у клубочках та стінках судин, загибель і атрофія більшості нефронів, нефросклероз. Дайте характеристику нирки при даній

+Амілоїдно зморщені нирки

-Первинно зморщені нирки

-Вторинно зморщені нирки

-Атеросклеротично зморщені нирки

-Пієлонефритично зморщені нирки

 

На розтині виявлено, що нирки збільшені в розмірах, поверхня крупно-горбиста за рахунок наявності числених порожнин з гладкою стінкою, заповнених прозорою рідиною. Про яке захворювання йде мова?

+Полікістоз

-Некротичний нефроз

-Пієлонефрит

-Гломерулонефрит

-Інфаркт

 

При обстеженні хворої 25 р., у якої були різко виражені набряки , в сечі -висока протеїнурія. При обстеженні біоптата нирки установлено зникнення відростків подоцитів, зниження вмісту гепарансульфату в базальній мембрані капилярів клубочків. Про яке захворювання можно подумати?

+ідіопатичний нефротичний синдром

-Постінфекційний гломерулонефрит

-швидкопрогресуючий гломерулонефрит

-Хронічний гломерулонефрит

-гОстрий некротичний нефроз

 

У дитини 12 р., через 2 тижніпісля перенесеної ангіни, розвинувся нефритичний синдром (протеїнурія, гематурія, циліндрурія), що свідчить про ураження базальної мембрани клубочків нирок.який найбільш ймовірний механізм лежить в основі пошкодження базальної мембрани?

+імунокомплексний

-Гранулематозний

-Антитільний

-Реаіновий

-Цитотоксичний

 

Жінки віком 49 років, тривалий час хворіла хронічним гломерулонефритом, який привів до смерті. На розтині встановлено, що нирки мають розміри 7х3х2.5 см, масу 65,0 г, щільні, дрібнозернисті. Мікроскопічно: фібринозне запалення серозних і слизових оболонок, дистрофічні зміни паренхіматозних органів, набряк головного мозку. Яке ускладнення привело до вказаних змін серозних оболонок і

+Уремія

-Анемія

-Сепсис

-ДВЗ-снндром

-Тромбоцитопенія

 

При розтині чоловіка, померлого від опікової хвороби, знайдено набряк головного мозку, збільшення печінки, а також нирок, корковий шар яких широкий, блідо-сірий, мозковий – повнокровний. Мікроскопічно: некроз канальців головних відділів з деструкцією базальних мембран, набряк інтерстицію з лейкоцитарною інфільтацією та крововиливами. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

+Некротичний нефроз.

-Тубулоінтерстиціаальний нефрит.

-Пієлонефрит.

-Подагрична нирка.

-Мієломна нирка.

 

В біоптаті нирки: склероз, лімфо-плазмоцитарна інфільтрація стінок мисок та чашок; дистрофія та атрофія канальців. Збережені канальці розширені, розтягнені колоїдоподібними масами, епітелій сплюснутий (“щитовидна” нирка). Який діагноз найбільш вірогідній?

+Хронічний пієлонефрит

-Гострий пієлонефрит

-Гломерулонефрит

-Нефросклероз

-Тубуло-інтерстиціальний нефрит

 

У чоловіка 60 років, який тривалий час хворів на гіпертонічну хворобу і помер від хронічної ниркової недостатності, при автопсії виявлено, що обидві нирки значно зменшені у розмірах, поверхня їх дрібно-зерниста; гістологічно - більшість клубочків гіалінізована, частина склерозована, окремі гіперплазовані; в стромі поля склерозу, артеріоло- та артеріосклероз, еластофіброз великих гілок ниркових артерії. Назвіть виявлені

+Артеріолосклеротичний нефросклероз

-Атеросклеротичний нефросклероз

-Хронічний гломерулонефрит

-Хронічний пієлонефрит

-Вторинно зморщена нирка

 

У чоловіка 42 років, що хворів на важку форму черевного тифу, розвинулась гостра ниркова недостатність, від якої він помер. При автопсії нирки збільшені у розмірах, набряклі, фіброзна капсула знімається легко; на розрізі кора – блідо-сіра, піраміди темно-червоні. При гістологічному дослідженні - у більшості канальців просвіт звужений, епітеліальні клітини збільшені у розмірах без ядер; клубочки колабовані; у стромі набряк, невелика лейкоцитарна інфільтрація, дрібні геморагії. Про яку патологію нирок йде мова?

