Сутність та мета інвестиційного менеджменту, його принципи і місце у системі загального менеджменту підприємства

Комплекс питань, пов’язаних із здійсненням ІД підприємства, потребує знань теорії і практики прийняття управлінських рішень щодо інвестування. Цей комплекс питань є предметом відносно нової галузі знань, що отримала назву ІМ, який є складовою частиною менеджменту підприємства..

Поняття “менеджменту” можна розглядати з трьох сторін: як систему економічного управління, як орган управління (апарат управління), як форму підприємницької діяльності. Менеджмент ( англ. Management – управління) в загальному вигляді можна визначити як систему економічного управління виробництвом, яка включає сукупність принципів, методів, форм і прийомів управління.

Фінансовий менеджмент – це процес управління формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів господарюючого суб’єкта та оптимізації обороту його грошових коштів.

Інвестиційний менеджмент (ІМ) – система принципів і методів розробки та реалізації управлінських рішень, пов’язаних з ІД підприємства.

Інвестиційний менеджмент – це процес управління усіма аспектами інве-стиційної діяльності підприємства. За Бланком І.О. інвестиційний менеджмент є системою принципів та методів розроблення і реалізації управлінських рі-шень, пов’язаних зі здійсненням різних аспектів інвестиційної діяльності підп-риємства.

Мета інвестиційного менеджменту: забезпечення найбільш ефективних шляхів реалізації інвестиційної стратегії підприємства.

Інвестиційна діяльність (інвестування) - це сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб та держави щодо реалізації інвестицій. Вона здійснюється на основі:

◊ інвестування, яке здійснюється громадянами, недержавними підприємствами, господарськими асоціаціями, а також громадськими та релігійними організаціями;

◊ державного інвестування, яке здійснюється органами влади та управління України, а також державними підприємствами та установами;

◊ іноземного інвестування, яке здійснюється іноземними державами, юридичними та фізичними особами;

◊ спільного інвестування, яке здійснюється громадянами та юридичними особами України та інших держав.

Відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності, поняття "інвестиційної діяльності" визначаться ширше. Це діяльність, пов'язана з придбанням і реалізацією необоротних активів, а також із здійсненням фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів. Отже, крім придбання основних засобів, нематеріальних активів, акцій, облігацій, цілісних майнових комплексів тощо, до інвестиційної діяльності належать надходження грошових коштів у вигляді відсотків за аванси грошовими коштами та позики, надані іншим суб'єктом господарювання, а також грошові надходження у формі дивідендів, від повернення позик, від ф'ючерсних і форвардних контрактів, опціонів, а також виплати коштів за такими контрактами (за винятком тих контрактів, які укладаються для основної діяльності підприємства).

ІМ тісно пов'язаний з іншими фундаментальними системами управління підприємства. Наприклад, із фінансовим менеджментом через формування інвестиційних ресурсів; із виробничим менеджментом цей зв'язок опосередковується через спільне управління формуванням основних та оборотних коштів; із менеджментом персоналу через здійснення інтелектуальних інвестицій у працівників підприємства.

Ефективне управління ІД здійснюється за такими принципами:

1. Взаємозв'язок із загальною системою управління на підприємстві в цілому та з окремими функціональними системами управління, зокрема.

2. Спрямованість на досягнення конкретних цілей інвестування.

3. Визначення напрямків ІМ в залежності від об'єктів інвестування.

4. Єдність інвестиційної стратегії та ІМ на підприємстві.

5. Єдність інвестиційних цілей, результатів ІД та засобів їх досягнення.

6. Комплексність ІМ, що передбачає планування, аналіз, регулювання та контроль за ІД.

7. Розробка методів та засобів ІМ з урахуванням підвищення ефективності виробництва, збільшення прибутку та мінімізації інвестиційних ризиків.

Основною метою ІМ є:

- забезпечення ефективної реалізації інвестиційної стратегії СПД;

- максимізація добробуту власників СПД, реалізація ефективної стратегії розвитку СПД.

Процес ІМ на підприємстві складається з таких етапів:

- визначення інвестиційних потреб на конкретному етапі розвитку підприємства;

- пошук альтернативних форм, проектів та інструментів задоволення інвестиційних потреб;

- оцінка інвестиційної привабливості окремих інвестиційних проектів та інструментів;

- прийняття інвестиційних рішень щодо формування інвестиційної програми;

- організація реалізації прийнятих інвестиційних рішень;

- контроль за процесом реалізації прийнятих інвестиційних рішень;

- постінвестиційний моніторинг ефективності проектів та інструментів, за необхідності, – коригування інвестиційної програми.

