Сукупний попит.
Сукупний попит – це сумарні витрати макроекономічних суб'єктів на кінцеві товари і послуги, які виготовлені в економіці протягом певного періоду часу.
Сукупний попит – це реальний обсяг національного продукту, який економіка має намір закупити з метою задоволення своїх платоспроможних потреб.
У грошовій формі сукупний попит визначається сукупними витратами економіки, які складаються із споживчих витрат домогосподарств, інвестиційних витрат фірми, державних закупівель та чистого експорту.
АD = C + Ig + C + Xn.
Крива сукупного попиту показує кількість товарів і послуг, які будуть придбані при кожному даному рівні цін.
Цінові чинники відображаються трьома ефектами:
1) Ефектом Кейнса (ефектом відсоткової ставки): з зростанням цін зростає попит на гроші, при незмінній пропозиції грошей зростає відсоткова ставка. Таким чином скорочується попит інвестицій в економіку, а відповідно скорочується і обсяг сукупного попиту.
2) Ефект Пігу (реальних касових залишків, чи багатства) означає зменшення багатства, яке викликане ростом рівня цін, що призводить до скорочення споживання, а відповідно, сукупного попиту.
3) Ефектом імпортних закупівель – зростання цін внутрішнього ринку при стабільних цінах на імпорт призводить до скорочення експорту, відповідно скорочується сукупний попит в національній економіці.
Вплив нецінових факторів, які викликають зміну характеру сукупного попиту:
До числа основних нецінових факторів сукупного попиту можна віднести:
1) Зміни в споживчих витратах: добробут населення, очікування споживача, заборгованість споживача, податки.
2) Зміни в інвестиційних витратах: процентні ставки, очікувані прибутки, податки з підприємств, технологія виробництва, надлишкові потужності.
3) Зміни у витратах на чистий експорт: національний дохід у закордонних країнах, валютні курси.
Дата добавления: 2014-11-29; просмотров: 862;