ДІЯ ПЕРЕЛИТОЇ КРОВІ
Лекція № 6
«Тактика медичної сестри при гемотрансфузіях»
з дисципліни : « Медсестринство в хірургії»
Викладач : Гайдамака В.К.
м. Берислав
План
1. Основні положення сучасної трансфузіології.
2. Участь медичної сестри в інфузійно – трансфузійній терапії.
3. Поняття про систему АВ0.
4. Поняття про резус – фактор.
5. Роль медичної сестри в організації заходів перед переливанням крові.
6. Визначення груп крові за допомогою стандартних сироваток.
7. Визначення груп крові за допомогою цоліклонів анти – А, анти – В.
8. Визначення резус – фактор – належності експрес методом.
9. Визначення придатності донорської крові до переливання.
10. Проби на сумісність крові.
11. Обсяг дій медичної сестри під час трансфузії.
12. документальне оформлення трансфузій.
Мета:
- вивчити систему груп крові АВО і систему резус; показання, протипоказання до переливання крові та її компонентів;
- оволодіти методикою визначення груп крові за допомогою стандартних сироваток і цоліклонів анти-А і анти-В, а також проведення проб на сумісність крові донора і реципієнта.
Про цілющі властивості крові люди дізналися дуже давно. Наука про гемотрансфузію бере початок з давніх часів. Гіппократ пропонував пити кров психічно хворим і епілептикам. У творах Плінія, Цельса, Гомера є відомості про те, що слабким людям і людям похилого віку давали пити кров вмираючих гладіаторів. Початок другого періоду відносять до 1628 р., коли Гарвеем був обнародуваний закон кровообігу, в якому вчений довів існування великого кола кровообігу. Далі особливо успішно дослідження з переливання крові розвиваються у Франції, де 15 червня 1667 р. вперше людині перелито кров тварини. Великий внесок у розвиток методики переливання крові зробили російські вчені. У 1900 році бактеріолог Ландштейнер відкрив групи крові, а у 1907 р. Янський відкрив IV групу крові. Початком п’ятого періоду історії розвитку вважається 20 червня 1919 р., коли в Петрограді С.Н. Шамовим було проведено перше в світі сумісне з точки зору групи переливання крові.
Отже, инфузійно-трансфузійна терапія займає велике місце в сучасній медицині.
Інфузією називають уведення в організм рідин парентеральним шляхом, трансфузією — уведення парентеральним шляхом крові та її препаратів. Шляхами уведення в організм інфузійних і трансфузійних рідин є: підшкірне, внутрішньовенне, внутрішньоартеріальне, внутрішньокісткове — у губчасту речовину кістки.
Основним джерелом крові, її препаратів і компонентів є донорство — добровільне здавання певної частини крові та її компонентів. Людей, що дають свою кров або орган для уведення або пересадки хворим, називають донорами. Хворих, що одержують донорські органи і тканини, називають реципієнтами.
Існують різні групи донорів:
1. Активні донори: здають кров декілька разів на рік за власною ініціативою. Зараховують в активні донори після медичного обстеження. Кров здають безплатно або отримують за це грошову компенсацію.
2. Донори резерву — люди з рідкісними групами крові (IV Rh- ), які здають кров у разі потреби.
3. Донори-родичі — здають кров разово для лікування близьких, що опинились у біді.
Перед здаванням крові потенційного донора оглядає терапевт, потім донор здає аналіз крові на RW, СНІД, кров і сечу — на загальний аналіз, робить ФГДС. Кров можна здавати по 400 мл, 1 раз на 1,5—2 міс, але не більше 5 разів. Основний вид донорства — доброчинне донорство.
ДІЯ ПЕРЕЛИТОЇ КРОВІ
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 1784;