Методична розробка уроку

Тема: “Різноманітність водоростей. Їх значення в природі та житті людини”

Мета:

навчальна: познайомити учнів з різноманіттям водоростей, зокрема, біологічними особливостями відділів Діатомові, Бурі та Червоні водорості, розкрити їх значення в природі та в житті людини;

розвивальна: продовжити формування загальнонавчальних умінь (працювати з різноманітними джерелами інформації — довідниками, науковопопулярною літературою...), виявляти характерні знаки відділів водоростей і складати опорні схеми, узагальнюючі таблиці;

виховна: виховувати дбайливе ставлення до живої природи, продовжувати естетичне та екологічне виховання під час висвітлення питань пристосованості водоростей до середовища життя, обговорення їх значення для очищення водойм, створення штучних екосистем.

Базові терміни й поняття: «цвітіння води», ризоїди, слань, талом, зигота, бентос, фітопланктон, гамета, зооспори, хлорофіл, слань, циста, спорофіт, гаметофіт, спора.

Обладнання і матеріали: кросворди , "Допоможіть сонечку", таблиця "Діатомові, бурі та червоні водорості".

Форми й методи: індивідуальні завдання, розповідь, робота з підручником, схемами, таблицями, розгадування кросворду.

Тип уроку:урок-гра, узагальнення і систематизація знань з теми.

План уроку (структура уроку):

I. Організаційний момент (2 хв).

II.Актуалізація опорних знань учнів (5хв).

III.Мотивація навчальної діяльності учнів (3 хв).

IV.Пояснення нового матеріалу (20 хв).

V.Закріплення, систематизація й узагальнення знань учнів (10 хв).

VI.Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи на уроці (3 хв).

VII.Домашнє завдання (2 хв).

І. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

I. Актуалізація опорних знань учнів

Учні називають усі асоціації, які в них викликає слово «водорості», учитель записує їх на дошці до схеми.

 

Водорості  


ІІI. Мотивація навчальної діяльності.

Тож сьогодні продовжимо вивчати водорості.

Якщо ми подивимось на глобус – модель нашої планети, то побачимо 2/3 земної кулі належить Світовому океану, у водах якого знаходиться велика кількість водоростей. Їх чисельність та різноманітність і визначає їх велику роль.

Проблема: чи мають водорості важливе значення для природи та в житті людини?

Вчитель повідомляє тему уроку. Разом з учнями учетиль формулює мету та завдання уроку.

 

ІV. Пояснення нового матеріалу

Гра "Допоможіть сонечку"

1. Її назва перекладається, як плащ.(хламідомонада)

2. Інша назва морської капусти.(ламінарія)

3.Ім'ям цих водоростей названо море.(саргасові)

4. Колоніальна водорість прісних водойм.(вольвокс)

5. Ця водорість побувала в космосі.(хлорела)

6. Непочленоване на органи тіло водоростей.(слань)

7. Стан, в якому водорості переживають несприятливі умови.(циста)

Самостійна робота учнів

Учитель розподіляє клас на три варіанти. Учні за схемою повинні описати життєвий цикл водоростей.

Перший варіант повинен описати життєвий цикл хламідомонади.

Другий варіант – життєвий цикл улотрикса.

Третій варіант – життєвий цикл спірогіри.

Групова робота учнів.

Учні об’єднуються у три групи:

1 група – Діатомові водорості.

2 група – Бурі водорості.

3 група – Червоні водорості.

Різноманітність водоростей

Ознаки порівняння Діатомові водорості Бурі водорості Червоні водорості
1.Кількість видів      
2.Представники      
3.Поширення      
4.Тип слані (талому)      
5. Забарвлення      
6.Особливості будови      
7.Планктон чи бентос      
8.Розмноження      
9.Значення в природі, житті людини      

Кожна група отримує таблицю, яку вони повинні заповнити. Усі групи у залежності від своєї назви заповнюють відповідну колонку таблиці. Після завершення роботи групи звітують про виконану роботу і заповнюють табличку повністю.

Робота з таблицями.

Учні колективно разом з учителем заповнюють таблиці.

