Антиблокувальна система гальм.

При екстреному гальмуванні (особливо на мокрому дорожньому покритті) значне зусилля на педаль гальма може призвести до блокування коліс. Зчеплення шин з дорожнім покриттям в цьому випадку різко слабшає і керованість падає з виникненням заносу. Це пов'язано з тим, що при блокуванні колеса весь запас зчеплення колеса з дорогою використовується в поздовжньому напрямку і воно перестає сприймати бічні сили, які утримують автомобіль на заданій траєкторії (дивись рис.). Гальмування колеса без блокування дозволяє реалізовувати як поздовжні сили Fu в контакті колеса з дорогою (гальмування), так і поперечні Fs (керованість, стійкість). Крім того, як було зазначено вище, котиться колесо має більший запас по зчепленню, ніж заблокований.Перші патенти на протиблокувальні гальмівні системи (АБС) з'явилися наприкінці 20-х рр .. Однак лише в 1969 р. почалася серійна установка антиблокувальної системи (АБС) гальм на легковому автомобілі, а згодом і на вантажному.АБС сприяє:— підвищення активної безпеки автомобіля, тобто підвищення гальмівної ефективності (особливо на слизьких поверхнях), поліпшення стійкості і керованості;— збільшення середньої швидкості руху;— продовження терміну служби шин.За існуючим міжнародним нормам сьогодні в обов'язковому порядку повинні бути обладнані антиблокувальною системою наступні транспортні засоби:— вантажні автомобілі вагою більше 3,5 т;— автобуси вагою понад 5 т;— причепи та напівпричепи вагою понад 5 т.Інші автотранспортні засоби, в тому числі легкові автомобілі, які обладнуються АБС за бажанням покупця або за ініціативою фірм-виробників автомобілів. Для більшості сучасних легкових автомобілів АБС вже стала штатним обладнанням.Існуючі конструкції АБС мають різний рівень технічної досконалості, тому їх розділили на три категорії (1, 2, 3) для автомобілів, на дві (А, Б) — для причепів і пред'являють до них різні вимоги, допускають до установки на конкретні типи автомобілів. Так, наприклад, міжміські і туристичні автобуси можуть оснащуватися тільки найдосконалішими АБС категорії 1. На інших типах ТЗ можуть застосовуватися відносно дешеві і прості АБС, встановлюються, наприклад, тільки на задній осі.АБС повинна забезпечувати:— мінімальний гальмівний шлях (не менше 75 % від максимально можливої);— стійкість при гальмуванні;— збереження керованості при гальмуванні;— пристосовність до мінливих зовнішніх умов, наприклад зчеплення на сухій, мокрій і слизькій дорозі (адаптивність);— плавне гальмування, без ривків;— можливість гальмування при виході з ладу АБС;— мінімальний витрата робочого тіла;— мінімальне споживання електроенергії;— завадостійкість по відношенню до зовнішніх магнітних полів;— сигналізацію при виході з ладу АБС, діагностику несправності;— загальні вимоги (надійність, низька вартість тощо).

Схема електронної АБС:1 — датчик;2 — замір швидкості;3 — модулятор;4 — блок управління;5 — гальмівний циліндр;6 — вимір тискуДо складу електронної антиблокувальної системи входять:— датчики кутової швидкості колеса, уповільнення і т. д.);— електронний блок управління, який одержує інформацію від датчиків, обробляє її і подає сигнали на виконавчі механізми і сигнальну лампу;— виконавчі механізми (модулятори тиску робочого тіла).Для підтримки необхідного проковзування (пробуксовки коліс необхідно знати значення лінійної швидкості автомобіля в кожен момент часу, кутову швидкість гальмуючого колеса, розраховувати ковзання і управляти модуляторами, встановленими в гальмівному приводі. За допомогою модуляторів змінюють гальмівний тиск, що надходить до гальмових камер або робочим циліндрів і тим самим регулюють гальмівні сили на колесах.Кутову швидкість колеса визначають датчиками, встановленими в маточині колеса, або, рідше, в головній передачі. Датчик складається з ротора у вигляді зубчастого диска (або перфорованого кільця), закріпленого на колесі, і котушки індуктивності, встановленої нерухомо з деяким зазором щодо зубців диска.Лінійну швидкість автомобіля найчастіше визначають непрямим шляхом — перерахуванням значень, отриманих від датчиків кутової швидкості коліс. Іноді, наприклад, на повнопривідних автомобілях лінійну швидкість розраховують за значенням уповільнення в поздовжньому напрямку, що визначається з допомогою датчика уповільнення. При досягненні величини заданого відносного ковзання (порогове значення) блок управління подає відповідну команду виконавчого механізму.Існують різні принципи регулювання: за величиною уповільнення гальмуючого колеса; по заданій величині кутової швидкості гальмуючого колеса; по заданій величині відносного ковзання; по тиску робочого тіла і т. д.У переважній більшості випадків для виконання всіх вимог за адаптивності застосовується регулювання гальмівного колеса за його уповільнення і ковзання.Виконавчі механізми (модулятори) АБС можуть мати різне пристрій: клапанне, золотникове, діафрагмове, змішане. Модулятори по командам блоку управління змінюють тиск робочого тіла в гальмівних камерах або циліндрах.Розрізняють модулятори, які працюють за двофазовому (збільшення-скидання тиску) і трифазовому (скидання-витримка-збільшення тиску) робочих циклів. Сучасні модулятори часто мають ускладнений робочий цикл. Наприклад, фаза збільшення або зменшення тиску складається з декількох етапів, що відрізняються темпом зміни тиску. Від частоти, з якою модулятор може здійснювати робочий цикл, залежить якість роботи АБС. Трифазовий модулятор забезпечує дещо менший витрата робочого тіла.







Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 1301;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.