МОРФОЛОГІЯ ГАЗОННОЇ ДЕРНИНИ
Газонний травостій в надземній і підземній частині розвиває єдиний феномен - дернину. Дернина - це верхній шар ґрунту, густо порослий травами і переплетений їх корінням та кореневищами, які знаходяться в симбіозі з ґрунтовими мікроорганізмами. В вертикальному розрізі дернина ділиться на три горизонти: травостій; власне дернина (дернова повсть + дерновий пласт); основа дернини (Рис. 1.).
Рис.1. Вертикальний перетин дернини: а - травостій; б – дернова повсть; в - дерновий пласт (власне дернина); г - основа дернини.
1. Травостій дернини, або трав'яний покрив утворюється надземними органами рослин, він формується значною кількістю вкорочених пагонів та листя, які створюють суцільний, зімкнений зелений килим. Основними якісними показниками газонного травостою є: а) щільність (густота пагонів на одиницю площі); б) зімкнутість або рівномірність розподілу рослин по поверхні ґрунту; в) висота травостою.
Всі ці якості визначаються біоморфологічними ознаками видів та життєвих форм рослин, що утворюють даний травостій, а також еколого-географічними умовами середовища і агротехнікою вирощування.
2. Власне дернина характеризується:
а) товщиною розвитку;
б) характером розподілу в ґрунті підземних органів рослин, тобто коренів, кореневищ і підземних частин пагонів.
В залежності від розподілу цих органів власне дернина поділяється на дернову повсть та дерновий пласт. Дернова повсть - розміщена в поверхневому шарі ґрунту; вона дуже густо переплетена живим та мертвим корінням, кореневищами та підземними пагонами, та зачатками нових рослин, що дійсно нагадують повсть.
Потужність дернової повсті коливається від 1 до 8 см (іноді 10-12), характерною ознакою є те, що тут органіка переважає над мінеральною частиною. Часто дернова повсть виражена дуже слабо або ж взагалі відсутня. При морфологічному описі цей горизонт часто носить назву "надґрунту".
Дерновий пласт розміщений безпосередньо під дерновою повстю. В ньому зосереджена головна маса коріння та кореневищ рослин і тут завжди ґрунтова мінеральна маса переважає над органічною масою підземних органів рослин. По суті, дерновий пласт - це частина, іноді значна, гумусового горизонту. Він темніший за дернову повсть. Потужність дернового пласту не переважає 20-30 см.
3. Основа дернини - це ґрунтовий горизонт, який підстеляє дерновий пласт, в ньому знаходиться значно менша частина живого коріння; кореневища сюди не проникають. Тому основа дернини є завжди менш зв'язаною ґрунтовою масою, але більш щільнішою ніж дерновий пласт і, тим більше, дерновий повсть. З цього випливає, що дернина формується при взаємодії трьох складових: видового складу травостою, кількості та біоморфологічного характеру підземних органів рослин, характеру та складу ґрунту. Всі ці фактори знаходяться під постійним впливом агрокліматичних умов, які регулюють хід взаємодії між ними і агротехнікою влаштування та утримання газонів.
Дата добавления: 2015-03-11; просмотров: 1291;