+Некронефроз

-Гострий пієлонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Піонефроз

-Гідронефроз

 

Учоловіка 45 р.що лікувався від застуди великими дозами парацетамола, зявились симптоми олігурії, азотемії. Через 5 днів наступила смерть при явищах ОПН. При гістологичномум обстеженнінирок виявлено дифузний набряк проміжної тканини мозкоового шару нирок,його інфільтрація лімфоцитами, еозинофілами, окремимии нейтрофілами, розрушення епителія канальців; клубочки мало змінені. Найбільш ймовірний тип ураження нирок?

+Тубуло-інтерстиціальний нефрит

-гОстрий гломерулонефрит

-Нефротичний синдром

-Пиєелонефрит

-Некронефроз

 

При дослідженні оперативно видаленої нирки остання набухша, повнокровна, капсула легко знимається. Порожнини мисок і чашечок розширені, заповнені мутною сечею, їх слизова оболонка тьмяна, з вогнищами крововиливів. На розрізіе тканина нирок строката, жовто-сірі ділянки оточені зоною повнокрівя і геморагій. якому захворюванню відповідає такий макроскопічний вигляд нирок?

+гострий пієлонефрит

-гострий гломерулонефрит

-Амілоідоз нирок

-Нефролітіаз

-Полікістоз нирок

 

При мікроскопічному дослідженні нирок спостерігається проліферація нефротелія капсули Боумена, подоцитів і макрофагів з утворенням в її просвіті “півмісяцевих” структур, які стискують клубочок. Капіляри клубочків зазнають некрозу, в їх просвіті спостерігаються фібринові тромби. Деякі клубочки склерозуються або гіалінізуються. Спостерігається виражена дистрофія нефроцитів, набряк та інфільтрація строми нирок. Назвіть патологію нирок.

+Швидкопрогресуючий гломерулонефрит

-Післяінфекційний гломерулонефрит

-Хронічний гломерулонефрит

-Хронічний пієлонефрит

-Амілоїдоз нирок

 

У хворого, який помер від хронічної ниркової недостатності на грунті хронічного гломерулонефрита нирки зменшені в розмірах, щільної консистенції, капсула знімається важко, оголяючи зернисту поверхню. На розрізі кірковий та мозковий шари тонкі, тканина нирок суха, недокрівна, сірого кольору. Як називається така нирка?

+Вторинно-зморщені нирки

-Первинно-зморщені нирки

-Атеросклеротично-зморщені нирки

-Амілоїдно-зморщені нирки

Пієлонефротично-зморщені нирки

 

У трьохрічної дівчинки, після перенесеної гострої респираторної вірусної інфекції з’явилися розповсюджені набряки (анасарка), масивна протеїнурія, гіпоальбумінемія, гіперліпідемія. При дослідженні біоптату нирки виявлено: відсутність малих відростків подоцитів судинних клубочків. Який найбільш

+Ліпоїдний нефроз

-Післяінфекційний гломерулонефрит

-Швидкопрогресуючий гломерулонефрит

-Фокальний сегментарний гломерулосклероз

-Мембранозний гломерулонефрит

 

На аутопсії хворого, померлого від отруєння етиленгліколем, нирки дещо збільшені у розмірах, набряклі, їх капсула знімається дуже легко, кіркова речовина широка, блідо-сіра, мозкова речовина - темно-червона. Яка патологія нирок розвинулась у хворого?

+Некротичний нефроз

-Гострий пієлонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Гострий тубуло-інтерстиціальний нефрит

-Ліпоїдний нефроз

 

У дитини 15 років через 14 днів після перенесеної ангіни з’явилися набряки на обличчі зранку, підвищення артеріального тиску, сеча у вигляді “м’ясних помиїв”. Імуногістохімічне дослідження біоптату нирки виявило відкладання імунних комплексів на базальних мембранах капілярів та у мезангії клубочків. Яке захворювання розвинулось у хворого?

+Гострий гломерулонефрит

-Гострий інтерстіційний нефрит

-Ліпоїдний нефроз

-Гострий пієлонефрит

-Некротичний нефроз

 

Хворий 30 р. поступив до лікарні зі скаргами на головний біль, запаморочення. Протягом останнього року визначаються високі показники артеріального тиску. Лікарські засоби майже не допомагали. У біоптаті нирки виявлено екстракапілярну проліферацію з утворенням “півмісяців” Для якого захворювання це характерно?

+Швидкопрогресуючий гломерулонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Вовчаковий гломерулонефрит

-Гранулематоз Вегенера

-Хронічний гломерулонефрит

 

При розтині померлого від ниркової недостатності спостерігались наступні зміни: нирки збільшені, дряблі, корковий шар широкий, набряклий, жовто-сірий, тьмяний, з червоним крапом, добре відмежований від темно-червоної мозкової речовини. Мікроскопічно: пролиферациія єпітелія капсули клубочків, подоцитів та макрофагів з формуванням „півмісяців”. Для якого захворювання характерні вищезазначені зміни?

