Спорт як соціальне явище
Спорт – це закономірний результат багаторічної пізнавальної діяльності людини. Спорт слід розглядати як багатофункціональне явище культури, як сукупність матеріальних і духовних цінностей суспільства, як вид і результат діяльності. Спорт як вид діяльності привертає увагу величезної кількості людей, робить його одним з найбільш популярних видовищ.
Розуміння спорту було б неповним, якби спорт розглядався тільки спеціалізовано - як вид і результат діяльності. Поняття «спорт» слід розглядати як багатофункціональне явище культури.
Спорт як частина культури суспільства – це сукупність досягнень суспільства у справі використання сучасних засобів і методів спортивного тренування, спортивної науки, сучасних спортивних споруд, спортінвентарю й обладнання.
Спорт – це явище, яке постійно розвивається. Ті його види, котрі в недалекому минулому були обмежені національними кордонами, стають олімпійськими. В сучасному розумінні спорт – це соціальне явище, явище культури людства, яке має свої матеріальні і духовні цінності. Для людства велике значення має гуманістична цінність спорту – процес удосконалення вольових якостей людини, її постійна робота
Спорт – специфічна галузь діяльності людини, особливістю якої є наявність змагальної діяльності і спеціальної підготовки до неї, а метою занять спортом – максимальний результат.
Спортсмен Тренувальний процес Змагання
Тренер Навчання техніці
Розвиток фізичних якостей
Виховання моральних якостей
Науково-методичне Медико-біологічне Матеріально-технічне
забезпечення забезпечення забезпечення
Спорт як частина культури суспільства - це сукупність досягнень суспільства у справі використання сучасних засобів і методів спортивного тренування, спортивної науки, сучасних спортивних споруд, спортінвентарю й обладнання.
Характерні ознаки спорту:
1. Спрямованість на максимальний результат;
2. Наявність видів спорту не пов’язаних з руховою активністю;
3. Наявність видів спорту, які складно застосовувати в якості засобів фізичного виховання;
4. Широке застосування поза тренувальних і поза змагальних факторів (складний і дорогий інвентар, спеціальне харчування і складні організаційні форми підготовки до змагань).
5. Специфічна престижна функція спорту і використання його у політичних цілях та ін.
Спорт, як вид діяльності – це змагальна діяльність і спеціальна підготовка до неї.
Змагальна діяльність – це демонстрація у змаганнях можливостей спортсмена у відповідності з правилами і способами ведення боротьби у певному виді спорту; це прийоми та дії, які застосовує спортсмен у грі, поєдинку, сутичці, на дистанції для досягнення результату.
Особливості ЗД:
1. Сувора регламентація правилами змагань;
2. Неантагоністичний характер.
Змагальній діяльності притаманні цільово-результативні відносини: ціль – засіб – результат.
Ціль – модель того, чого прагне спортсмен в результаті ЗД, засіб – прийоми і дії спортсменів, спрямовані на досягнення поставленої цілі, результат – спортивний результат, досягнутий в конкретному виді змагальної діяльності.
Спеціальна підготовка – процес, спрямований на досягнення рівня майстерності необхідного для досягнення результату в обраному виді спорту.
В процесі спортивної підготовки вирішуються завдання:
1. Вивчення техніки прийомів та дій;
2. Розвиток фізичних якостей;
3. Оволодіння тактикою в обраному виді спорту;
4. Розвиток психічних якостей;
5. Оволодіння теоретичними знаннями.
Спорт, як результат діяльності:
- результат продемонстрований у змаганнях;
- рівень розвитку людини;
- рівень розвитку систем підготовки;
- розширення уявлення про здібності людини.
Дата добавления: 2015-11-20; просмотров: 3114;