Спрацювання та старіння основних засобів. Однією із важливих особливостей основних засобів є їх функціонування в процесі виробництва протягом тривалого періоду часу
Однією із важливих особливостей основних засобів є їх функціонування в процесі виробництва протягом тривалого періоду часу. В результаті цього вони зазнають фізичного (матеріального) і економічного спрацювання, а також техніко-економічного старіння. Це особливо характерно для такої групи основних засобів, як основні фонди. Тут винятком є лише земельні ділянки і капітальні витрати на поліпшення земель.
Під фізичним (матеріальним) спрацюванням основних засобів (фізичним зносом)розуміють поступову втрату ними первісних експлуатаційних якостей, що призводять до зменшення їх реальної вартості, тобто до економічного спрацювання.
На темпи і розміри фізичного спрацювання засобів праці впливає сукупність чинників, які можна поділити на дві групи: дія навколишнього середовища та експлуатаційне навантаження. Під впливом чинників навколишнього середовища значна частина основних засобів (фондів) піддається корозії, втрачає свій первісний стан, а інколи зазнає повного руйнування і назавжди виходять з ладу.
Вплив експлуатаційного навантаження може проявлятися в двох формах: екстенсивній та інтенсивній. В залежності від співвідношення цих форм визначаються швидкість і розміри фізичного спрацювання (зносу) основних засобів.
Фізичне спрацювання діючих основних засобів праці умовно можна поділити на дві частини: одну з них періодично усувають шляхом ремонтів, а другу частину таким способом усунути неможливо. Це означає, що з періодом часу спрацювання поступово накопичується, що в результаті обумовлює такий техніко-технологічний стан засобів праці, при якому подальше їх використання в процесі виробництва стає неможливим, тобто наступає момент повного фізичного спрацювання (зносу), яке обумовлює необхідність заміни цих засобів праці новими, але аналогічного призначення.
Отже, існує два види фізичного спрацювання: те, яке можна усунути, і те, яке усунути неможливо.
Фізичне спрацювання (фізичний знос) основних засобів (фондів) визначається на основі даних про терміни служби основних фондів за такою формулою:
, (4.1)
де Тф – фактичний термін (строк) служби основних засобів (фондів), роки;
Тн – нормативний термін, строк служби основних засобів (фондів), роки.
Для більш точного визначення спрацювання основних фондів (зносу) необхідно встановити технічний стан їх складових елементів.
Ступінь фізичного спрацювання основних засобів (фондів) можна визначити шляхом розрахунку величини відповідного коефіцієнта (К) за такою формулою:
, (4.2)
де Вн – вартість чергового капітального ремонту, грн.;
Вп – первісна (початкова) вартість основних засобів (фондів), грн.
Зазначимо, що за допомогою капітального та інших видів ремонту вдається усунути лише тимчасове фізичне спрацювання.
Наявність на підприємстві значної кількості застарілих основних фондів обумовлює значні невиправдані затрати, які необхідні для проведення капітальних ремонтів, стає суттєвою перепоною на шляху впровадження у виробництві нової техніки та її ефективного використання. В результаті цього зменшуються обсяги випуску продукції та надання послуг. Отже, технічно відстале і застаріле виробництво є збитковим і стає перепоною науково-технічному прогресу.
Техніко-економічне старіння (моральний знос) основних засобів (фондів) наступає скоріше за фізичне (матеріальне) спрацювання. Воно проявляється в знеціненні діючих засобів праці під впливом науково-технічного прогресу до настання повного їх фізичного спрацювання. Характерною особливістю техніко-економічного старіння основних фондів є втрата засобами праці своєї споживчої вартості в результаті удосконалення використовуваних та створення нових, більш досконалих основних засобів виробництва, застосуванням принципово нових технологій, старінням виготовлюваної продукції.
Техніко-економічне старіння властиве найбільш активній частині основних засобів, зокрема знаряддям праці, обчислювальній техніці, транспортним засобам та ін. Наявність на підприємстві значної кількості знецінених в результаті дії технічного прогресу засобів праці завдає їм відчутних економічних збитків.
Техніко-економічне старіння буває двох видів (форм). Техніко-економічне старіння першого виду проявляється у втраті частини вартості засобів праці без відповідного фізичного спрацювання, а завдяки здешевленню їх виготовлення у нових умовах, тобто з урахуванням досягнень науково-технічного прогресу. Отже, цей вид техніко-економічного старіння пов'язаний не з тривалістю терміну служби засобів праці та рівнем їх фізичного спрацювання, а з темпами технічного прогресу, який обумовлює зниження вартості виготовлення аналогічних засобів праці внаслідок зростання продуктивності праці в тих галузях, які їх виготовляють. Таким чином, при техніко-економічному старінні першого виду споживча вартість основних засобів (фондів) не змінюється, а змінюється лише їх вартість за рахунок здешевлення.
Техніко-економічне старіння основних засобів (фондів) другого виду характеризується скороченням тривалості їх дії (функціонування), обумовленої не зниженням їх продуктивності, а тим, що подальша експлуатація старих засобів праці в поєднанні з новими призводить до збільшення витрат виробництва.