+Підгострий гломерулонефрит.

-Гострий гломерулонефрит.

-Хронічний гломерулонефрит.

-Гострий пієлонефрит.

-Амілоїдоз нирок

 

При морфологічному дослідженні видаленої нирки виявлено наявність в проксимальному відділі сечовіду конренкремента, який обтурує його просвіт, нирка різко збільшена, перенхіма атрофована, чашки та миска значно розширені. Мікроскопиічно: дифузний склероз, атрофія клубочків та канальців, збережені канальці кістозно розширені. Яке ускладення нирковокам’яної хвороби виникло у хворого?

+Гідронефроз.

-Піонефроз.

-Пієлонефрит.

-Гломерулонефрит.

-Хронічний паранефрит

 

На розтині чоловіка 62 років шкіра сіро-земельного кольору з мілкокраплинними крововиливами, обличчя мов припудрене білуватим порошком., фібринозно-геморагічний ларингит, трахеїт, фібринозний перікардит, катаральний гастроентероколіт. Для якого синдрому характерний даний комплекс морфологічних

+хронічної ниркової недостатності

-гострої печінкової недостатності

-гострої ниркової недостатності

-хронічної серцевої недостатності

 

Чоловік 40 років протягом 10 років після перелому великої гомілкової кістки страждав на хронічний остеомієліт. Три роки назад з’явився нефротичний синдром. Смерть наступила від уремії. На секції: нирки, щільні, білі, з рубцями в кірковому шарі, на розрізі з сальним блиском. Вкажіть патологію нирок, яка розвинулася.

+Вторинний амілоїдоз

-Первинний амілоїдоз

-Ідеопатичний амілоїдоз

-Хронический гломерулонефрит

-Хронічний пієлонефрит

 

На аутопсії померлого від ниркової недостатності відмічено, що нирки збільшені, кволі, широка кора жовто-сірого кольору з червоним крапом. При мікроскопічному дослідженні виявлено: епітелій капсули клубочків проліферує з появою “напівмісяців”, капілярні петлі з осередками некрозу та фібриновими тромбами у просвітах. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

+Підгострий гломерулонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Ліпоїдний нефроз

-Хронічний гломерулонефрит

-Амілоїдоз нирок

 

На аутопсії померлого від хронічної ниркової недостатності відмічено, що нирки збільшені, щільні, воскоподібні, з великою кількістю западень на їх поверхні. Мікроскопічно: багато клубочків заміщені конго-рот-позитивною речовиною, в інших – ця речовина присутня на базальних мембранах капілярів, в мезангії, а також в стінках артерій та стромі. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

+Амілоїдоз нирок

-Гострий гломерулонефрит

-Хронічний гломерулонефрит

-Підгострий гломерулонефрит

-Ліпоїдний нефроз

 

На розтині жінки віком 56 років, що померла від ниркової недостатності, нирки нерівномірно зменшені у розмірах, великобугриті з поверхні; на розрізі ділянки рубцової тканини чергуються з незмінною паренхимою, миски розширені, стінки їх потовщені. Мікроскопічно в стінках мисок, чашок та в інтерстиції – явища склерозу та лімфо-плазмоцитарної інфільтрації. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

+Хронічний пієлонефрит

-Гострий пієлонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Тубулоінтерстиційний нефрит

-Хронічний гломерулонефрит

 

У хворого, який знаходиться у клініці з ознаками отруєння ртуттю, у нирках відмічаються наступні процеси: вогнищеві некротичні зміни канальців головних відділів, набряк, лейкоцитарна інфільтрація та геморагії інтерстицію, венозний застій. Який стан розвився у хворого?

+Гострий некротичний нефроз

-Гострий гломерулонефрит

-Хронічна ниркова недостатність

-Гострий пієлонефрит

-Хронічний пієлонефрит

 

При мікроскопічному дослідженні нирок померлої від ниркової недостатності жінки 36 років, в клубочках виявлено проліферацію нефротелію капсули, подоцитів та макрофагів з утворенням “півмісяців”, некроз капілярних петель, фібринові тромби в їх просвітах, а також склероз та гіаліноз клубочків, атрофію канальців та фіброз строми нирок. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

+Підгострий гломерулонефрит

-Гострий гломерулонефрит

-Хронічний гломерулонефрит

-Фокальний сегментарний склероз

-Мембранозна нефропатія

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 963;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.126 сек.