Рентгенографія
Рентгенографія - метод рентгенологічного дослідження, при якому в ролі пристрою для реєстрації використовується рентгенівська плівка. Зображення предмета дістають на фотоплівці. Рентгенівську зйомку будь-якого органа проводять не менш ніж в двох взаємно перпендикулярних проекціях. Технічні умови зйомки автоматично задаються спеціальними приладами, що входять до комплекту рентгенівської установки. На рентгенограмах виявляється більше деталей зображення, ніж при рентгеноскопії.
Рентгенографічний метод характеризується значно більшою інформативністю, ніж рентгеноскопічний. Для аналізу рентгенограми можна залучити інших, більш досвідчених спеціалістів, і це є документ, який можна порівняти з наступними аналогічними знімками.
При рентгенографії сумарна експозиція в багато разів менша, ніж при рентгеноскопії (при рентгеноскопії, як видно з рис. 8.15, відстань між фокусами рентгенівської трубки і поверхнею тіла мінімальна - до а час включення високої напруги на рентгенівській трубці є великим). За експозицією одне рентгенівське обстеження еквівалентне 5-9 рентгенограмам. Пропорційно експозиції змінюється величина тканинних доз. Для підвищення роздільної здатності і зменшення променевих навантажень використовують підсилювачі рентгенівського зображення (ПРЗ). Застосування ПРЗ створює менші дозові навантаження, ніж при використанні звичайного екрана для рентгеноскопії. Проте і в цьому випадку при більшій тривалості обстеження можливі достатньо великі дозові навантаження. У табл. 8.4 наведені тканинні дози, отримані під час рентгеноскопічного і рентгенографічного обстежень.
Таблиця 8.4. Тканинні дози, отримані під час рентгенологічних обстежень
Індексами зверху позначені:
1 - тканинні дози в в дужках - в мілірадах. Із табл. 8.4 видно, що при прицільній рентгенографії (три прицільні знімки) дози майже в 10 разів нижчі, ніж при рентгеноскопії;
2- тканинні дози без ГІРЗ;
3 - тканинні дози в режимі обстеження.
Умовні позначення тканинних доз різних органів:
- активний кістковий мозок; - легені; - шлунок;
- печінка; - нирки; - селезінка; - молочні залози; - щитовидна залоза; - чоловічі гонади; -жіночі гонади.
Тканинні дози визначаютьсяза такою формулою:
де - питоме значення тканинної дози - сила струму в рентгенівській трубці; - середній час дослідження.
З метою зниження доз опромінення рекомендується повна заміна рентгеноскопії на рентгенографію. Рентгеноскопічне дослідження, що проводиться за допомогою звичайного екрана без підсилювача рентгенівського зображення, повинно застосовуватись тільки у виключних випадках.
Дата добавления: 2015-06-22; просмотров: 668;