Режим іноземців. Інститут політичного притулку та екстрадиції (видачі).

Правовий статус іноземних громадян. Іноземцями ви​знаються особи, які не мають громадянства держави, на території якої вони перебувають, але мають докази громадянства іншої держави. Статус — правове становище іноземних громадян — регулюється національним законодавством країни, в якій вони перебувають і міжнародними угодами. Разом з тим, іноземці зберігають правовий зв'язок з держа​вою, громадянами якої вони є. Дипломатичний виступ такої держави на захист своїх громадян, якщо їх права порушені державою перебування, не вважається актом протиправного втручання у внутрішні справи іноземної держави.

Сукупність прав і обов'язків іноземців, встановлених націо​нальним і міжнародним правом, створює їхній статус — правовий режим іноземних громадян. Існує кілька його видів.

Національний режим означає надання іноземцям держа​вою проживання прав, пільг і привілеїв, в основному рівних обсягу прав своїх власних громадян і юридичних осіб. Даний режим встановлюється національними законами майже всіх сучасних держав. Ці самі закони окремо обмежують права іноземців виходячи з міркувань безпеки, національної економіки та управління. Так, згідно із Законом України "Про правовий статус іноземців" іноземці не можуть обирати й бути обраними до органів державної влади та самоврядування, а також брати участь у референдумах (ст. 23), не проходять військову службу у Збройних Силах України (ст. 24). Крім того, іноземці не можуть посідати окремі посади або займатися певною трудовою діяльністю, якщо вона пов'язана з на​лежністю до громадянства України. Наприклад, іноземці не можуть призначатися нотаріусами, суддями, прокурорами.

Режим найбільшого сприяння означає надання грома​дянам держави, договір з якою передбачає цей режим, прав, не менших тих, що мають громадяни будь-якої третьої держави. Режим найбільшого сприяння наближається до націо​нального режиму. Встановивши національний режим для іноземців однієї країни, держава, з огляду на принцип найбільшого сприяння, повинна надати таких самих прав іноземцям інших держав, що мають режим найбільшого сприяння.

Спеціальний режим означає поширення на громадян певних держав особливих пільг чи обмежень. Даний режим встановлюється багатосторонніми регіональними і двосторонніми угодами, що передбачають спрощений порядок пере​січення державного кордону, безвізовий в'їзд тощо.

Закон України "Про правовий статус іноземців" гово​рить: "Якщо іноземною державою встановлено обмеження щодо реалізації прав і свобод громадянами України, Кабінет Міністрів України може прийняти рішення про встановлення відповідного порядку реалізації прав і свобод громадянами цієї держави на території України". Іноземці зобов'язані поважати Та дотримуватися Конституції і законів України, шанувати традиції та звичаї народу України. У галузі цивільних і сімейних прав іноземці прирівнюються до громадян України, тобто діє національний режим.

Інститут політичного притулку та екстрадиції (видачі).

З інститутом громадянства пов'язані інститути політичного при​тулку та екстрадиції (видачі). Вони також співвіднесені як з національним, так і з міжнародним правом. Конституції багатьох держав встановлюють основи правової регламентації притулку, як правило з політичних підстав. В них не дається перелік цих мотивів і не визначається поняття і статус біженця. Конкретні умови в кожній окремій країні регламентуються законами. Виходячи з аналізу їх норм можна визначити поняття “біженець”.

Біженці – це іноземці (іноземні громадяни або особи без громадянства), які внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідування з ознак раси, національності, відношення до релігії, громадянства, приналежності до визначеної соціальної групи або політичних міркувань вимушені залишити територію держави проживання, і стосовно якого прийняте рішення про надання йому статусу біженця.

«Іноземець, позбавлений у своїй країні можливості реально користуватися демократичними свободами, гарантованими італійською Конституцією, має право притулку на території Республіки», — записано в ст. 10 Конституції Італії. У ст. 27 Конституції Болгарії зазначено, що «Республіка Болгарія надає притулок іноземцям, переслідуваним за їхні пе​реконання або діяльність на захист міжнародне визнаних прав і свобод».

Право притулку — надання державою можливості в'їз​ду на її територію і перебування там особам, які на батьківщині або в державі постійного місця проживання переслідуються за політичну, наукову чи релігійну діяльність. Держава згідно зі своїми законами визначає, чи існують підстави для надання права притулку тій чи іншій особі. Стаття 14 Загальної декларації прав людини так формулює право притулку: "Кожна людина має право шукати притулок від переслідувань в інших країнах і користуватися цим притулком. Це право не може бути застосоване у разі переслідування, яке насправді спричинене вчиненням неполітичного злочину або діянням, що суперечить цілям і принципам Організації Об'єднаних Націй". Міжнародне співробітництво щодо захисту біженців та надання їм допомоги здійснюється в рамках ООН. В ООН діє Управління Верховного Комісара у справах біженців. В міжнародному праві правовий статус біженців визначається Конвенцією про статус біженців 1951 року та іншими актами.

Варто зазначити, що у відповідності до норм міжнародного і національного права надання притулку не тягне за автоматичного надання громадянства. Отримання громадянства відбувається за окремою процедурою, яку вже було розглянуто раніше.

 

 








Дата добавления: 2014-12-27; просмотров: 2377;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.