Сутність інноваційно)' моделі розвитку національної економіки
Інтеграція України в Європейський економічний простір обумовлює необхідність підвищення її конкурентноздатності через реалізацію інноваційної моделі розвитку.
Реалізація інноваційної моделі національної економіки дасть можливість збільшити обсяг наукомісткої продукції з високою додатковою вартістю.
Сьогодні частка такої вітчизняної продукції станс вить біля 0,1 % на світовому ринку високотехнічної продукції, що оцінюється в 2,5-3,0 трлн. дол. США. ІнноЕіаційна активність українських підприємств залишається низькою. Так, у 2004 р. частка промислових підприємств, що займаються інноваційною діяльністю становила 12,8 % від загальної кількості таких підприємств [13].
Тема7.1. Модель інноваційного розвитку національної економіки
Чому виникає необхідність у впровадженні інноваційної моделі розвитку національної економіки?
1. Ключовим фактором економічного зростання є розвиток тих галузей, що визначають науково-технічний прогрес (НТП). Це є конкурентною перевагою національної економіки.
2. Економічний розвиток в національній економіці характеризується певною нерівномірністю. Динаміка світового ринку характеризується формування макрогенерації, що утворюють той чи інший технологічний уклад як джерело економічного зростання. Сьогодні - це п'ятий технологічний уклад в межах сучасного індустріального розвитку України, а також шостий, що є перехідним до постіндустріального технологічного способу виробництва.
3. Сучасне технологічне зростання має глобальний характер і залежить від конкурентноздатності національної економіки і її порівняльних переваг. Якщо національна економіка відтворюється на базі досягнень НТП, то вона має кращі можливості реалізувати свої інноваційні переваги через отримання квазі-ренти від генерації нових ідей, технологій тощо.
4. Кожному технологічному укладу відповідає конкретна система
інститутів, і організаційно-управлінських структур, що забез
печує розширене відтворення виробничо-технологічних систем.
Інноваційна модель розвитку національної економіки реалі
зується на основі Постанови Кабінету7 Міністрів України №639 від
2003 року "Про реалізацію інноваційної моделі та стратегію
сталого розвитку в Україні" [1; 2; 239д].
Основними пріоритетними напрямами для реалізації інноваційної моделі в національній економіці є: -машинобудівний комплекс (літакобудування, морський
транспорт, пасажирський транспорт); - металургійний паливно-енергетичний комплекс (розвиток
альтернативних видів енергетики); - аграрно-промисловий комплекс (АПК); - медична та мікробіологічна промисловість; -нові наукові технологіїтастворення науково-освітніх кластерів; - легка та харчова промисловість.
Розділ 7. Перспективні моделі розвитку національної економіки
Дата добавления: 2015-10-21; просмотров: 638;