НЕПРИТОМНІСТЬ, КОЛАПС
Під непритомністю розуміють короткочасну втрату свідомості. Вся безліч причин і провокуючих факторів розвитку непритомностей і колапсів можна об'єднати в наступні групи:
Перша, що представляє найбільшу небезпеку, є сховане кровотеча: позаматкова вагітність або крововилив у яєчник, прорив виразки дванадцятипалої кишки або закрита травма живота з ушкодженням внутрішніх органів.
Другу групу становлять гострі отруєння різними токсичними речовинами або інтоксикація при таких захворюваннях як грип або пневмонія.
Третю - цілий ряд провокуючих факторів, таких, як робота в задушливому приміщенні (гіпоксичний колапс) або висока температура навколишнього середовища (тепловий удар).
До четвертої групи ставляться такі "чисто фізичні" фактори, як швидка зміна положення тіла (при різкому уставанні) або тривале стояння - ортостатичний колапс.
П'яту групу причин непритомності становлять емоційні потрясіння й "хвилюючі ситуації".
Шосту - грубі порушення серцевого ритму, що супроводжуються короткочасною зупинкою серця.
Ознаки непритомності: раптова короткочасна втрата свідомості (не більше ніж на 3-4 хвилини), збліднення шкірних покривів і різке зниження артеріального тиску.
Розвиток непритомності й колапсу при схованій крововтраті. КРОВОВТРАТА > (ОЦК v) > ( УОС v) > ( АТ v)
Особливість непритомності й колапсу при втраті рідини.Втратарідини > (ОЦК v) > (УОС v) > (АТ v)
Особливості розвитку колапсу й непритомності при емоційних стресах й інтоксикації. Емоції >Токсини > (Псv)>депонування>(Оцкv) >(Уосv) > (АТv)
Схема надання невідкладної допомоги при раптовій втраті свідомості (при збереженні пульсації на сонній артерії):
1. Переконатися в наявності пульсації на сонній артерії.
2. Підняти ноги, розстебнути воріт сорочки, послабити краватку й поясний ремінь.
3. Піднести до носа вату з нашатирним спиртом або надавити на болючу точку під носом і помасажувати її.
4. Якщо протягом 3-4 хвилин свідомість не з'явилася, необхідно повернути пацієнта на живіт, подбати про прохідність його дихальних шляхів і покласти холод на голову.
5. При непритомності в задушливому приміщенні - винесіть хворого на свіже повітря або розкрийте вікна.
6. При тепловому або сонячному ударі - перенесіть у прохолодне місце або тінь, покладіть на голову й груди змочений холодною водою рушник.
7. У всіх випадках зневоднювання: понос, багаторазова блювота, заливний піт - рясне солоне або солодке питво.
8. Після голодної непритомності - напоїть солодким чаєм.
9. З появою болю в животі, в області поперека або при повторних непритомностях - покладіть холод на живіт (можлива внутрішня кровотеча).
10. Навіть якщо втрата свідомості тривала не більше 1-2 хвилин, а через 5-10 хвилин після надання першої допомоги шкірні покриви порожевіли, артеріальний тиск повернувся до норми й сама людина ніяких скарг не пред'являє - однаково варто звернутися до лікаря або краще викликати його до хворого.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 623;