Профільні з’єднання
У профільному з’єднанні охоплююча та охоплювана поверхні деталей мають некруглий профіль перерізу (рисунок 2.5), внаслідок чого забезпечується передача великих крутних моментів без використання додаткових деталей (наприклад, з’єднання корабельного гребного гвинта з кінцевим валом).
У порівнянні зі шпонковими та шліцьовими з’єднаннями профільне відрізняється меншою концентрацією напружень і кращим центруванням. Недолікз’єднання полягає в складності виготовлення профільних сполучених поверхонь.
Профільне з’єднання зі складним контуром розраховується за напруженнями зминання на робочих поверхнях. Для з’єднання на квадраті (рисунок 2.5) рекомендовано приймати b=0,75d. Максимальний крутний момент визначається за формулою
(2.8)
Рекомендується приймати довжину з’єднання l= d...2d, а також для термообробленої сталі [sЗМ] = 140 МПа.
Штифтові з’єднання
Штифтове з’єднання (рисунок 2.6), яке досить поширене в машинобудуванні, здійснюється за допомогою додаткової деталі –штифта.
З’єднання використовується для передачі осьового навантаження а бо крутного моменту, а також для забезпечення точного взаємного розташування деталей, що з’єднуються.
Перевагамиштифтових з’єднань є простота конструкції, зручність монтажу. До недоліків слід віднести послаблення основних деталей отворами під штифти, нетехнологічність конструкції та обмеження навантажень, що передаються.
Штифти розраховуються на зрізання та зминання. При передачі крутного моменту Т
(2.9)
(2.10)
Для виготовлення штифтів використовуються сталі 30, 35, 45, 50. Відповідно до цього приймаються [sЗМ] = 140 МПа і [tЗР] = 80 МПа.
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 1191;