Змішані форми оплати праці на підприємстві
За сучасних умов на багатьох підприємствах знайшла своє застосування безтарифна система оплати праці.
Фактична заробітна платня кожного працівника підприємства є частиною усього фонду оплати праці колективу й окремого підрозділу та залежить від кваліфікаційного рівня працівника (К), коефіцієнта трудової участі (КТУ) і фактично відпрацьованого часу (Тф). Кваліфікаційний рівень встановлюється всім членам трудового колективу залежно від виконуваних функцій, рівня кваліфікації. КТУ також встановлюється всім працівникам та затверджується Радою трудового колективу.
Розрахунок заробітної платні під час використання безтарифної системи проводиться в такій послідовності:
1. Визначається кількість балів (Бi), зароблених кожною групою працівників (або групою працівників одного рівня):
. (2.113)
2. Визначається загальна сума балів (Бсум), зароблена всіма працівниками підприємства або підрозділу:
. (2.114)
де m - кількість груп однакових кваліфікаційних рівнів або чисельність працівників.
3. Визначається частка d фонду оплати праці (ФОТ), що приходиться на 1 бал:
. (2.115)
4. Розраховується заробітна платня i-го працівника (Зi):
. (2.116)
Контрактна система оплати праці ґрунтується на укладанні договору між роботодавцем і виконавцем, у якому обговорюються режим та умови праці, права та обов'язки сторін, рівень оплати праці тощо. Договір може оплачувати час перебування виконавця на підприємстві (погодинна оплата праці) або конкретне виконане завдання (відрядна оплата).
Система участі в прибутках передбачає розподіл визначеної частини прибутку підприємства між його працівниками. Такий розподіл може проводитися в формі грошових виплат розповсюдження акцій між працівниками підприємства. Впровадження такої системи викликане тим, що існуючі системи оплати праці не викликають у працівників реальної зацікавленості в значних загальних результатах роботи. А справедливий і зрозумілий для всіх розподіл прибутку між власником підприємства, адміністрацією, спеціалістами та працівниками створює умови для хорошого психологічного клімату в колективі та процвітання підприємства.
Виплати з прибутку залежать від рівня витрат на виробництво, цін, фінансового стану підприємства. Їх розмір визначається окремим договором між відповідними сторонами.
Системи участі в прибутках диференціюються на систему оцінки заслуг, систему преміальних виплат, систему колективного стимулювання, систему участі в прибутках залежно від продуктивності праці та ін.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 833;