Проблеми безпеки та захист стаціонарного телефонного і стільникового зв’язку
4.1 Принципи побудови та класифікація засобів технічної розвідки, які використовуються в телефонних лініях
Засоби технічної розвідки (ЗТР) можуть використовуються як для перехоплення телефонних розмов, так і для прослуховування приміщень, де розташовано телефонний апарат, тому їх часто називають телефонними закладками. На рис. 6.1 наведена узагальнена структура телефонних закладок, а на рис. 6.2 – їх класифікація.
Рис. 4.1. Узагальнена структура ЗТР, призначених для використання в АТЛ
Основою ЗТР є телефонний адаптер, що забезпечує знімання сигналу із АТЛ. Наступним важливим елементом є вузол опрацювання сигналу, до функцій якого належить виділення інформативного сигналу та тлі різного роду перешкоджаючих факторів та його підсилення до рівня придатного для подальшого використання.
Телефоннні закладки зазвичай виконуються у вигляді окремого модуля або камуфлюються під елементи телефонного апарата, наприклад, конденсатор, телефонний або мікрофонний капсулі, телефонний штекер, розетку тощо (див. Додаток 1). Телефонні закладки мають невеликі розміри (об’єм від одного до кількох ) і вагу від 10 до 70 г. Наприклад, телефонна закладка HKG-3122 має розміри 33х20х12 мм, а SIM-А64 ‑ 8х6х20 мм.
У телефонних закладках можливі такі способи використання перехоплених сигналів:
- прослуховування розмови в реальному часі;
- запис розмовного сигналу;
- ретрансляція сигналу за межі контрольованої зони.
Для прослуховування використовується перетворювач електричного сигналу у акустичний, для запису – пристрій фіксації мовного сигналу на магнітну стрічку чи флеш-пам’ять, а для ретрансляції – радіопередавач, що реалізує випромінювання перехоплених з телефонної лінії сигналів в ефір з наступним їх прийомом на радіоприймач. Для приховування радіоканалу можуть використовуватися спеціальні формати кодування та модуляції, зокрема технологія шумоподібних сигналів.
Рис.4.2. Класифікація телефонних закладок
Для прослуховування використовується перетворювач електричного сигналу у акустичний, для запису – пристрій фіксації мовного сигналу на магнітну стрічку чи флеш-пам’ять, а для ретрансляції – радіопередавач, що реалізує випромінювання перехоплених з телефонної лінії сигналів в ефір з наступним їх прийомом на радіоприймач. Для приховування радіоканалу можуть використовуватися спеціальні формати кодування та модуляції, зокрема технологія шумоподібних сигналів.
Живлення телефонних закладок може здійснюватися двояко – безпосередньо від АТЛ або від автономного джерела. У першому варіанті блок живлення реалізується у вигляді спеціального узгоджувального пристрою і забезпечує практично необмежений термін дії, хоч може бути виявлений за ознакою додаткового навантаження АТЛ. Другий варіант володіє протилежними властивостями.
Для заощадження ресурсу автономних джерел живлення та маскування у склад ЗТР включають спеціальні пристрої-активатори. Їх робота може ґрунтуватися на аналізі стану телефонної лінії (активація ЗТР відбувається після піднесення трубки) або на детектуванні розмовного сигналу в АТЛ.
Залежно від способу підключення до абонентських телефонних ліній розрізняють безконтактні та контактні ЗТР. Контактні ЗТР у свою чергу бувають послідовного і паралельного типів.
За цією класифікаційною ознакою передовсім визначається тип телефонного адаптера. Так безконтактний адаптер може бути виготовлений у вигляді індуктивного знімача, який у найпростішому варіанті представляє собою навиту на розрізане феритове кільце котушку. При охопленні кільцем АТЛ відбувається перетворення електромагнітних коливань створених проходженням розмовного струму по лінії в електричні коливання, що після підсилення надходять на пристрій відтворення чи запису (див. Додаток 1).
Безконтактні ЗТР неможливо виявити шляхом вимірювання електричних параметрів телефонної лінії, але якість відтворення чи запису на диктофон не дуже висока через чутливість індуктивного знімача до різних електромагнітних перешкод. Контактні адаптери мають гальванічний контакт із телефонною лінією і тому здатні забезпечити значно вищу якість.
Паралельний адаптер підключається до лінії паралельно і відрізняється високим вхідним опором і малою вхідною ємністю, що утрудняє його виявлення (рис. 4.3,а). Послідовний адаптер включається в розрив одного із проводів телефонної лінії (рис. 4.3,б) і має вхідний опір кілька сотень Ом і значну вхідну ємність, що полегшує його виявлення.
Рис. 4.3. Паралельне (а) та послідовне (б) підключення ЗТР до АТЛ
На рис. 4.4 наведено схему паралельного ЗТР причому роль адаптера виконує реле.
Рис.4.4. Використання реле в ролі активатора паралельного ЗТР
Існує спосіб перехоплення телефонних переговорів, що реалізує випромінювання сигналів з телефонної лінії в ефір з наступним їх прийомом на радіоприймач.
Дата добавления: 2015-03-07; просмотров: 1102;