Структура органів пожежної охорони
Забезпечення пожежної безпеки є невід'ємною частиною державної політики щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства і навколишнього середовища. В Україні вперше був прийнятий Закон "Про пожежну безпеку" від 17 грудня 1993 року, де записано, що правовою основою діяльності в галузі пожежної безпеки є Конституція, цей Закон та інші закони, постанови Верховної Ради України, укази і розпорядження Президента України, декрети, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, рішення органів державної виконавчої влади, місцевого та регіонального самоврядування, прийняті в межах її компетенції. Центральні органи державної виконавчої влади, Рада Міністрів Республіки Крим, місцеві органи державної виконавчої влади, органи місцевого та регіонального самоврядування в межах своєї компетенції організують розроблення та впровадження у відповідних галузях і регіонах організаційних і науково-технічних заходів щодо запобігання пожежам та їх гасінню, забезпеченню пожежної безпеки населених пунктів і об'єктів.
Загальне керівництво структурними підрозділами державної пожежної безпеки здійснює Головне управління пожежної охорони, яке підпорядковане Міністерству внутрішніх справ України. Воно забезпечує здійснення державного пожежного нагляду, пожежної охорони населених пунктів і об'єктів, координує діяльність міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади з питань удосконалення пожежної охорони, одержує безкоштовно від міністерств інших органів державної виконавчої влади, органів місцевого та регіонального самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань. Залучає до розроблення актуальних проблем пожежної безпеки, проведення консультацій та експертиз вищі навчальні заклади та інші установи, а також окремих вчених, висококваліфікованих фахівців. Рішення МВС України з питань пожежної безпеки, що належать до його компетенції, є обов'язковим для органів державної виконавчої влади, а також підприємств, установ, організацій та громадян.
Органи державного нагляду розробляють з міністерствами, органами державної виконавчої влади і затверджують загальнодержавні правила пожежної безпеки, які є обов'язковими для всіх підприємств, установ, організацій. Погоджують проекти державних і галузевих стандартів, норм, правил, технічних умов та інших нормативно-технічних документів. Встановлюють порядок опрацювання і затвердження положень, інструкцій та інших нормативних актів, розробляють типові документи щодо пожежної безпеки. Здійснюють контроль за дотриманням законодавчих актів, проводять перевірки і дізнання за повідомленнями та заявами про злочин з питань порушення правил пожежної безпеки чи пожежі.
Посадовими особами органів державного нагляду є державні інспектори з пожежного нагляду. В їх обов'язки входить:
1. Проводити в будь-який час пожежно-технічні обстеження і перевірки підконтрольних йому об'єктів незалежно від форм власності та одержувати необхідні пояснення, матеріали і інформацію.
2. Надавати підпорядкованим йому керівникам та іншим посадовим особам підприємств, установ та організацій, а також громадянам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень і недоліків з питань пожежної безпеки. У разі порушення правил пожежної безпеки припиняти чи забороняти роботу підприємства.
3. Здійснювати контроль за виконанням протипожежних вимог, передбачених стандартами, нормами і правилами. У разі виявлення порушень забороняти роботу до їх усунення.
4. Притягати до адміністративної відповідальності посадових осіб, працівників підприємств, установ та організацій, винних в порушенні вимог пожежної безпеки.
5. Застосовувати штрафні санкції до підприємств, установ та організацій за порушення вимог пожежної безпеки, невиконання розпоряджень органів державного пожежного нагляду.
В Україні пожежна охорона здійснюється в чотирьох напрямках: державному, відомчому, сільському та добровільному.
Пожежна охорона створюється із метою захисту життя і здоров'я громадян, приватної, колективної та державної власності від пожеж, підтримання належного рівня пожежної безпеки на об'єктах і в населених пунктах.
Державна пожежна охорона створюється на базі воєнізованої та професійної пожежної охорони органів внутрішніх справ України і здійснює державний пожежний нагляд.
Відомча пожежна охорона створюється на об'єктах міністерств інших центральних органів державної виконавчої влади, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Діяльність охорони погоджується з МВС України.
Сільська пожежна охорона створюється у сільських населених пунктах, де немає підрозділів державної пожежної охорони, органами місцевої державної адміністрації відповідно до Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Добровільна пожежна охорона створюється на підприємствах, в установах та організаціях із метою проведення заходів щодо запобігання пожежам та організації їх гасіння із числа робітників, службовців, інженерно-технічних працівників, громадян.
Грошове утримання працівників відомчої і сільської пожежної охорони встановлюється міністерствами, органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Членам добровільних дружин може надаватись додаткова відпустка до 10 робочих днів на рік, а також премії та цінні подарунки.
Працівники відомчої і сільської пожежної охорони та члени добровільних дружин підлягають обов'язковому страхуванню у розмірі десятирічної заробітної плати за посадою. Страхування здійснюється за рахунок підприємств, установ та організацій. За сім'єю загиблого зберігається право на пільги, якими вони користувалися за місцем роботи.
Нагляд за дотриманням законності в діяльності пожежної охорони здійснюють Генеральний прокурор України і підлеглі йому прокурори.
Дата добавления: 2015-01-13; просмотров: 997;