Травматичні ушкодження головного мозку

Під травмами головного мозку розуміють різноманітні по видах і ступеню важкості механічні ушкодження головного мозку й кісток черепа. Черепно-мозкові травми діляться на:

1. Відкриті - при відкритих цілісність кісток черепа ушкоджуються.

а) проникаючі

б) непроникаючі

2. Закриті. При закритих травмах голови цілісність кісток черепа не порушується. До травм головного мозку відносять:

1.Струс

2. Забій

3. Роздавлення

 

1. Струс – виникає внаслідок обертового та лінійного прискорення під час травми, що викликає обертання великих півкуль відносно фіксованого стовбура мозку. В результаті механічної деформації виникає ушкодження аксонів, які зв’язують кіркові відділи з підкірковими та структурами стовбуру мозку та порушується гемодинаміка стовбуру мозку. Ушкодження аксонів призводить до порушення аксонального транспорту, набряку та лізису аксонів, із наступною їх дегенерацією. Вивільнення збуджуючих нейромедіаторів з терміналей аксонів може викликати ушкодження нейронів з якими ці аксони пов’язані.

Морфологічно: Спостерігається наявність травматичного набряку речовини мозку, повнокрів’я судин головного мозку.

Клінічно: втрата свідомості, нудота, блювота, постравматична амнезія (ретроградна), загальна слабкість.

2. Забій – є наслідком важкої передньо-задньої дислокації півкуль головного мозку. В патогенезі виникнення контузії головного мозку відіграє травматизація великих півкуль кістками черепа. Вогнища ушкодження мозку виникають спочатку у місці нанесення удару, а потім з протилежної сторони у місці контрудару.

Морфологічно: у вогнищах удару – крововиливи, некроз, зона травматичного набряку навколо. Через деякий час некротичні маси розплавлюються, на цього місці утворюється жировий детрит, а також зростає кількість астроглії та олігодендроглії навколо. Частина цих клітин потрапляє до зони некрозу та фагоцитує детрит – в наслідок чого клітини глії збільшуються у 2-3 рази, ядра клітин просвітлені, цитоплазма – дрібнозерниста. Такі астроцити називаються зернистими кулями.

Наслідки – на місці вогнища некрозу: а)кіста мозку; б) гліальний рубець.

Інколи може бути рубець із сполучної тканини – вона проростає в зону ураження з м’яких мозкових оболонок. З часом такий рубець стає грубим, подразнює тканину мозку, що знаходиться поряд, що може призвести до появи нападів джексонівської епілепсії.

Клінічна картина: тривала втрата свідомості та амнезія, стійкий когнітивний дефект, вогнищева неврологічна симптоматика.

3. Роздавлення – є наслідком важкої ЧМТ, що супроводжується переломами кісток черепу та стисненням речовини мозку.

Морфологічно: в мозковій тканині тріщини, розриви, крововиливи, множинні некрози, може спостерігатись повне відокремлення кори від білої речовини.

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 669;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.