Управління фінансами в Україні

Управління фінансами відбувається через систему державних органів та інститутів за допомогою форм і методів організації управлінської діяльності.

В управлінні фінансами вирізняють об’єкти і суб’єкти управління.

Об’єктами управління є різні форми та методи фінансових відносин. Суб’єктами – ті організаційні структури, які здійснюють управління (фінансові державні органи, фінансові підприємств та ін.). Сукупність усіх організаційних структур, що виконують управління фінансами, становить фінансовий апарат.

В управлінні фінансами розрізняють декілька функціональних складових: планування, стратегічне й оперативне управління та контроль.

Стратегічне управління виявляється у визначенні фінансових ресурсів шляхом прогнозування на майбутнє, встановленні обсягів фінансових ресурсів на реалізацію цільових програм тощо; здійснюється вищими органами державної влади та управління (Президентом України, Верховною Радою України, кабінетом Міністрів України).

У сфері управління фінансами до повноважень Верховної Ради України належать: розгляд проекту та затвердження закону про Державний бюджет України; контроль за виконанням Державного бюджету; ухвалення рішення щодо звіту про його виконання; розгляд і затвердження усіх законодавчих актів, котрі стосуються фінансової системи та фінансової політики в країні; контроль за їх виконанням; використанням позик, одержаних Україною; утвердження усіх рішень, пов’язаних із фінансовою політикою держави.

У сфері управління фінансами головними повноваженнями Кабінету Міністрів України є: розробка та реалізація стратегічних напрямків єдиної державної фінансової політики, проекту закону про Державний бюджет України, забезпечення виконання затвердженого Верховною Радою Державного бюджету України та подання звіту про його виконання, забезпечення виконання усіх законів, що стосуються фінансової політики держави.

Оперативне управління фінансами – це управління фінансами, що становить сукупність заходів, розроблених на основі оперативного аналізу фінансової ситуації, фінансового планування, контролю та регулювання, складання й виконання фінансових планів. Оперативне управління фінансами – головна функція апарату фінансової системи держави: Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України, фінансових управлінь (відділів), міністерств, відомств, місцевих рад, фінансових служб підприємств та організацій.

Основні функції Міністерства фінансів полягають у таких діях:

розробленні та реалізації основних напрямків фінансової політики держави, забезпечення її втілення в життя;

забезпеченні стабільності державних фінансів, їх активного впливу на соціально-економічний розвиток країни;

організації бюджетного процесу, складанні проекту та забезпеченні виконання Державного бюджету України;

концентрації фінансових ресурсів на пріоритетних напрямках соціально-економічного розвитку України та її регіонів;

аналізі підсумків виконання бюджетів усіх рівнів;

удосконаленні методів фінансово-бюджетного планування;

проведення роботи з розвитку фінансового ринку (ринку цінних паперів, кредитного ринку, ринку фінансових послуг);

здійсненні фінансового контролю за раціональним та цільовим використанням бюджетних коштів, коштів держаних цільових фондів.

Головним завданням Державного казначейства України є:

організація виконання Державного бюджету України на основі принципу єдиного казначейського рахунку та здійснення контролю за цим;

управління коштами Державного бюджету України та коштами державних цільових позабюджетних фондів;

фінансування видатків Державного бюджету України;

здійснення керівництва підвідомчими територіальними органами;

управління державним внутрішнім і зовнішнім боргами;

ведення зведених реєстрів розпорядників коштів Державного бюджету, державних позабюджетних фондів.

Основний критерій на якому ґрунтується виконання бюджетів – забезпечення надходжень податків, зборів та обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів. Цю функцію виконує Державна податкова адміністрація України (ДПАУ) з широкими правами та Податкова міліція, яка перебуває у складі ДПАУ. Державна податкова адміністрація втілює в життя податкову політику держави.








Дата добавления: 2015-03-23; просмотров: 723;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.