Класифікація векселів. Звичайні та перевідні векселі.

 

Є два основних види векселів: простий і переказний.

Простий вексель (соло-вексель) — це вексель, що містить просте і нічим не обумовлене зобов'язання векселедавця (боржника) сплатити певну суму векселетримачу (кредитору).

Переказний вексель (тратта) — це вексель, що має простий і нічим не обумовлений наказ векселедавця (трасанта) третій особі (трасату-платнику) сплатити певну суму отримувачу або за його наказом.

Векселі, крім основних видів — простих і переказних, — розподіляють на багато інших форм, залежно від призначення, строку дії, ступеня фінансового забезпечення, ступеня надійності, форми оплати та інших характеристик. Це, зокрема, такі форми:

Акцептований вексель — це вексель, який має акцепт (згоду) платника (трасата) на його оплату.

Акцептований вексель з дружніх намірів — це вексель без наміру прийняти на себе грошове зобов'язання.

Банківський вексель — це вексель, який засвідчує внесення підприємством до банку депозиту в сумі, що вказана у векселі, а банк зобов'язується його погасити за пред'явленням до сплати у зазначений на ньому строк (разом із відсотками).

Бланковий вексель — в якому покупець акцептує пустий формуляр (бланк) векселя, який у подальшому буде заповнений продавцем (наприклад, у випадку, коли під час переговорів не встановлені терміни поставки і остаточна ціна товару, або вона може змінитися в результаті доставки). Зазвичай, такий вексель може бути виписаний тільки сторонами, які повністю довіряють одна одній, тому Що при внесені до нього суми відмінної від узгодженої з платником, останній змушений буде її сплатити.

Бронзовий вексель — це вексель, який не має реального забезпечення і виписується на вигадану особу. Його метою є отримання під нього (застава, облік) грошей у банку або використання для погашення боргів по реальних товарних угодах чи фінансових зобов'язаннях. Зустрічається в практиці і такий варіант, коли дві реальні фірми обмінюються векселями та реєструють їх у різних банках. Перед терміном погашення перших векселів вони знову виписують векселі один на одного і за допомогою їх обліку роблять спробу погасити стару позику. Зрозуміло, що бронзові, так само як і дружні (про них мова буде йти нижче), фальсифікують вексельний обіг, провокують його нестійкість і масові неплатежі.

Вексель в іноземній валюті — це вексель, за яким дійсним вважається платіж в іноземній валюті, наприклад, у доларах.

Вексель гарантійний — це вексель, який виданий для забезпечення комерційної угоди без наміру векселетримача отримати від векселедавця зазначеної у векселі суми.

Вексель, що належить до оплати — це вексель, за яким необхідно здійснити платіж.

Вексель з особливими умовами оплати — це вексель, в якому зазначені умови оплати, відмінні від звичайних.

Документарний вексель — це вексель, забезпечений товарними документами.

Довгостроковий вексель — це вексель, виписаний на тривалий строк, як правило,, більше одного місяця.

Доміцілірований переказний вексель — це вексель, який має помітку про те, що він підлягає оплаті третьою особою (доміціліантом) у місці знаходження платника чи іншому місці.

Дружній вексель — це вексель, за яким не стоїть ніякої реальної угоди, ніякого реального фінансового зобов'язання, однак особи, які зазначені у векселі, є реальними. Дружніми векселями (на визначені суми, строки тощо) обмінюються дві реальні особи, що перебувають у довірчих відносинах для того, щоб

облікувати або передати у заставу цей вексель до банку, отримавши під нього реальні гроші, або використати цей вексель для здійснення платежів за товари. Такі векселі, як правило, виписуються особами, що перебувають у скрутному фінансовому стані. Або при безумовній довірі одна юридична особа акцептує вексель іншої, яка має нестатки. Передбачається, що той, хто виписав вексель, згодом відшукає кошти, щоб самому погасити його.

Вексель до оплати — це вексель не для акцептування.

Забезпечувальний вексель — виписується для забезпечення позики ненадійного кредитора. Він зберігається у банку і не призначається для подальшого обігу. Якщо платіж здійснюється в строк, то вексель гаситься, якщо ні — то боржнику пред'являються претензії.

Вексель зі знижкою — це вексель, придбаний зі знижкою, який реалізується при погашенні за повну вартість.

Вексель з певним строком платежів — це вексель, в якому зазначена конкретна дата здійснення платежу.

Вексель зі строком платежів за пред'явленням — це вексель, який оплачується за пред'явленням. Даний строк може бути скорочений або продовжений трасатом та скорочений індосаментом.

Іменний вексель — це вексель, виданий конкретній юридичній або фізичній особі, чиє ім'я вказане в ньому.

Іноземний вексель — це вексель, виданий в одній країні, а оплачений в іншій.

Казначейський вексель — це вексель з кредитним зобов'язанням держави, який випускається в обіг з дисконтом та оплачується з настанням терміну його погашення за повною (номінальною) вартістю.

Комерційний (товарний) вексель — використовується у взаєминах покупця і продавця за реальними І угодами. Основою грошового зобов'язання, оформленого таким векселем, є товарна угода, комерційний кредит, що надається продавцем покупцю при реалізації товару. В цій якості вексель може виступати, з одного боку, як знаряддя кредиту, а з іншого боку, — виконувати функцію розрахункового засобу, переходячи із рук у руки багато разів та обслуговуючи як замінник грошей численні угоди купівлі-продажу товарів.

Короткостроковий вексель — це вексель, що виданий із зазначенням короткого, як правило, не більше одного місяця, строку оплати.

Місцевий вексель — це вексель, який оплачується в місцевій валюті.

Вексель на пред'явника — це вексель, за яким право на отримання платежу має будь-який пред'явник за першою вимогою.

Ордерний вексель — це вексель, що надає право на отримання платежу першій особі, чиє ім'я зазначається в документі, або іншій особі за наказом першої.

Першокласний вексель — це особливо надійний вексель, який фактично не може бути не оплаченим.

Переоблікований вексель — це вексель, придбаний центральним банком до завершення строку платежу, і який уже врахований на грошовому ринку.

Фінансові векселі — які мають в основі грошового зобов'язання фінансові операції, тобто нетоварні фінансові операції, пов'язані з купівлею-продажем. Зокрема, це може бути: видана підприємством за рахунок вільних коштів іншому підприємству позика; оформлення простроченої кредиторської заборгованості; зобов'язання одержувача кредиту щодо його погашення.

 








Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 2216;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.