ПИТНА ВОДА Й ЗДОРОВ'Я
Класифікація забруднювачів, що скидають у водойми:
1. Органічні забруднювачі, для розщеплення яких потрібен кисень (побутові й промислові відходи);
2. Збудники інфекційних захворювань, що втримуються в побутових відходах тваринного походження;
3. Штучні добрива;
4. Синтетичні органічні речовини (мийні засоби, пестициди, промислові хімікати);
5. Неорганічні хімічні й мінеральні речовини (солі металів, кислоти, тверді частки), що попадають у воду із шахт і заводів, нафтоочищувальних підприємств і сільськогосподарських угідь;
6. Радіоактивні речовини, які попадають у воду при видобутку радіоактивних руд, з атомних реакторів, стічних вод промислових підприємств, НДІ й лікарняних установ, у яких вони використаються. Варто виділити 2 види забруднення питної води: хімічне й біологічне.
Основні правила попередження поширення інфекцій водним шляхом:
купання у відведені для цих цілей місцях; купання в ділянках рік нижче надходження стічних вод і розташування тваринницьких ферм категорично забороняється;
· з відкритих водойм для питва можна використати воду тільки після кип'ятіння;
· благоустрій шахтних колодязів (наявність глиняного замка, даху, навісу, суспільного цебра);
· правильна експлуатація водоочистних споруджень;
· лабораторний контроль за джерелами питної води.
На водопровідних станціях у нашій країні використається наступна технічна схема водоочищення: водозабір, хлорування, флокуляція (осадження зважених домішок на осаді гідроокису алюмінію), фільтрація.
Основні причини неефективності технології очищення води методом хлорування:
· утворення хлорорганічних з'єднань;
· утворення комплексів хлорорганичних з'єднань із іонами важких металів;
· корозія водопровідних труб й арматури;
· утворення складних комплексів хлорпохідних, важких металів із продуктами корозії водопровідних труб;
· збереження при хлоруванні (і тривалому кип'ятінні!) і утворення нових класів стійких мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності з мутагенними й імунодепресивними властивостями;
· забруднення хлорованою водою природних джерел води.
Таким чином, при хлоруванні водопровідної води утворяться ще більш небезпечні для людини речовини, чим хлор і вихідні органічні забруднення, тому що вони не затримуються на фільтрах і попадають у питну воду. З них ідентифіковано більше 600 токсичних з'єднань із канцерогенними й мутагенними властивостями.
Рекомендації для здоров'я. Не вживайте хлоровану воду. Використайте тільки воду, очищену за допомогою високоефективних очисників або методом виморожуванові.
Про кип'ячену воду. Учені перевіряли активність "холодного окропу" на собі й своїх близьких. З його й відзначали, що поліпшується загальне самопочуття, підвищується працездатність. Він діяв заспокійливо й на нервову систему. Корисна для питва вода, настояна на кислих ягодах (брусниці, журавлині, калині) або підкислена лимонним соком кип'ячена вода.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 593;