1.8. Основні завдання та функції ІМ

ІМ покликаний вирішувати такі основні завдання:

1. забезпечити високі темпи економічного розвитку СПД шляхом здійснення ефективної ІД, розширення її обсягів, а також шляхом галузевої, асортиментної та регіональної диверсифікації цієї діяльності;

2. максимізувати прибуток від ІД;

3. мінімізувати інвестиційні ризики;

4. забезпечити фінансову стабільність і платоспроможність СПД у процесі реалізації інвестиційних програм;

5. визначити варіанти прискорення реалізації інвестиційних програм.

Пріоритетним завданням є забезпечення високих темпів економічного розвитку підприємства за умови його достатньої фінансової стабільності, а не максимізація прибутку, як інколи вважається.

До основних функції ІМ відносяться:

1. Дослідження зовнішнього інвестиційного середовища та прогнозування кон'юнктури ІД (ІР).

2. Розробка стратегічних напрямів ІД СПД. Формування системи довгострокових цілей ІД.

3. Розробка стратегії формування інвестиційних ресурсів суб'єкта ІД (за рахунок власних джерел (прибуток, амортизаційні відрахування і т.п.), оцінюється ситуація на грошовому ринку (норма позичкового процента) та доцільність використання позичкових коштів, використання залучених коштів (випуск ЦП).

4. Пошук і оцінка інвестиційної корисності проектів і вибір з них найефективніших. Проект має відповідати інвестиційній стратегії СПД і бути максимально ефективним.

5. Оцінка інвестиційних якостей фінансових інструментів (ЦП) і вибір з них найефективніших.

6. Формування та оцінка інвестиційного портфеля за критеріями доходності, ризику та ліквідності. На першому етапі оптимізуються пропорції між реальними та фінансовими інвестиціями в цілому. На другому етапі - підбираються найбільш ефективні (по співвідношенню прибутковості та ризику) інвестиційні проекти (фінансові інструменти для інвестування, тобто різні ЦП). На третьому етапі визначається ліквідність портфеля.

7. Поточне планування та оперативне управління реалізацією окремих програм і проектів. Розробка різноманітних видів поточних планів (календарні плани реалізації окремих інвестиційних проектів) і бюджетів цих проектів.

8. Організація моніторингу інвестиційних програм і проектів. Формується система базових показників за кожною інвестиційною програмою і окремими інвестиційними проектами; визначається періодичність збору та аналізу інформації; виявляються причини відхилення фактичних показників від намічених.

9. Підготовка рішень про своєчасну відмову від неефективних проектів (продаж окремих фінансових інструментів). Внаслідок зміни кон’юнктури ІР, фінансового стану компанії, прорахунків при формуванні інвестиційного портфеля тощо фактична або очікувана ефективність окремих інвестпроектів (фінансових інструментів) може виявитися набагато нижчою за розрахункову, тому приймається рішення про вихід із таких інвестиційних проектів (продаж окремих ЦП), і визначаються форми цього виходу (акціонування, продаж і т.п.), підбираються інші інвестпроектів або фінансові інструменти.

ІМ включає управління:

- реальними інвестиціями.

- фінансовими інвестиціями.

- інвестиційним портфелем підприємства.

- формуванням інвестиційних ресурсів.

Кожен із цих напрямків має свої завдання. Наприклад, у процесі управління реальними інвестиціями важливим є формування програми, визначення загального обсягу та об'єктів реального інвестування з урахуванням ефективності, ліквідності та мінімального ризику.

Управління фінансовими інвестиціями включає в себе аналіз фінансових ринків, визначення обсягів фінансових інвестицій у поточному періоді, вибір об'єктів інвестування, оцінку інвестиційних якостей окремих фінансових інструментів, формування портфеля фінансових інвестицій та ефективного управління ним.

У керуванні інвестиційним портфелем важливим є процес його формування та реструктуризації з урахуванням доходності, ліквідності та ризикованості об'єктів, які підбираються у портфель.

У формуванні інвестиційних ресурсів визначається їх необхідний загальний обсяг, ефективна схема фінансування ІД, оптимальне співвідношення власних і залучених коштів тощо. Таким чином, основною метою ІМ ІМ є визначення напрямків, методів, засобів та форм інвестування з метою підвищення ефективності виробництва та збільшення прибутку підприємства.

 

 








Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 2178;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.