Створюють............(1/4 загальної продукції планети)
Значення водоростей у природі
Створення живлення водних тварин від одноклітинних, ракоподібних до.......
Утворюють.............., необхідні для дихання.......
Участь у процесах............підвищення,.....
Взаємовигідне співіснування з.............
Створюють середовище ..........організмів – мешканців води
Забезпечуюють процеси самоочищення водойм
Беруть участь у кровообігу............
Беруть участь в утворенні рифів
Значення водоростей у житті людини
Моря й океани – легені планети. Водорості утворюють .............., необхідний для дихання.
Ліки, папір, агар..........
Корм для............
Біологічне...........води
................... (водорості містять білки, вітаміни, мікроелементи)
Добрива
Діатомові, рифові вапняки – цінний................матеріал
Утворення штучних........(космічна водорість)
Лікувальні.............
З давніх водоростей утворилися...........породи (діатомові, харацити, строматоліти)

 


Підпис німого малюнку

Учні повинні позначити частини будови хламідомонади

Відгадай водорость.

Які види водоростей зображенні на малюнку.

Робота у групах.

Учні знову об’єднуютьчя у групи. Кожна група повинна підготувати коротеньку доповідь на запропоновану тему вчителем.

1 група: значення водоростей у природі.

2 група: значення водоростей у медицині.

3 група: використання водоростей у харчовій промисловості.

4 група: значення водоростей у сільському господарстві.

V. Закріплення, систематизація й узагальнення знань учнів

Біологічний диктант

1.Тільки багатоклітинні види є серед водоростей…

2.Панцир, просочений сполуками Силіцію, є у…

3.Водорості — рекордсмени глибини — це…

4.Агар добувають зі слані водоростей…

5.До відділу Червоні водорості належать…

6.Найбільш відомі бурі водорості — це…

7.Найбільш численний відділ водоростей — це…

8.Червоні та сині пігменти зумовлюють забарвлення… водоростей.

9.Найбільш складну будову талому мають…

10. Назвіть види водоростей, які людина вживає в їжу.

VI. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи на уроці

«Мікрофон»

1.Що вам найбільше сподобалось на уроці?

2.Що нового ви дізнались?

3.Який відділ водоростей, на Вашу думку, найбільш цікавий і чому?

Учитель оцінює роботу учнів на уроці.

VIII.Домашнє завдання

- Вивчити відповідний параграф підручника.

- Учні повинні підготувати коротенькі цікаві повідомлення про водорості.

Виховний захід на тему:

Вечір - гра «Наші друзі водорості»

Мета: розширити знання учнів про водорості — групу нижчих, найдавніших рослин, їхні характерні ознаки; розвивати пізнавальний інтерес учнів до даних рослин, розвивати логічне мислення учнів; виховати бережливе ставлення до природи.

Обладнання та матеріали:малюнки, таблиці, мультимедійна дошка.

Хід проведення

Вечір – гра проводиться у формі вікторини.

Учні діляться на чотири команди. Кожна команда придумує собі назву і вибирає командира.

I.Етап

Учитель задає запитання. Відповідає та команда, яка перша підняла руку.

Запитання:

1. На основі якої речовини готують пастилу чи мармелад?

2. З яких водоростей отримують агар?

3. Які водорості беруть участь в утворенні осадової породи діатоміту?

4. У якій країні з ламінарії готують понад 500 страв?

5. Що використовують для лікування захворювань опорно-рухової системи?

6. Які водорості входять до складу лишайників?

7. Яку водорість використовують для лікування і профілактики атеросклерозу, тромбофлебіту і зоба?

8. З яких водоростей отримують речовину, що її використовують під час виробництва морозива?

9. З яких водоростей отримують високоякісний клей?

10. До чого призводить масове розмноження одноклітинних зелених водоростей у прісних водоймах?

II.Етап

Вчитель: ми з вами уже перевірили ваші теоретичні знання. А зараз давайте поміркуємо. Я хочу вам задати біологічну задачу на яку ви повинні дати мені відповідь.

За зовнішнім виглядом більшість морських водоростей схожі на рослини суходолу. Проте ризоїди цих водоростей — не корені, а тіло — не листок. Чому?

Команда, яка дала найточнішу відповідь виграє.








Дата добавления: 2015-05-13; просмотров: 3070;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.021 сек.