ОКСИГЕНОТЕРАПІЯ
Навчальна мета: уміти використати інгаляційний спосіб оксигенотерапії, застосовуючи централізовану систему або балон; використати інгаляційний спосіб оксигенотерапії, застосовуючи кисневі подушки; дезінфікувати носові катетери.
Виховна мета: усвідомити необхідність суворого дотримання правил безпеки під час експлуатації кисневих установок.
Початковий обсяг знань: знати фізіологічну дію кисню; показання до оксигенотерапії; правила техніки безпеки під час експлуатації кисневих установок.
Оснащення:
1) кисневий балон з киснем;
2) редуктор;
3) гумовий шланг;
4) апарат Боброва;
5) носовий гумовий або пластиковий катетер;
6) розвідний ключ;
7) киснева подушка.
Фізіологічна дія кисню. У разі збільшення вмісту кисню в тканинах знижується метаболічний ацидоз завдяки видаленню недоокислених продуктів обміну речовин, що призводить до усунення гіпоксії, зменшення ціанозу, нормалізації дихання, поліпшення роботи серця, нормалізації сну.
Показанням до оксигенотерапії є: гіпоксемія (низький рівень кисню в артеріальній крові). Причиною гіпоксемії може бути порушення вентиляції легень у випадку паралічу дихальних м'язів, передозування ліків, які пригнічують дихальний центр, набряку легень, тяжких інфекційних захворювань, захворювань серця.
Техніка безпеки при експлуатації кисневих установок
Медичний кисень міститься в балонах синього кольору ємкістю 1, 2, 5, 16, 40 л у газоподібному стані під тиском до 150 атм. Такий високий тиск небезпечний, тому кисневі балони зберігають у спеціальних нежилих приміщеннях або металевих шафах, розміщених поза лікарняними відділеннями.
Балони зберігають у вертикальному положенні й фіксують їх металевими поясами. Кисень до хво-рого потрапляє по газопроводу. Тиск кисню в газопроводі до 3 атм, він регулюється за допомогою реду-ктора, до якого приладнаний манометр. Оскільки в кисневому середовищі різко прискорюється процес горіння, неприпустимо в приміщенні палити, користуватися відкритим вогнем або електроприладами.
Заборонено нагрівати балони, зберігати їх у горизонтальному положенні.
Спалахи в кисневому середовищі ефіру, спирту, машинного масла, бензину призводять до вибуху. У зв'язку з цим заборонено використання цих речовин в приміщеннях кисневої служби.
Заборонено змащувати руки жирним кремом або олією під час експлуатації кисневих установок.
При перевірці наявності кисню в балоні ні в якому разі не направляйте струмінь газу в обличчя, оскільки стиснений кисень — це сухий і холодний газ, який під час контакту зі слизовими оболонками може призвести до їх опіків.
Дата добавления: 2014-12-10; просмотров: 810;