Розділення нейтральних хелатів (комплексів металівіз орґанічним ліґандом) методом ТШХ

Мета роботи: ознайомитись із прийомами ТШХ на прикладі розділення 1‑(2‑піридилазо)‑2‑нафтола (ПАН) та його комплексів із Cu (II), Ni (II), Co (II) та Fe (II).

Реактиви, посуд:

ПАН, спиртовий розчин із масовою часткою w(ПАН) = 0,01 %.

Розчини з с(Ме (ІІ)) = 1 × 10‑4 моль/л солей Cu (II), Ni (II), Co (II) та Fe (II).

Буферний розчин із рН = 3,5-4.

Хлороформ; ацетон (або етанол, толуол).

Ділильні лійки, піпетки місткістю 10 мл та 1 мл (останні – з поділками), вимірювальні циліндри місткістю » 10 мл, хроматоґрафічні пластинки, капіляри, камера для хроматоґрафування (звичайно хімічна склянка з кришкою із листового скла).

Одержання екстрактів комплексів. У ділильну лійку місткістю » 100 мл уведіть піпеткою 10 мл розчину солі відповідного металу, додайте піпеткою 0,5 мл спиртового розчину ПАН та циліндром 10 мл буферного розчину. Через 5 хв вимірним циліндром додайте 10 мл хлороформу й екстраґуйте утворені комплекси, ретельно перемішавши вміст лійки та відокремивши орґанічну фазу у пробірку.

Хроматоґрафування. На хроматоґрафічній пластинці, відступивши від її нижнього боку на 2 см, олівцем (за лінійкою) проведіть стартову лінію. На цю лінію, на відстані 0,5-1 см одне від одного, нанесіть відібрані у капіляри краплі хлороформних екстрактів комплексів та екстракту об’єкта розчином ПАН’у. Плями від крапель підсушіть, опустіть нижній край хроматоґрафічної пластинки в розчинник – елюент (суміш ацетон – хлороформ у об’ємному відношенні 1:10, або краще етанол ‑толуол у об’ємному відношенні 3:7), що налитий тонким шаром у камеру для хроматоґрафування, й зразу закривають камеру кришкою.

Камеру з сумішшю розчинників готують заздалегідь. Щоб уникнути зміни концентрацій складових цієї суміші на хроматоґрафічній пластинці, спричиненій випаровуванням елюенту, повітря у камері попередньо насичують цими випарами. Зазвичай у елюент занурюють аркушик фільтрувального паперу, що збільшує поверхню випаровування й цим пришвидшує встановлення рівноваги між рідиною та її випарами. Камеру постійно закривають кришкою, знімаючи останню лише на мить, щоб внести пластинку у камеру.

Коли межа між мокрою та сухою частиною пластинки (так званий фронт) досягне відстані » 1 см від верхнього краю пластинки, процес припиніть, вийнявши пластинку з камери. Помітьте місце цієї межі й висушіть пластинку. Виміряйте лінійкою, на якій відстані від стартової лінії розташовані плями від компонентів, що розділені хроматоґрафічно, і на якій відстані розташовано фронт елюенту. Порівнюючи значення Rf для стандартів та компонентів об’єкта, встановіть якісний склад останнього.








Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 566;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.