Б і о т и ч н і ф а к т о р и.

 

Кожен організм живе в оточенні безлічі інших, вступає з ними в найрізноманітніші відносини як з негативними, так і з позитивними для себе наслідками, і в кінцевому підсумку не може існувати без цього живого оточення. Всю суму впливів, які виявляють один до одного живі істоти, об’єднують назвою б і о т и ч н і ф а к т о р и середовища.

Біотичні фактори – фактори органічного світу: рослинність, тварини, гриби, мікроорганізми, які визначають умови існування організму в тій чи іншій місцевості.

Серед величезного розмаїття взаємозв’язків живих істот можна виділити певні типи відносин.

Б і о т и ч н і в і д н о с и н и.

1. Найпоширеніші взаємовідносини на антагоністичній основі (вигідні для одного, негативні для іншого організму):

а) хижацтво;

б) паразитизм;

в) конкуренція;

г) аменсалізм.

2. Позитивними біологічними взаємовідносинами є:

а) симбіоз;

б) взаємодопомога.

3. Нейтралізм.

Хижацтво – один із видів (хижак) живиться іншими тваринами (жертви), котрих він ловить і умертвляє. найпоширеніші взаємовідносини. Наприклад: корова, яка пасеться на луках; дятел, який добуває личинок з-під кори дерева. Хижакам притаманна спеціальна мисливська поведінка. Вони добре розвинені, мають високорозвинені органи чуття, швидку реакцію = > вдосконалення НС (нервової системи.

Паразитизм – це така форма трофічних зв’язків між видами, за якої організм – споживач використовує живого господаря не тільки як джерело їжі, а й як місце постійного чи тимчасового мешкання. Наприклад: комахи-шкідники і рослини. Паразити здебільшого значно дрібніші за свого господаря. Паразитизм характеризується більш вузькою спеціалізацією видів. Серед паразитів дістають перевагу ті, які здатні повніше і довше використовувати живителя, не доводячи його до надто ранньої загибелі. Паразит виснажує, а не знищує живителя.

Конкуренція – це взаємовідносини – що виникають між видами із схожими екологічними вимогами. Змагання між особами за одні і ті ж ресурси зовнішнього середовища.

Конкуренція – єдина форма екологічних взаємовідносин, яка негативно позначається на обох взаємодіючих партнерах. Переможцем у конкурентній боротьбі виявляється, як правило, той вид, який у даній екологічній обстановці має хоча б якісь переваги перед другим, тобто більш пристосований до умов навколишнього середовища. Наприклад, пряма конкуренція – личинки яйцеїдів двох видів, виявившись в одному яйці господаря, починають між собою боротьбу і вбивають суперника, перш ніж розпочати їжу.

Аменсалізм – для одного з двох взаємодіючих видів наслідки спільного життя негативні, тоді як другий не має від них ні шкоди, ні користі. Частіше зустрічається у рослин. Наприклад, світлолюбні трав’янисті види. які живуть під ялиною, відчувають пригнічення.

Алелопатія — один із прикладів аменсалізму, властивість (біологічний феномен) рослин, грибів, мікроорганізмів виділяти органічні сполуки, котрі пригнічують проростання, ріст, розвиток і здатність до розмноження інших організмів. Носієм алелопатичної дії є фізіологічно активні речовини — коліни, хімічна природа яких дуже різноманітна й непостійна навіть у однієї рослини. Ще в давнину помітили, що під горіхом, як правило, не росте трав'яна рослинність. Подібну властивість проявляє дуб звичайний (Quercus robur) і особливо дуб північний (Quercus borealis). Пирій та інші бур'яни витісняють культурні рослини. Листя каштанів, яке розкладається, виділяє токсичні речовини, здатні пригнічувати ріст сіянців багатьох рослин.

Симбіоз – взаємовигідне співжиття: коменсалізм, мутуалізм, протокооперація.

Коменсалізм – така форма взаємовідносин між двома видами, коли діяльність одного з них дає корм або надає притулку другому (коменсалу). Це одностороннє використання одного виду іншим без заподіяння йому шкоди. Коменсалізм, який ґрунтується на споживанні залишків їжі живителів, називається нахлібництвом (молодь тріски ховається під парасольками медуз; в гніздах птахів, нірках гризунів мешкає багато членистоногих – квартиранство).

Мутуалізм – організми не можуть існувати один без одного (лишайники – гриб і водорість; гриби і дерева). Цей зв’язок корисний для обох організмів (сибірська кедрова сосна і птахи – кедрівка, повзик, кукша).

Протокооперація – необов’язкові взаємовигідні взаємозв’язки. Кожен вид може існувати самостійно (актинія і рак-самітник).

Нейтралізм – така форма біотичних взаємовідносин, при якій співжиття двох видів на одній території не викликає для них ні позитивних, ні негативних наслідків. Види не пов’язані безпосередньо, а залежать від стану угрупування в цілому (білки і лосі, що живуть в одному лісі безпосередньо не контактують).

 








Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 511;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.