Характеристика акцій, їх оцінка

Власний капітал корпорації формується акціями, тобто коштами інвесторів (власників) в обмін на реалізовані їм акції.
Акція — це цінний папір без встановленого терміну обігу, який засвідчує пайову участь в акціонерній компанії та дає його власникові право на:

· участь в управлінні компанією;

· одержання частини прибутку у вигляді дивідендів;

· участь у розподілі майна в разі ліквідації компанії.

Частку акцій, що належать певній особі, засвідчує акціонерний сертифікат. При цьому слід розрізняти:

1) акції, дозволені до випуску;

2) випущені акції;

3) невипущені акції;

4) циркулюючі акції;

5) викуплені акції.

Акції, дозволені до випуску, — це загальна кількість акцій, на яку одержано дозвіл влади штату та Комісії з цінних паперів і бір­жових операцій (у США), або інших державних органів у інших країнах (наприклад, Міністерства фінансів). Ця кількість акцій записана в Статуті корпорації. Вона здебільшого перевищує потреби компанії в капіталі на час її створення й дає змогу в майбут­ньому повторно випускати акції.
Випущені акціїце кількість акцій, фактично реалізованих інвесторам і акціонерам на якусь дату (прямо чи через посередників).

Приклад

Компанія «К» одержала дозвіл на випуск 100 000 акцій номінальній вартістю 10 дол. кожна. Це дозволені до випуску акції. Компанія реалізувала 70 000 акцій. Це — випущені акції. Невипущені акції — це залишок дозволених до випуску акцій, які компанія не випускала й не реалізувала. У нашому прикладі кількість невипущених акцій становить 30 000 (100 000 – 70 000).

Циркулюючі акції — акції, які перебувають на руках в акціонерів на певну дату. Кількість циркулюючих акцій може збігатися з кількістю випущених (у нашому прикладі — 70 000 акцій).

Викуплені акціїкількість акцій, викуплених корпорацією у своїх акціонерів — безпосередньо чи через фондову біржу. Наприклад, компанія викупила у своїх акціонерів 5000 акцій.

Після цієї операції кількість випущених акцій, як і раніше, становить 70 000. Але кількість циркулюючих акцій буде 65 000 (70 000 – 5000).
Корпорація може випускати акції двох видів:

· звичайні (прості);

· привілейовані.

Власники звичайних акцій мають право голосу в управлінні корпорацією. Дивіденди отримують залежно від результатів фінансово-господарської діяльності.

Привілейовані акції надають перевагу їх власникам під час одержання дивідендів, розподілу майна в результаті ліквідації корпорації, але не дають права голосу. Дивіденди на ці акції встановлюють за фіксованим відсотком номінальної вартості або за ставкою на одну акцію.
Привілейовані акції, своєю чергою, можуть бути:

· кумулятивними;

· некумулятивними.

Кумулятивні акції мають таку перевагу: неоголошені радою директорів дивіденди переносяться до виплати на майбутні періоди, але обов’язково будуть виплачені. Ці дивіденди ще називають простроченими, або депонованими.
Крім того, привілейовані акції можуть бути:

· конвертовані та неконвертовані у звичайні акції;

· відкличні та невідкличні для погашення.

Оцінка (вартість) акційРозрізняють кілька вартостей (оцінок) акцій. 1. Номінальна вартість акцій. Це мінімальна вартість, яка вказується на сертифікаті акцій. Наприклад: компанія випустила 100 000 акцій вартістю 10 дол. кожна (тобто на 1 000 000 дол.); 10 дол. і 1 000 000 дол. становлять номінальну вартість однієї та всіх випущених акцій. Номінальну вартість зараховують до статутногокапіталу корпорації.Акції можуть продаватися початково за вищою ціною, ніж номінальна. Різниця між ціною продажу та номінальною вартістю становить додатковий капітал корпорації. 2. Безномінальні акції. Акції, що не мають встановленої номінальної вартості. Вони можуть випускатись у двох варіантах. 2.1. Безномінальні акції з оголошеною вартістю.

Рада директорів оголошує (встановлює) у будь-який час вартість акції.
У такому разі оголошена вартість акцій зараховується до Статутного капіталу корпорації. Виручка, одержана понад оголошену вартість, становить додатковий капітал корпорації.

2.2. Безномінальні акції без оголошеної вартості.

Якщо кор­порація випускає акції без номінальної та без оголошеної вартості, то вся виручка за акції переходить до статутного капіталу.

3. Ринкова вартість акцій. Це ціна акції, що формується на ринку цінних паперів (фондовій біржі) під впливом попиту й пропозиції. Вона значною мірою залежить від фінансового стану фірми, напрямів її розвитку, стабільності тощо.

4. Облікова вартість акцій. Це різниця між сумою всіх активів і всією заборгованістю (чисті активи). Іншими словами, це сума всього власного (акціонерного) капіталу. Якщо розділити всю суму капіталу на кількість акцій, то одержимо облікову вартість однієї акції. Але якщо у складі капіталу компанії є привілейовані акції, то їх сума попередньо віднімається від суми капіталу, а решта ділиться на кількість звичайних (простих) акцій.








Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 1088;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.