Фотоелектронні помножувачі

Часто, із-за спектральних характеристик фотокатодів та із-за малих значень велечин світлових потоків, необхідно суттєво посилити фотострум. Для цього можна використовувати надчутливі електронні схеми посилення, які можуть спотворити сигнал, або використовувати фотоелектронні помножувачі.

При реєстрації слабких світлових сигналів фотострум малий (наприклад, при Ф = 10 - 10 лмі s = 100 мкA/лм Ia = 10-14 A) і для його посилення доводиться використовувати багато каскадні підсилювачі. Цього можна уникнути, якщо у фотоелемент увести каскади вторинного-електронного множення потоку фотоелектронів. Такі прилади називаються фотоелектронними помножувачами (ФЕП). При п каскадах множення фотострум підсилюється в ап раз, і чутливість ФЕП по анодному струму, називана анодною чутливістю:

,

яка може приймати дуже великі значення. Так, наприклад, при k = 30 мкА/лм, n=13 і s=3, S = 50 А/лм. Слід зазначити, що можливість реалізації такої високої чутливості обмежується областю слабких світлових сигналів. При надмірному збільшенні анодного струму робота емітерів (особливо останніх каскадів) порушується. Припустимий струм ФЕП не перевершує декількох одиниць мікроамперів.

У загальному випадку конструкція ФЕП повинна забезпечувати необхідне посилення, оптимальні умови влучення випромінювання на фотокатод, високу ефективність збору фотоелектронів на перший динод і вторинних електронів на кожний наступний динод, малі зміни часів прольоту електронів, що визначають швидкодію та лінійність світлових характеристик. Динодні системи ФЕП можна класифікувати по способу керування рухом електронів з динода на динод. Керування здійснюється за допомогою:

1) електростатичних полів;

2) електростатичних і магнітних полів;

3) високочастотних електричних і магнітних полів.

Конструкції динодних систем досить різноманітні, однак з урахуванням основних особливостей їх можна розділити на наступні групи:

а) системи на дискретних динодах;

б) системи на розподілених динодах;

в) системи з напівпровідниковими елементами, що множать.

Основні вимоги, пропоновані до емітерів вторинних електронів (динодів), що використовуються у ФЕП:

1) коефіцієнт вторинної емісії динода повинен бути значним при порівняно малих енергіях первинних електронів (60-100 еВ);

2) коефіцієнт вторинної емісії повинен бути стабільним у робочому режимі;

3) динод не повинен мати фотоелектронну і термоелектронну емісії, що створюють додатковий шум;

4) виготовлення динодів повинне бути простим і не виявляти шкідливого впливу на параметри фотокатода;

5) емітери повинні мати достатню провідність.

Найпростішим по будові є однокаскадний помножувач -- фотоелемент із вторинною емісією, схема якого показана на рис.1.6. На фотокатод ФКпадає світловий потік, що приводить до виникнення фотоелектронів. Фотоелектронирухаються до сітчастого аноду А, і більша їх частина, пролітаючи крізь анод, бомбардує динод Д вибиваючи з нього вторинні електрони. Останні рухаються на анод і разом з первинними електронами, що потрапили на анод, утворюють у ланцюзі робочий струм, значно більший струму з фотокатода.

 
 

Рисунок 1.6 Схема найпростішого однокаскадного ФЕП

Принцип роботи багатокатодного ФЕП можна розглянути за допомогою його загальної схеми (рис.1.7). Фотокатод ФК опромінюється світлом скрізь «вікно» приладу. Фотоелектрони спрямовуються електричним полем на вторинний емітер –динод Д1і вибивають із нього вторинні електрони. Якщо коефіцієнт вторинної емісії емітера s > 1, то відбувається множення електронного потоку. З першого емітера вторинні електрони попадають на другий Д2і знову множаться і т.д. Останній електрод-анод Ає колектором, що збирають вторинні електрони.

 
 

Рисунок 1.7 Загальна схема багатокаскадного ФЕП

Як коефіцієнт вторинної емісії, так і анодна чутливість сильно залежать від прикладеного до помножувача напруги (живлення всіх електродів ФЕП здійснюється від загального джерела напруги, навантаженого на потенціометр; прикладена напруга рівномірно розподіляється між динодами приладу). Так, якщо ФЕП-19 живеться від джерела з напругою 950 В, те анодна чутливість не перевершує 1А/лм, а при 1940 Ввона досягає 1000 А/лм. Звідси випливає, що для забезпечення стійкої роботи ФЕП слід живитися від стабілізованих випрямлячів.

Оскільки при переході з одного емітера на інший неминуче розсіювання електронів, те реальні значення анодної чутливості виходять менше розрахункових. Зменшення розсіювання досягається створенням між емітерами фокусуючих електричних або магнітних полів.








Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 1026;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.