Техніко-економічне старіння основних засобів (фондів) першого виду (Іст(1)) можна визначити шляхом співставлення первісної балансової і переоціненої їх вартостей за такою формулою:
, (4.3)
де Впб – балансова вартість основних засобів (фондів), грн.;
Вп – переоцінена вартість основних засобів (фондів), грн.
Техніко-економічне старіння основних фондів другого виду (Іст(2)) передусім слід визначати на основі порівняння продуктивності засобів праці (устаткування):
, (4.4)
де Прд – продуктивність діючих основних засобів (фондів), в готових виробах, шт.;
Прн – продуктивність нових основних засобів (фондів), в готових виробах, шт.
Однак, при такому розрахунку не враховується економія сировини і матеріалів, вивільнення працюючих, що можуть мати місце в результаті застосування нових основних засобів (фондів). Тому для більш точного врахування техніко-економічного старіння (зносу) другого виду порівнюють основні фонди і витрати виробництва шляхом використання такої формули:
, (4.5)
де Іст(1) – витрати виробництва при діючих основних засобах (фондах), грн.;
Іст(2) – витрати виробництва при використанні нових основних засобів (фондів), грн.
Для оцінки ступеня техніко-економічного старіння окремих видів засобів праці використовують коефіцієнт (Ктес), який розраховують за такою формулою:
, (4.6)
де Вз, Вн – первісна вартість застосовуваних і нових основних засобів праці, грн.;
Пз , Пн – відповідно продуктивність тих самих засобів або витрати, пов'язані з їх експлуатацією, грн.
Для оцінки загального техніко-економічного рівня старіння засобів праці використовують показник питомої ваги тих з них, що експлуатуються понад 10,15 та 20 років.
Фізичне спрацювання (фізичний знос) та техніко-економічне старіння (матеріальний знос) основних засобів (фондів) на діючих підприємствах можна усунути частково або повністю, застосовуючи різні форми відтворення. Між окремими видами спрацювання і старіння (зносу) основних засобів праці та формами їхнього відтворення існує певний зв'язок (рис.4.2).
Рис. 4.2. Види фізичного спрацювання і техніко-економічного старіння основних засобів (засобів праці) та форми їхнього
усунення.
Усунення фізичного спрацювання (зносу), яке є тимчасовим (усувним) здійснюється шляхом проведення сукупності профілактичних і ремонтних заходів, передбачених системою планово-запобіжних ремонтів, починаючи з технічних оглядів і завершуючи капітальним ремонтом. Доцільність проведення капітального ремонту діючих основних засобів (фондів) повинна бути економічно обґрунтованою.
Суть такого обґрунтування полягає в проведенні відповідних техніко-економічних розрахунків, які мають визначити про те, наскільки на даний момент часу вигіднішим для підприємства є проведення капітального ремонту засобів праці, тобто основних складових основних засобів в порівнянні з придбанням нових, аналогічного призначення. Для того, щоб прийняти рішення, який із варіантів є доцільніший, визначають показник економічної ефективності капітального ремонту (Ек.р.), який обчислюється як відношення витрат за першим варіантом до витрат за другим варіантом за такою формулою:
, (4.7)
де Ек.р. –коефіцієнт ефективності капітального ремонту; Рі –вартість очікуваного капітального ремонту машини, грн.; Сс – різниця між залишковою вартістю капітально відремонтованої машини і вартістю нової машини. Вона розраховується таким способом:
, (4.8)
де Сзал.в – залишкова вартість капітально відремонтованої машини, грн.
Сзал.н – залишкова вартість нової машини, грн. (у даному випадку зносу в неї немає, тому залишкова вартість дорівнює її первісній вартості), грн.;
Цн – ціна придбання нового засобу праці (машини), грн.;
Са – неамортизована частина капітально відремонтованого засобу праці (машини), грн.
– коефіцієнт, який характеризує співвідношення продуктивності діючого (Пд) і нового (Пн) засобів праці (машин) і розраховується за такою формулою:
, (4.9)
–коефіцієнт, який враховує співвідношення тривалості ремонтного циклу відповідно діючого і нового засобу праці (машини):
, (4.10)
де Тд, Тн –тривалість ремонтного циклу (або нормативні строки експлуатації до здійснення капітального ремонту), роки, дні.
Після капітального ремонту для засобів праці встановлюються нові терміни проведення наступного капітального ремонту, які враховуються в наведеній формулі.
У випадках неусувного фізичного спрацювання засобів праці (зносу) та повного техніко-економічного старіння єдиною формою такого усунення є заміна їх новими, більш досконалими засобами праці. Збільшення питомої ваги таких засобів праці на підприємствах дає змогу підвищити продуктивність праці робітників, домогтися зниження витрат, пов'язаних з експлуатацією засобів праці, зниження собівартості виготовлюваної продукції.
Увага!
Найбільш поширене часткове техніко-економічне старіння (моральний знос) засобів праці діючих підприємств. Ефективною формою його усунення є їх модернізація. Модернізація може проводитись окремо і в поєднанні з проведенням капітального ремонту.
У процесі модернізації є можливість конструктивно удосконалити діючі засоби праці, підвищити їх технічний рівень порівняно при незначному зростанні їх вартості. У багатьох випадках модернізовані засоби праці за своїми експлуатаційними характеристиками інколи не поступаються навіть найбільш досконалим, аналогічного призначення, новим засобам праці.
Дата добавления: 2014-12-14; просмотров: 1093;